FinExpert.e15.cz

Vzkaz státu ze soutěže Era Daňař roku: “Neměňte tolik daňové zákony a pokračujte v elektronizaci“

Praha, 7. února 2013

Výsledky soutěže Era Daňař & daňová firma roku 2012 ukázaly, že veřejnosti v této oblasti nejvíce vadí neustálé změny daňové legislativy, které se tak staly Daňovým citronem roku. Chválí naopak elektronizaci komunikace se státní správou. Pomoci by mohlo i hromadnější používání datových schránek, které skupina ČSOB spolu se svou značkou Era letos zpřístupní v internetovém bankovnictví. 

Na stránkách www.danarroku.cz již potřetí probíhalo hlasování laické i odborné veřejnosti v několika kategoriích vážících se k daňové problematice. Daňový citron je antiocenění, které bylo vytvořeno pro problémové oblasti, jejichž úpravu nebo úplné odstranění by poplatníci uvítali. Tentokrát se na vrchol zájmu dostaly neustálé změny daňové legislativy. K nápravě situace by mělo pomoci masovější používání datových schránek, které skupina ČSOB spolu se svou značkou Era už letos zahrne do svého internetového bankovnictví. „Služba nebude zpoplatněna, znamená zvýšení komfortu pro naše klienty a také zásadním způsobem zhodnotí naše internetové bankovnictví,“ říká člen představenstva ČSOB Jan Lamser.

Elektronizaci státní správy jsou nakloněny také samotné úřady, jimž tato forma komunikace výrazně šetří čas, administrativu i náklady. „Opravdu doufám, že k tomu směřujeme, ačkoliv cesta bude ještě trnitá. Samozřejmě víme, že bude vždy existovat skupina, která tuto formu komunikace nebude používat nikdy. Ale zejména daňoví poradci a právnické osoby využívající elektronickou komunikaci představují pro státní správu významnou výhodu. Oni nám pošlou podání, náš systém si ho sám nasaje, zkontroluje, a když nezjistí formální chybu, tak ho zjednodušeně řešeno i vyměří. A my se můžeme na dotyčného obrátit až v okamžiku, kdy například potřebujeme ještě něco doplnit. Tedy jsme jednoznačně pro,“ dodává generální ředitel Generálního finančního ředitelství Jan Knížek.   

Mezi odbornou veřejností nejvíce zabodovala Lucie Rytířová z Ministerstva financí ČR. Stala se jak největší daňovou hvězdou v kategorii daně z příjmů fyzických osob, tak i největší daňovou nadějí. Své zkušenosti a talent chce zúročit při navrhování srozumitelných zákonů. „Chtěla jsem uplatnit svou zkušenost s prácí se zákony a přitom mít vždy na zřeteli konkrétního člověka. Proto mě zaujala oblast fyzických osob, která není tak suchá jako řekněme běžné účetnictví. Je to hodně osobní práce, jsou za ní různé příběhy a to mě na tom baví. Chci přeložit lidem zákony tak, aby jim rozuměli. Proto jsem přijala nabídku z ministerstva financí a ráda zkusím psát zákony tak, aby byly použitelné pro běžné situace a pro každého srozumitelné,“ říká Lucie Rytířová z Ministerstva financí ČR.  
 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená