FinExpert.e15.cz

Vyznejte se ve slevách Českých drah

Nový školní rok se blíží. Připravili jsme proto pro vás přehled hlavních slev pro dojíždění za studiem.

Skupinový tarif pro pendolino SC+

Původní víkendový skupinový tarif SC+ začne od 4. září nově platit i ve všední dny a ve svátek, pokud připadne na jiný den než je sobota a neděle. Nabídka potrvá do 9.12.2006, kdy dojde k ukončení platnosti současného jízdního řádu. Až 5 spolucestujích (dva spolucestující z celkového počtu mohou být starší 15 let) může cestovat 2. třídou spojů SC Pendolino za jednotnou skupinovou cenu 750 Kč pro cestu jedním směrem. Ve všední dny a během státních svátků SC+ neplatí pro spoje SC 502 a 509, o víkendu platí pro všechny spoje bez omezení.

Rodina či libovolná skupina cestujících se třemi dětmi (dva cestující starší 15 let a tři děti mladší 15 let) tak například za cestu na víkendový výlet z Ostravy do Prahy a zpět zaplatí celkem 1 500 Kč (750 Kč v každém směru). Na osobu v jednom směru pak jízdné vyjde na 150 Kč. V případě, že je skupina cestujících čtyřčlenná, vychází jízdné na osobu v jednom směru na 187,50 Kč, u tříčlenné skupiny je to 250 Kč za osobu v jednom směru.

Nevýhodou je, že počet míst pro tuto cenovou nabídku je omezen pro vůz číslo 7 v každém spoji. Vyplatí se tedy cestu naplánovat a dopředu využít rezervace. Je-li vůz plný, musíte si pak koupit standardní jízdné pro SC Pendolino.

Žákovské jízdné do 15 let

Nárok na zvláštní jízdné mají žáci do 15 let navštěvující v rámci povinné školní docházky základní školu na území České republiky nebo v zahraničí. Sleva se přiznává ve 2. vozové třídě k dojíždění ze stanice místně nebo časově nejbližší místu trvalého bydliště v České republice do stanice místně nebo časově nejbližší sídlu školy (nebo státní hranici, pokud je škola v zahraničí) směrem nejkratším nebo časově nejvýhodnějším.

Slevu lze uplatnit:

 • Při denním dojíždění v pracovní dny na jednotlivé (zpáteční) jízdy po dobu celého školního roku v období 1. 9. - 30. 6.
 • Při dojíždění na školy internátního typu na jednotlivé (zpáteční) jízdy kterýkoliv den v týdnu po dobu celého školního roku v období 1. 9. - 30. 6.
 • Na dojíždění každý den v týdnu po dobu celého školního roku v období 1. 9. - 30. 6. při zakoupení týdenní nebo měsíční traťové jízdenky.

Žákovské jízdné od 15 do 26 let

Nárok na zvláštní jízdné mají žáci a studenti všech škol od 15 do 26 let, kteří plní povinnou školní docházku nebo se soustavně připravují na budoucí povolání ve střední, vyšší odborné, vysoké nebo speciální škole v denní nebo prezenční formě studia k dojíždění z místa trvalého pobytu v ČR do místa sídla školy. Sleva se přiznává ve 2. vozové třídě k dojíždění ze stanice v České republice místně nebo časově nejbližší místu trvalého bydliště žáka do stanice místně nebo časově nejbližší sídlu školy nebo na státní hranici, pokud je škola v zahraničí, směrem nejkratším nebo časově nejvýhodnějším.

Slevu lze uplatnit:

 • Při denním dojíždění v pracovní dny na jednotlivé jízdy (jednosměrné nebo zpáteční) po dobu celého školního (akademického) roku v období 1. 9. - 30. 6.
 • Při dojíždění na internáty nebo koleje pro jednotlivé jízdy (jednosměrné nebo zpáteční) kterýkoliv den v týdnu po dobu celého školního (akademického) roku v období 1. 9. - 30. 6.
 • Na dojíždění každý den v týdnu po dobu celého školního (akademického) roku  v období 1. 9. - 30. 6. při zakoupení týdenní nebo měsíční traťové jízdenky.

In-karta s aplikací In-junior (dříve Junior pas)


Aplikace In-junior je určena všem cestujícím ve věku od 15 do 26 let a dráhy ji nabízejí od 1.června 2006. Jedná se o aplikaci In-junior na novém typu plastového průkazu vzoru In-karta. Nový průkaz má oproti průkazu junior pas (který se vystavoval s roční platností pouze do 31. května 2006) grafickou podobu jako plastový průkaz In-karta.

S aplikací In-junior na In-kartě získáte:

 • slevu minimálně 50 %, maximálně 57 % (podle vzdálenosti) z obyčejného jízdného na jednoduché (jednosměrné) jízdenky ve 2. vozové třídě, cena zpáteční jízdenky se rovná dvojnásobku ceny jednoduché jízdenky,
 • dalších 10% slevy z ceny jednoduchého jízdného In-junior ve 2. vozové třídě, pokud si jízdenku do vzdálenosti max. 200 km zakoupíte ve stacionárním prodejním automatu jízdenek (sleva PAJ),
 • slevu 27 % z ceny dvoudenních síťových jízdenek až slevu 44 % z ceny čtvrtletních síťových jízdenek ČD ve 2. vozové třídě,
 • slevu minimálně 27 %, maximálně 38 % (podle vzdálenosti) z obyčejného jízdného při zakoupení jízdenek do 1. vozové třídy.
K pořízení In-karty je nutné vyplnit Žádost o vydání In-karty / Rail Plus. Zaplatíte za ni jednorázově 600 korun a platnost bude tři roky. In-karta se nevyřizuje na počkání. Na vámi udanou železniční stanici vám přijde do jednoho měsíce. Do té doby dostanete náhradní doklad, který můžete využít při nakupování jízdenek. Protože In-karta obsahuje vaši naskenovanou forografii, nezapomeňte si ji při žádosti přinést s sebou. Měla by být na lesklém papíře a nepoužitá.

Sleva pro skupiny

Pro hromadné cesty vlakem lze využít nabídky skupinové slevy. Sleva se poskytuje pouze ve 2. vozové třídě při společné jízdě minimálně 2, maximálně 30 spolucestujících.

Celková cena za přepravu skupiny se vypočte následujícím způsobem:


 • první a druhý cestující zaplatí zákaznické jízdné pro cestující starší 15 let (15+),
 • každý další cestující zaplatí zákaznické jízdné pro dítě (-15), tzn. přibližně 50 procent ceny prvního cestujícího,
 • při zakoupení   zpátečního jízdného pro skupinu se přizná prvnímu a druhému cestujícímu zpáteční sleva pro cestující starší 15 let (15+) a ostatním cestujícím zpáteční sleva pro dítě (-15).
Pokud je ve skupině více než 30 spolucestujících, musí být vytvořena skupina nová za stejných podmínek.

Vyznat se ve slevách ČD není jednoduché, a tak při nejasnostech se sami zeptejte na pokladně železniční stanice, jak vás jízdenka vyjde opravdu nejlevněji. Mám zkušenosti, že zaměstnanci Českých drah většinou znají slevové nabídky a dokáží poměrně dobře poradit, která je pro vás v této chvíli nejvýhodnější.
Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Zpatecni
VlK
4. 9. 2006, 12:40
Re:Zpatecni
ja
31. 8. 2006, 16:59
Re:Zpatecni
Nox
31. 8. 2006, 14:44
Re:Zpatecni
ja
30. 8. 2006, 20:19
Zpatecni
Nox
30. 8. 2006, 20:03

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená