FinExpert.e15.cz

Vyznejte se v záručních lhůtách a reklamacích


Marty  |  13. 12. 2006 11:09

Vcera jsem se dostal pri reklamaci do zvlastni situace a nejsem si jist, zda mel prodavac pravdu.

Reklamoval jsem takove elektronicke hlidatko pro rybare (kupoval jsem ho 22.12.2004, takze do konce one one 24 zaruky uz zbyva opravdu jen par dnu).

Prodavac uznal, ze je tam nejaka vada, sel k vitrine a dal mi za ten vadny kus novy. Z ruky do ruky. Prekvapilo me, ze o tom neudelal jakykoliv zaznam nebo neco podobneho v paragonu, ktery jsem mu predlozil jako doklad o koupi a na otazku zda na novy kus je nejaka prodlouzena zaruka odpovedel, ze ne, ze plati ta puvodni, tj. do 22.12.2006.

Mel pravdu, nebo me jen napalil?

 | 
Petr  |  13. 12. 2006 18:53

Při výměně zboží za jiný kus začíná běžet nová dvouletá záruka. Prodavač vás napálil.

 | 
Marty  |  14. 12. 2006 09:40

Mate pravdu, viz obcansky zakonik (odstavec 2.). Zajdu si s panem vazne promluvit.

§ 627 (1) Doba od uplatnění práva z odpovědnosti za vady až do doby, kdy kupující po skončení opravy byl povinen věc převzít, se do záruční doby nepočítá. Prodávající je povinen vydat kupujícímu potvrzení o tom, kdy právo uplatnil, jakož i o provedení opravy a o době jejího trvání. (2) Dojde-li k výměně, začne běžet záruční doba znovu od převzetí nové věci. Totéž platí, dojde-li k výměně součástky, na kterou byla poskytnuta záruka. (3) Jakákoliv ujednání mezi prodávajícím a kupujícím, uzavřená před uplatněním práva z odpovědnosti za vadu prodané věci, pokud by v jejich důsledku toto právo zaniklo nebo bylo omezeno, jsou neplatná.

 | 
Petr  |  13. 12. 2006 13:10

1. Zakopil jsem v tiskárnu (v akci s dodávaným fotoaparátem). Vznikla mi závada na fotoaparátu a prodejce (již konkrétní servisní středisko) po mě chce doklad, na kterém je psáno o koupi fotoaparátu. Tento doklad samozřejně nemám, mám jen doklad o koupi tiskárnz (v akci s fotoaparátem) 2. Od kdy začíná běžet doba 30 dnů na opravu? Prodejce viz výše říká, že doručením všech potřebných dokladů. Již přes týden má fotoaparát s dokladem o koupi, který byl přiložen, ale stále chce doklad viz výše a říká, že doba zažčne běžet od dne doručení všech potřebných podkladů. Předem děkuji za odpověď.

 | 
Petr  |  13. 12. 2006 13:13

Jak je to se zárukou na notebooky Acer, když bz měla být minimální záruka 2 roky, ale prodejci uvádějí :

Upozornění: Vzhledem k záručním podmínkám společnosti ACER platným v zemích EU je zákazníkům, kteří svůj nákup realizovali daňovým dokladem (na kterém je uvedeno IČ nebo DIČ) poskytována záruka na notebooky ACER v délce trvání 12 měsíců, ostatní zákazníci mají záruku 24 měsíců v autorizovaných servisech. ... (převzato z www.alza.cz)

 | 
Petr  |  13. 12. 2006 18:52

To je správně, pokud odebíráte na IČ, pak nejste občan, ale podnikatel, tudíž se váš vztah s prodejcem neřídí Občanským zákoníkem, ale Obchodním zákoníkem.

 | 
Henry99  |  29. 12. 2006 08:29

K Vánocům jsem dostal lední brusle, bohužel mi nesedí velikost, šel jsem tedy reklamovat, ovšem do jiného OD, (jednalo se o tu samou prodejnu v jiném městě). Tam mi řekli, že na této prodejně tento výrobek nemají... a že mi ani peníze vrátit nemůžou... tak jsem se s nimi ještě chvíli bavil a ptal, nechal jsem si projet č.kod čtečkou, nebyl nalezen ale když jsem s těmi bruslemi prošel přes detektory, "pípal jsem" o stošest... Skutečně mě mohli vyhodit s tím, že musím jen do původní prodejny? Tam mi předtím (při koupi) řekli, že mohu reklamovat kdekoliv...

 | 



Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená