FinExpert.e15.cz

Výzkum a vývoj táhnou ekonomiku

Země, kde stát a soukromý sektor podporují výzkum a vývoj, získávají konkurenční výhodu.
Výzkum a vývoj táhnou ekonomiku

Důraz na inovaci se vyplácí, životní úroveň stoupá. Jedním z hlavních důvodů vyspělosti zemí Skandinávie je právě masivní podpora vědy a výzkumu. Úplnou špičku potom představuje Izrael.

Tvůrčí myšlení, nové pracovní postupy, zlepšení stávajících systémů, nové aplikace, výroba nových výrobků, vylepšení stávajících strojů či zařízení, výroba nových materiálů, to je jenom část věcí, které si můžeme představit pod pojmem výzkumu a vývoje. Jednoznačně však platí, že orientace na výzkum a vývoj je správným trendem.

Izrael hraje prim

Nejvyšší výdaje na výzkum a vývoj jsou v Izraeli, dosahují dlouhodobě 4,5 % až 5 % k HDP. Přestože je Izrael malou členskou zemí OECD, tak patří mezi nejvyspělejší země světa. V Izraeli je založeno několik významných výzkumných středisek.

Propracované školství a důraz na inovaci, to jsou velké klady izraelské ekonomiky. Právě v Izraeli zakládá řada mezinárodních respektovaných společností svá výzkumná a vývojová centra. Izraelský hi-tech sektor je na špičkové úrovni a inspirací pro další vyspělé země světa. Nové technologie jsou sektorem, který se neustále vyvíjí. Izraelská vývojová centra lákají odborníky i z jiných zemí. Podmínky pro vědu jsou zkrátka v Izraeli vynikající, z čehož následně těží celá domácí ekonomika. Právě high-tech vybavení je hlavním exportním artiklem Izrale. Orientace Izrale na inovace a nové postupy v náročných oborech jsou důvodem stabilního ekonomického růstu.

Rozdíly v OECD jsou obrovské

Přestože členské země OECD patří mezi nejvyspělejší země světa, tak rozvíly ve výši finanční podpory vývoje a výzkumu jsou mezi jednotlivými zeměmi obrovské. Zatímco v Izraeli výdaje na vývoj a výzkum neklesly od roku 2000 pod 4,25 % k HDP, tak v Mexiku naopak nepřekročily výdaje 0,34 % k HDP. 

  • Z členských zemí OECD je vývoj a výzkum finančně nejvíce podporován (v % k HDP) v Izraeli, Finsku, Švédsku, Koreji, Japonsku, Dánsku, Švýcarsku, Německu a USA.
  • Naopak nejméně je výzkum a vývoj finančně podporován v Mexiku, Chile, Slovensku, Řecku, Polsku a Turecku.

Podpora vývoje a výzkumu má ve Skandinávii zelenou

Z členských zemí Evropské unie je nejvyšší finanční a legislativní podpora vývoje a výzkumu ve Finsku, Švédsku a Dánsku. V zemích Skandinávie má sídlo řada menších inovativních společností. Ekonomiky severských zemí jsou vyspělé s vysokou přidanou hodnotou a produktivitou práce. Všechny země mají společné vysoké investice proudící na podporu vývoje a výzkumu, kvalitní školství, nízkou kriminalitu a korupci či vysokou ekonomickou svobodu. Veřejné finance zemí Skandinávie patří mezi nejdravější.

Podpora školství je nutností

Hlavní aktivum všech firem jsou jejich zaměstnanci. U společností orientující se na hig-tech obory, inovace a kreativitu to platí dvojnásob. Podpora vývoje a výzkumu tak jde ruku v ruce s podporou školství. Investice do vzdělání, zvyšování znalostí a dovedností občanů je pro zlepšování životní úrovně nutností. Největším aktivem úspěšných firem světa nejsou hmotné statky, ale jejich kvalitní zaměstnanci, kteří dokáží tvořit nové hodnoty, pružně reagovat na rychle se měnící potřeby trhu a přinášet nové a nové podněty.

Úspěšné firmy tak investují především do vývoje a výzkumu a svých zaměstnanců. Kreativní ekonomika přináší vysoké zisky, vždyť ziskovost většiny firem návisí na inovaci, nových myšlenkách, informacích či zábavě. Pro budoucnost firem je rozhodující „lidský kapitál“. Hnací silou jsou nové nápady. Země s nejvyšší podporou vývoje a výzkumu tento trend zachytily.

Výdaje zemí OECD na vývoj a výzkum v roce 2010 nebo 2009

Zeměvýdaje (v % k HDP)zeměVýdaje (v % k HDP)
Izrael4,25 %Kanada1,8 %
Finsko3,84 %Irsko1,79 %
Švédsko3,62 %Norsko1,76 %
Korea3,36 %Lucembursko1,68 %
Japonsko3,33 %Portugalsko1,66 %
Dánsko3,02 %Česko1,53 %
Švýcarsko3 %Estonsko1,44 %
USA2,79 %Španělsko1,38 %
Německo2,78 %Itálie1,27 %
Rakousko2,75 %Nový Zéland1,17 %
Island2,64 %Maďarsko1,15 %
Austrálie2,21 %Turecko0,85 %
Francie2,21 %Polsko0,68 %
Belgie1,96 %Řecko0,59 %
Slovinsko1,86 %Slovensko0,48 %
Nizozemí1,82 %Chile0,39 %
Velká Británie1,82 %Mexiko0,37 %
Zdroj: OECD Factbook 2012, Science and Technology, Research and Development, Expenditure on R&R
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená