FinExpert.e15.cz

Vyzrajte na havarijní pojištění

Uvažujete o havarijním pojištění, nebo ho již máte? Poradíme vám, jak dostat pojišťovnu na lopatky!
Vyzrajte na havarijní pojištění

Představa každého z nás o formě a výši plnění za škodu na automobilu může být jiná. Havarijní pojištění se liší nejen cenou, ale i přístupem k úhradě plnění. Čerpání havarijního pojištění rozhodně nepatří k příjmům, které bychom s radostí očekávali. Pokud však dojde k nehodě, je dobré vědět, jaké jsou základní typy přístupu pojišťoven k formě plnění, a to ještě před podpisem smlouvy.

Úhrada škody rozpočtem

Pojišťovny umožňují řešit škodu kalkulací nákladů na opravu, tak zvaným rozpočtem. Požadavek na tuto formu vyřízení škody je možné uplatnit u technika při prohlídce vozidla nebo přímo v call centru na bezplatné lince pojišťoven.

Náklady na opravu zkalkuluje na základě vašeho požadavku pojišťovna a vypočtená částka je vám zaplacena v hotovosti. Tento způsob úhrady škody je výhodný pro klienta, který si dokáže zajistit opravu vozu buď svépomocí, nebo u drobného živnostníka, který dokáže vyřešit škodu provizorní opravou poškozeného dílu. Jsou pojišťovny, které tento způsob úhrady škody upřednostňují, ale doporučujeme jej jen zcela výjimečně.

Výhody:

  • Pokud dokážete opravit vůz v rámci rozpočtu pojišťovny, může se stát, že vám nějaké peníze z vyplaceného plnění zůstanou.

Nevýhody:

  • Částka stanovená rozpočtem je výrazně krácena a je tak nízká, že u některých oprav je nereálné za tuto sumu vůz kvalitně opravit.

Peníze do pěti dnů, nebo týdnů?

Další možností je proplacení faktury za opravu. V tomto případě si sami zvolíte autoopravnu, která opraví poškozené vozidlo dle svého úsudku. Fakturu pak předložíte pojišťovně k proplacení. Pokud nemůžete uhradit fakturu ze svých vlastních prostředků, čekáte na vystavení písemného potvrzení pojišťovnou, že ji servisu uhradí – jde o tak zvaný krycí dopis. Ten však může dorazit do autoopravny i za několik dní a v horším případě až během dvou týdnů. S tímto způsobem úhrady se setkáte poměrně často.

Výhody:

  • Sami si určíte autoopravnu.

Nevýhody:

  • Fakturu musíte uhradit servisu a až následně si ji nechat zpětně proplatit – někdy se může jednat o částky kolem sto tisíc korun. Můžete se dostat do sporu o výši faktury, která může být proplacena jen částečně – může být pojišťovnou krácena.

Dražší může být lepší

Také si můžete nechat auto opravit ve smluvním servisu pojišťovny. Autorizované smluvní autoopravny provedou zpravidla výměnu poškozených dílů a vůz se snaží uvést do původního stavu před nehodou. Pojišťovna pak proplatí fakturu přímo servisu, vy jako zákazník nic nehradíte. Pokud vám tento typ úhrady vyhovuje, informujte se, zda má pojišťovna smluvní autoservisy, zda jsou ve vašem regionu a jsou určeny pro značku vašeho vozu.

Výhody:

  • Nehradíte fakturu a nevážete své vlastní prostředky. Nedostanete se nikdy do sporu o oprávněnosti či výši faktury.
  • Komfort – jen přistavíte vůz k opravně a pak si jej kvalitně opravený odvezete.

Nevýhody:

  • Pojišťovna vám stanoví, kde máte vůz nechat opravit.

Jak si vybrat?

Havarijní pojištění vozu tvoří významnou část celkových výdajů na pojištění. Proto se vyplatí poradit se odborníkem. V poradenských společnostech sdružených v Unii společností finančního zprostředkování a poradenství ČR se problematikou pojištění vozů detailně zabývají specialisté nebo speciální oddělení.

„Osobně upřednostňuji pojišťovny se smluvními servisy, takto koncipované pojištění je komfortní službou. Je logicky dražší než u pojišťovny upřednostňující úhradu škody rozpočtem, zkušenosti však potvrzují, že v mnoha případech lze prostřednictvím obchodních slev sestavit pojištění s úhradou smluvnímu servisu, které se blíží nebo rovná ceně pojištění upřednostňující úhradu škody rozpočtem,“ sděluje produktový specialista Pavel Doležal z poradenské společnosti Allfin Pro.

Autor je místopředsedou rady Unie společností finančního zprostředkování a poradenství (USF ČR).

Další článek


 

celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Při havarijko je třeba hlavně každý rok aktualizovat...
www.autoexpress.cz
11. 2. 2014, 13:56
Zkuste si porovnat ceny havarijních pojištění u jedn...
Niki
7. 7. 2013, 02:15
Zkuste si porovnat ceny havarijních pojištění u jedn...
Niki
7. 7. 2013, 02:14
Re: Asistenční služby
Josef
1. 3. 2010, 19:05
Re: Asistenční služby
cml11
1. 3. 2010, 08:51

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená