FinExpert.e15.cz

Vyznejte se v nabídce celoročního cestovního pojištění

V některých případech se nevyplatí sjednávat krátkodobá pojištění.
Vyznejte se v nabídce celoročního cestovního pojištění

Služební cesty, pracovní povinnosti v zahraničí, časté výjezdy za hranice České republiky. Někomu se nevyplatí sjednávat krátkodobá cestovní pojištění a je vhodnější sáhnout po komplexnějším produktu – celoročním cestovním pojištění. Jaké výhody a nevýhody vyplývají z pojištění na 365 dní v roce a z jaké nabídky českých pojišťoven můžete vybírat?.

Je třeba zmínit, že cestovní pojištění na celý rok není pro každého a nepředstavuje alternativu ke krátkodobým pojištěním před letní či zimní dovolenou. Vyplatí se převážně těm jedincům, kteří opakovaně vyjíždí do zahraničí, s tím, že průměrná doba pobytu mimo Českou republiku se pohybuje zhruba mezi třiceti a pětačtyřiceti dny. Využijí jej zejména zaměstnanci na služebních cestách nebo studenti během zahraničních pobytů, kteří občas zavítají domů.

Plusy celoročního pojištění na cesty

Celoroční cestovní pojištění může častým výletníkům ulehčit život v mnoha směrech. Zaprvé jej stačí sjednat jen jednou za rok, čímž odpadá nutnost zdlouhavého vyřizování před každým výjezdem do ciziny. Kromě redukce administrativního zdržování skrývají pojistné produkty na 365 dní také další plusy. Klient může cestovat za hranice vlasti opakovaně a většinou neomezeně často, proto se celoroční pojištění vyplatí i v případě neplánovaných pobytů ze dne na den.

Doplňková pojištění aneb Dva a více v jednom

Nespornou výhodou celoročního cestovního pojištění do zahraničí je komplexnost celého balíčku. V rámci sjednaného produktu si můžete u většiny v Česku působících pojišťoven zřídit též množství připojištění a doplňkových služeb, které v rámci balení vyjdou výhodněji než samostatně.

Kromě základního pojištění léčebných výloh a asistenční služby tak můžete oplývat též úrazovým pojištěním, pojištěním odpovědnosti nebo zavazadel, pojištěním rodinných příslušníků a zvířecích mazlíčků, pojištěním právní ochrany či připojištěním pro adrenalinové sporty. Rozsah nadstandardních služeb zpravidla závisí na výši krytí výloh a samozřejmě také ceně pojistného produktu.

Mínusy pojištění na celý rok

Z charakteristiky celoročního zdravotního pojištění na cesty automaticky vyplývají jeho nevýhody. Celoroční cestovní pojištění se opravdu nevyplatí každému, ale pouze častým cestovatelům. Ti z vás, kteří vyjedou mimo Českou republiku jednou, dvakrát i třikrát za kalendářní rok, si snadno spočítají, že je vyjde levněji klasické krátkodobé pojištění léčebných výloh.

Například u Všeobecné zdravotní pojišťovny zaplatí dospělý člověk za jeden den užívání základní varianty krátkodobého cestovního pojištění 21 Kč, což u desetidenní dovolené dělá 210 korun. Při sjednání celoročního pojišťovacího produktu Allianz pojišťovny se však cena vyšplhá na 4600 Kč.

Pojišťovny versus banky

V našich zeměpisných šířkách nabízí celoroční zdravotní pojištění léčebných výloh celkem pět velkých pojišťoven. Existují také pojišťovny, které zákazníka pojistí na celý rok, ovšem nejedná se vyloženě o celoroční cestovní pojištění jakožto jeden produkt – proto bývá tento druh služby dražší a méně propracovaný.

Pojištění léčebných výloh na celý rok najdete též v nabídce některých bankovních ústavů, například u ČSOB nebo České spořitelny. Tyto druhy pojištění na kalendářní rok jsou však úzce vázány na jiný produkt, zpravidla kreditní nebo debetní kartu (nejčastěji VISA a MasterCard) a nejsou tak přístupné každému. Druhou nevýhodou pak bývá nízká výše limitů krytí výloh a omezené služby.

Z čeho na českém trhu vybírat?

V našem přehledu se soustředíme skutečně jen na pojišťovny, které nabízejí celoroční cestovní pojištění jakožto jeden celistvý produkt všem občanům České republiky, nejen svým dosavadním klientům. Tato kritéria v českém prostředí splňuje AXA pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna, Česká pojišťovna, Evropská cestovní pojišťovna a Kooperativa.

První možností je celoroční cestovní pojištění AXA Assistance, je určeno pro opakované výjezdy do zahraničí s maximální dobou jednoho výjezdu o 90 dní. Služeb dvou typů pojištění (Reference a Komfort, jenž se liší limitem krytí výloh) mohou využívat jedinci na turistických i služebních cestách. Pojišťovna nabízí cestovní pojištění pro opakované výjezdy jen v rámci Evropy, tedy nikoliv USA a dalších světových destinacích.

Europojištění od ČPP

Spolu s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou nabízí Česká podnikatelská pojišťovna celoroční pojistný produkt Europojištění. Geograficky se nabídka vztahuje na země Evropské unie, Norsko, Island, Lichtenštejnsko, Švýcarsko, Chorvatsko, Černou horu, Makedonii, Srbsko a Turecko.

„Europojištění lze sjednat na dobu jednoho roku jak pro pobyt pracovní, tak i pro pobyt turistický, pro rodinu i pro individuálního turistu. Klient, který cestuje za hranice často, si může zřídit pojištění pro opakovaný pobyt, kdy pojišťovna poskytuje slevu 25 % na pojištění léčebných výloh, úrazového pojištění, pojištění zavazadel a odpovědnosti za škodu. Samozřejmě je možné sjednat i další pojistná rizika, například pojištění zpoždění letu, únosu letadla a pojištění zavazadel,“ upřesňuje Veronika Dvořáčková z Centra zákaznické podpory.

Nabídka České pojišťovny

Pojištění Odysseus nabízí svým majitelům neomezený počet cest do zahraniční během jednoho roku s tím, že jedna návštěva nesmí přesáhnout maximum 35 dní. Je určeno především cestovatelům za služebními účely, ovšem za poplatek jej lze využít i pro provozování rekreačních sportů nebo manuální práce.

Pojistit se mohou jak občané České republiky, tak i cizinci s povolením k trvalému pobytu do věku 69 let. Pojištění lze sjednat ve dvou variantách, kde je součástí obou druhů pojištění léčebných výloh včetně asistenční služby, úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škodu občana a pojištění zavazadel. Základní výše pojistného na jeden rok se pak liší v závislosti na limitu krytí výloh a cílové destinaci, Evropa versus svět.

Evropská Cestovní pojišťovna

Pojištění MultiTrip ocení jak cestovatelé do zahraničí za prací, tak i výletníci z důvodů rekreace a zábavy. Při neomezeném počtu cest, z nichž jedna může trvat maximálně 45 dní, získáte v případě potřeby též zvýhodněný tarif pro rodinné příslušníky a partnery, kteří pak mohou cestovat s vámi nebo samostatně.

Pojistný produkt Evropské Cestovní pojišťovny se vyznačuje též širokou paletou nadstandardních služeb. Můžete si tak sjednat k základnímu produktu mnoho variant připojištění: pro rizikové a zimní sporty, golfisty, domácí mazlíčky, pracovní cesty a jiné.

„Celoroční pojištění MultiTrip se vyplatí všem klientům, kteří jedou do zahraničí alespoň dvakrát do roka. Vyplatí se i z toho důvodu, že spousta zákazníků během roku vyjíždí do zahraničí na jeden den nebo víkend a nemusí tak myslet na to, zdali mají sjednané cestovní pojištění, nejsou nuceni své cesty nikde hlásit. To vše za velmi přijatelné pojistné od 1 980 Kč za osobu na celý rok,“ uvádí vedoucí marketingu a komunikace pojišťovny Petr Sklenář.

Kolumbus Abonent

Pojišťovna Kooperativa nabízí celoroční cestovní pojištění v několika variantách v závislosti na tom, zda cestujete po Evropě nebo po ostatních zemích světa. Záleží také na výši krytí a rozsahu nadstandardních služeb. Nejlevnějším produktem z portfolia služeb je pojištění Kolumbus Abonent Klasik pro Evropu, nejdražší variantu pak představuje Kolumbus Abonent Plus pro svět.

Ceny se liší též pro klienty mladší a starší 70 let, přičemž druhá kategorie si musí připlatit za celoroční pojištění vyšší finanční částku. V rámci variant Plus získávají zákazníci k pokrytí léčebných výhod také pojištění úrazu, zavazadel, odpovědnosti, přerušení cesty nebo nevyužité cestovní služby. 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená