FinExpert.e15.cz

Z Evropy rovnou do kanálu. Kuriózní příběhy dotací

Pojďme se podívat na nejkurióznější případy.
Z Evropy rovnou do kanálu. Kuriózní příběhy dotací

Unie, otřes se! A skončí to otřesně. Tak by se dalo vystihnout čerpání evropských dotací po česku. A nejen po česku. Loni nás Evropská unie spolu s Itálií a Španělskem pasovala na nejhorší hospodáře s evropskými penězi. Dokonce i Mirek (Dušín) Topolánek se nechal slyšet, že kdyby se rozkrádání dotací prošetřilo, zavřeli by polovinu národa. On přirozeně patří do té druhé…

Tu miliardu měl Dobeš dostat!

O neuvěřitelných projektech, které se u nás za unijní peníze realizovaly, by se dala nap¨sat kniha. Kapitolkou by mohl přispět i exministr Josef Dobeš. Času by mohl mít dost a o spisovatelském talentu se nedá pochybovat. Projekty Okno a Sport, které jeho ministerstvo sepsalo, byly v Bruselu pochváleny jako výboj nespoutané fantazie a odvážného tvůrčího ducha. Že bychom dostali tu miliardu, kterou na ně Dobeš žádal, to ale máme okamžitě zapomenout, na fantasmagorie prý Evropa nepřispívá.

Tenhle vzkaz od Bruselu nebyl fér. Na fantasmagorie totiž Evropa přispívá docela běžně!

Tak například:

Pořádný sešup na dánský způsob

V Dánsku zaplatila Unie sto tisíc eur za vybudování sjezdovky na ostrově s teplým klimatem a téměř nulovým převýšením. V prvním roce existence byl údajně areál v provozu den a půl, v druhé sezóně už celých devět dní.

Rozhledny v údolí

V Bílých Karpatech přispěla Evropská unie 166 tisíc eur na projekt příhraniční spolupráce Pozrime sa cez hranice z výšky – za peníze se vystavěly čtyři rozhledny. Smutné ovšem je, že dvě z nich jsou umístěné u silnice v údolí, a tak z nich není nic vidět.

Krumpáč není mičuda, ač je obé ke kopání

Slováci také v rámci projektů určených na zvýšení zaměstnanosti Romů na východním Slovensku poskytli 830 tisíc eur z peněz EU dvěma fotbalovým týmům – asi aby Romy naučili pořádně čutat.

Maďarská posilovna pro nejlepší přátele člověka

Maďarům zase z Evropy přispěli na fitnescentrum pro psí mazlíčky, které sice nakonec nevzniklo, ale i tak se za něj stačilo utratit 411 tisíc eur.

Elton, to je kultura!

Neapoli chtěla Unie přidat na povznesení kultury, a tak jí ve finále zaplatila 720 tisíc eur na koncert Eltona Johna. Mohla něco odsypat tamějším galeristům, aby nemuseli pálit obrazy, když chtějí upozornit, jak zoufale se jim nedostává peněz.

Dobešovu plánovanému vyhazování miliard Oknem se sice zmiňované sumy nevyrovnají, ale ukazují, že mrhat evropskými penězi umějí docela dobře i jinde.

České koncepce za evropské peníze

Pokud jste si při zírání do předpisů a směrnic nezkazili zrak, a netrpíte tedy úřednickou slepotou, nemocí z povolání, je vám nesmyslnost rozhleden pod kopcem patrná na první pohled. Horší to může být u projektů, po kterých nemá zůstat nic hmotného, zejména u projektů vzdělávacích. Ovšem i mezi nimi se najdou pěkné ptákoviny. Unie od svých občanů vybere například deset milionů dvacet tři tisíc korun sedm set čtyřicet šest korun čtyřicet haléřů, které pak kdoví proč dá české pobočce Coca-Coly na vzdělávání limonádových manažerů v projektu Komplexní inovace vzdělávací koncepce.

Podobných vzdělávacích projektů máme v Česku pěknou řádku, strategie a koncepce nám prostě jdou. Jenže jestli v Unii přijdou na to, že to s nimi se všemi je jako s Dobešovými projekty, že popouštíme uzdu fantazii a místo úředních žádostí o dotace tvoříme literaturu, mohli by brzy zavřít kohouty penězovodů.

Neměli bychom si nechat z Unie zaplatit novou koncepci a strategii čerpání evropských dotací? Ta současná – čerpej, na co chceš, nakraď, kolik chceš, hlavně, ať vyčerpáme včas – se začíná trochu vyčerpávat.

Zkontrolujme si to sami

Unie nám vyčítá, že kontrolní mechanismy našeho státu v oblasti čerpání evropských dotací selhávají a průběžně hrozí, že o dotace přijdeme.

Tak si na to pojďme posvítit sami! Někdo s tím začít musí. Šest set milionů korun – tolik má aktuálně putovat z Evropské unie na vzdělávání českých úředníků. Na webu ministerstva vnitra právě visí výzva pro zájemce o dotace. Hlásit se může každý, kdo vymyslí, jak úředníky naučit pracovat efektivněji, racionálněji a víc transparentně. A také každý, kdo ví, jak posílit etické standardy ve veřejné správě. To by se mohlo hodit, co říkáte? Dříve než se půl miliardy nesmyslně rozfofruje, ptáme se vás!

Článek vyšel na www.penize.cz

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Jasně. Stát je v mínusu, zavádí se kšeftování se z...
Jan
3. 5. 2012, 20:09
Nejhorší je na tom ale to, že ty slavné "dotace" vla...
Antikalousek
3. 5. 2012, 19:42
bylo by lépe napsat v čem je ten nesouhlas, než jen ...
mn
3. 5. 2012, 11:30
Volný vstup mladých do památek O Velikonocích jsem ...
Marty
3. 5. 2012, 07:23
Když jsme vstoupili do Unie - přiznám se, že jsem by...
mn
3. 5. 2012, 07:15

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená