Od podzimu minulého roku je na každé pobočce ČSOB k dispozici tzv. Klíčový rádce, který plní roli finančního poradce. Ve skutečnosti bankovní úředníci zajišťující zakládání účtů nebo rušení termínovaných vkladů radí zájemcům, jak nakládat s penězi. Klíčový plán je zdarma a měl by zhodnotit, jaké jsou vaše reálné finanční možnosti a jak nejlépe využít vaše volné finanční prostředky. Proč tedy Klíčový plán nevyzkoušet na vlastní pěst? Zašel jsem na pobočku v centru Pardubic a nechal si poradit, co dělat s vymyšlenou výplatou.
Nejprve jsme hledal informace o Klíčovém plánu na internetových stránkách ČSOB a nabyl dojmu, že se musím předem objednat, respektive že mne bude Klíčový rádce kontaktovat. Když se tři dny nic nedělo, rozhodl jsem se zajít na pobočku bez objednání.
Poznámka: Už je to více než týden a nikdo mě z ČSOB zatím nekontaktoval.
Kolik vyděláváte?
I když je pardubická pobočka ČSOB v centru města, dopoledne tam nebylo moc lidí. Doslal jsem pořadový lístek a čekal asi pět minut, než se mě ujala mladá slečna. Její první otázka byla, zda mám u ČSOB účet. Záporná odpověď ji nijak nevadila, a tak jsme se dali do tvorby, pro moji budoucnost, klíčového plánu. Protože jsem nevěděl, co od služby finančního poradenství zdarma očekávat, předem jsem si rozmýšlel, jak Rádce oslním přehledem o produktech finančního trhu a spolu vytvoříme ideální plán. Nicméně skutečnost je jiná. Po zjištění, že nemám u ČSOB veden účet se úřednice zeptala „Kolik měsíčně vyděláte“? Další otázky následovaly v rychlém sledu – „Kolik utratíte“, „Kolik máte volných finančních prostředků", „Kolik členů má vaše domácnost“ a „Plánujete nějaké větší výdaje v horizontu tří následujících let“? Výslech byl u konce, čísla zadaná do programu v počítači a tiskárna během chvíle nabídla stránku mého Klíčového plánu.
Termiňák klidně jen na 7 dní
Slečna mi detailně vysvětlila, co jednotlivé položky vypracovaného plánu znamenají a měla i dobrý přehled o produktech. Uvedl jsem, že moje úspory činí 90 000 Kč, na což plán odpověděl, že bych měl 36 000 Kč uložit na termínovaný vklad a 36 000 Kč do fondu peněžního trhu (byl mi nabídnut KBC Multicash ČSOB). Na otázku, proč bych měl v době nízkých úrokových sazeb ukládat peníze na termínovaný vklad, mi slečna opověděla, že výhodou je rychlý přístup k penězům... „Máte sice pravdu, že úroky jsou velmi nízké a srovnatelné s běžným účtem, ale na termíňák můžete uložit peníze třeba jen na sedm dní,“ dodala. Možná to myslela dobře, ale její záměr jsem úplně nepochopil. Úřednice se mne pak zeptala, zda již mám penzijní připojištění. Odpověď byla, že nikoli. „Nic vám nenutím, ale spořit si můžete i 100 Kč měsíčně,“ a pomocí letáku ČSOB Penzijního připojištění mi vysvětlila systém daňových úlev. Také přišla řeč na životní pojišťění a jeho výhody. Odmítnutí tohoto produktu slečna chápala. Jen se zmínila, že různí finanční poradci (dealeři) si účtují vysoké provize a sjednáním životka u ČSOB bych ušetřil.

Náhled první části klíčového plánu.
Klikněte pro zvětšení
Omluvte horší kvalitu obrázku
Jen pro někoho
Celkově celá procedura netrvala ani 15 minut. Co jsem se dozvěděl? Téměř nic. ČSOB Klíčový plán je bezesporu zajímavou službou, ale nemohu se zbavit jakési povrchnosti celého systému. Nedozvěděl jsem se, který finanční produkt v momentální životní situaci potřebuji. Úřednice se mě nezeptala, jestli studuji, pracuji nebo kolik je mi let. Nabídka penzijního připojištění a životního pojištění není pro mne, jako studenta narozeného v roce 1982 zrovna nejaktuálnější. Všechno se řídí finanční softwarem, který zpracuje pár zadaných základních údajů a nabídne nějaká čísla, resp. grafy. Klíčový plán je službou poskytovanou zdarma, která je určena široké veřejnosti a na to je třeba myslet. ČSOB nechce konkurovat finančním poradcům, ale chce přiblížit finanční plánování běžné populaci. V tom případě je Klíčový plán dobrou službou. Jestliže ale čekáte něco víc, pouze ztratíte drahocenný čas návštěvou pobočky a budete odcházet zklamáni.

Náhled první části klíčového plánu.
Klikněte pro zvětšení
Omluvte horší kvalitu obrázku