FinExpert.e15.cz

Výzkum AXA: Výše veřejných výdajů na důchody nemá vliv na spokojenost důchodců

Čím vyšší je úroveň veřejných výdajů, tím méně mají důchodci dojem, že jsou jejich příjmy dostatečné.

Důchodci jsou relativně spokojení, přesněji, výše jejich důchodů nemá příliš vliv na výdaje  státu. Vyplývá to z již třetího celosvětového výzkumu skupiny AXA, zkoumajícího život v důchodovém věku jak z pohledu samotných důchodců, tak ekonomicky aktivních jednotlivců. Výsledky výzkumu byly porovnány s úrovní veřejných výdajů na důchody ve 13 zemích OECD.  V pěti zemích s nejvyšší úrovní veřejných výdajů méně než polovina důchodců (46 %) v rámci průzkumu AXA Retirement Scope 2007 uvedla, že jejich příjmy jsou "dostačující" nebo "zcela dostačující", zatímco v pěti zemích s nejnižší úrovní veřejných výdajů uvedly tytéž odpovědi téměř dvě třetiny (65 %) respondentů.

„Toto srovnání samozřejmě neznamená, že se důchodcům žije lépe, když jim stát sníží důchody. Vysoká úroveň veřejných výdajů může jen odrážet nedostatečnost úrovně těchto investic v minulosti. Navíc se v jednotlivých zemích značně liší demografické podmínky. Například Německo, Itálie a Japonsko mají v populaci neobvykle vysoký podíl důchodců, takže veřejné výdaje na důchody jsou vyšší už jen z podstaty věci, bez ohledu na štědrost toho kterého důchodového systému,“ uvedl pro FinExpert.cz Petr Žaluda, generální ředitel skupiny AXA pro ČR a SR.

Výsledky průzkumu AXA Retirement Scope 2007 porovnané s rozdílnými penzijními systémy v zemích OECD odhalily, že na postoje důchodců ohledně dostatečnosti příjmů nebo kvality jejich života nemají tyto odlišné systémy žádný výrazný vliv. Ze čtyř zemí, kde jsou důchodci se svými příjmy a kvalitou života nejspokojenější, se v Nizozemsku a na Novém Zélandu spoléhají na základní průběžný systém (každý dostává stejně, rozdíly jsou pouze v závislosti na počtu odpracovaných let), zatímco v Austrálii a v USA preferují cílené penzijní plány podle sociální potřebnosti.

  OECD: Veřejné výdaje na důchody v % z HDP (2001) AXA Retirement Scope: Důchodci s "dostatečnými" nebo "zcela dostatečnými" příjmy
Austrálie 4,10% 64%
Nový Zéland 4,70% 63%
Kanada 4,80% 59%
USA 5,20% 68%
Nizozemsko 5,70% 70%
Japonsko 6,40% 37%
Portugalsko 7,60% 37%
Velká Británie 7,70% 57%
Španělsko 8,10% 35%
Belgie 8,60% 48%
Francie 10,40% 49%
Německo 10,80% 58%
Itálie 11,20% 41%
Zdroj: AXA Retirement Scope

Výzkum měl zjistit, jaké jsou představy ekonomicky aktivního obyvatelstva o době po odchodu důchodu, a srovnat je s pohledem nynějších důchodců. Zkoumán byl i přístup jedinců k finančnímu plánování důchodového věku. Výzkum proběhl v šestnácti zemích světa , tázáno bylo celkem 11 590 respondentů.  Letos poprvé byla do tohoto výzkumu začleněna i Čína. V příštím roce se výzkum zaměří také na Českou republiku.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená