FinExpert.e15.cz

VZP zaplatí očkování proti chřipce všem pojištěncům

Všeobecná zdravotní pojišťovna proplácí od října svým pojištěncům očkování proti chřipce, a to částkou až do výše 300 Kč. Ta ve většině případů pokryje veškeré náklady, tedy jak na zakoupení vakcíny, tak na její aplikaci lékařem. Tento příspěvek mohou získat pojištěnci všech věkových kategorií. Navíc seniorům, kteří mají očkování hrazeno ze zákona, nyní přispívá VZP na doplatky za očkovací látku, které doposud museli platit ze svého.

Při minulé chřipkové epidemii trvající pět týdnů onemocněl akutní infekcí dýchacích cest více než jeden milion lidí. Řada z nich možná zbytečně. Očkování proti chřipce není drahé a mnozí lidé ho nyní mají díky příspěvku VZP dokonce zdarma. V České republice se přesto nechává očkovat jen malé procento lidí. 

„Zatímco v západních zemích Evropské unie to je v průměru 22 procent populace, u nás pouhých 7 procent obyvatel,“ upozorňuje ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR Pavel Horák, a doplňuje: „Proto jsme nyní, na začátku chřipkové sezóny, připravili pro naše stálé klienty příspěvek ve výši 300 korun. Ten vystačí jak na zaplacení očkovací látky, tak na její aplikaci.“ 

Ideální čas na očkování nastává právě teď, před příchodem zimy. Vakcína začíná chránit před onemocněním zhruba za čtrnáct dní a tato ochrana trvá obvykle 6-12 měsíců. Pacienti ji mohou zakoupit buď u lékaře, pokud ji má, nebo v lékárně. Je ale nutné, aby vakcína nezůstávala příliš dlouho v teple. „ Při cestě z lékárny případně při delším pobytu v čekárně by se mohla zahřát a částečně tak ztratit svou účinnost,“ doplňuje Pavel Horák. 

Důležité také je, aby si lidé schovali jak účtenku od vakcíny (ať už ji koupí v lékárně nebo přímo u lékaře), tak doklad o zaplacení aplikace (příjmový pokladní doklad lékaře). Na základě těchto dokladů pak na své pobočce VZP získají peníze zpět. Jedinou podmínkou pro získání příspěvku je, aby byl klient u VZP pojištěn nepřetržitě alespoň tři roky. 

Nově budou mít očkování proti chřipce zcela bezplatné i senioři nad 65 let, pojištění u VZP. Ze zákona jim pojišťovny hradí vakcínu jen do výše 132 korun, v lékárnách se ale její reálná cena pohybuje od 170 Kč do 260 Kč. Rozdíl mezi uvedenými částkami museli až dosud senioři doplácet. VZP se proto rozhodla, že jim tyto doplatky uhradí, a to nad rámec povinností daných zdravotním pojišťovnám vyhláškou.
 

Zdroj: tisková zpráva VZP

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená