FinExpert.e15.cz

Za 24 tisíc dělat nebudeme! Co na to ministryně Marksová?

Za 24 tisíc dělat nebudeme! Co na to ministryně Marksová?

Personální agentury uvádí, že nezaměstnaní si sice přijdou vyslechnout nabídku práce, ale to je všechno. Málokdo projeví zájem. Nezaměstnané nenaláká ani mzda přes 20 tisíc korun. „Na náborových akcích je toto běžné. Lidé, kteří chtějí pracovat, si práci najdou většinou sami a na úřadu práce jsou třeba pár týdnů. Další jsou v evidenci roky. Pokud odmítnou přímou nabídku, úřad je vyřadí, ale oni jsou za chvíli zase zpět v evidenci,“ říká Vladislava Hráčková z personálně-poradenské společnosti McRoy Czech.

Problém je podle ní v tom, že lidé se v naší republice mají dobře i bez práce. Mnohdy jsou totiž v evidenci, stát za ně platí pojištění a oni pracují na černo. „Například u nás na Brněnsku máme 250 pracovních nabídek a nemůžeme je obsadit, přestože nabízíme i 24 tisíc hrubého v dělnických profesích. Pak musíme brát cizince a Češi nadávají, že jim berou práci. Ale to není pravda,“ dodává Vladislava Hráčková.

Co na to ministryně práce a sociálních věcí?

Uchazeč o zaměstnání podle zákona nesmí odmítnout vhodné zaměstnání. V případě, že tak učiní, a nemá k tomu vážné důvody, je vyřazen z evidence úřadu práce. V případě, že ale od zaměstnavatele donese razítko, že konkrétní pracovní pozice je již obsazená, úřad práce s tím nic nenadělá. To samé platí v situaci, kdy uchazeč donese potvrzení od lékaře, že není práce schopný.                                    

„V rámci novely zákona o zaměstnanosti navrhujeme omezení takzvaného nekolidujícího zaměstnání v souvislosti s dohodami o provedení práce (DPP). Už nebude možné být na úřadu práce a zároveň zaměstnán na DPP. Zabráníme tak častému účelovému obcházení, kdy lidé pracují ve skutečnosti déle, než je limit 300 hodin za rok a na úřadu práce jsou evidovaní právě jen kvůli úhradě zdravotního pojištění,“ řekla pro idnes.cz  ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Podle Marksové se díky snižující nezaměstnanosti mohou nezaměstnaní připravit na to, že jim budou mnohem častěji vydávány doporučenky k přijetí do zaměstnání, že budou posíláni na náborové akce a že budou zařazováni do dalších aktivit a projektů Úřadu práce ČR.                                                        

„Na druhou stranu ale představa, že když člověk vůbec nepracuje a je na sociálních dávkách, tak se má královsky, je dost mylná. Těm sociálně nejslabším je pořád lepší platit minimum dávek. Je to lepší pro celou společnost, jedná se i o formu prevence nejrůznějších kriminálních jevů,“ doplňuje Marksová.

Změny v dávkách na bydlení

Ministerstvo připravuje změny v dávkách na bydlení. Mělo by dojít ke zrušení obou dávek. Ty budou nahrazeny jednou dávkou. Testován bude nejen příjem, ale nově i majetek, pohledávky domácnosti a disponibilní zůstatek příjmu po úhradě nákladů na bydlení. 

Podle Marksové je především důležité zvyšovat minimální mzdu, aby se lidem „vyplatilo“ pracovat. „Ve světě v současné době probíhají rozsáhlé diskuze o takzvaném nepodmíněném příjmu. Ve Švýcarsku o tom nedávno bylo referendum, ve Finsku to testují. Šlo by velmi zjednodušeně o to, že by se zrušily všechny sociální dávky a každý občan státu by měl nárok na měsíční příjem v nějaké výši. Je to zajímavý námět k reformě celého systému a jsem zvědavá, s jakými výsledky dopadne testování,“ uzavírá Michaela Marksová.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Paní Marxová. Pozdravujte strýčka Engelse. Už dnes m...
Jirka64
12. 7. 2016, 18:38

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená