FinExpert.e15.cz

Vývoj v Evropě zachrání americké oživení

I když Čína zpomaluje, hodlá stimulovat domácí poptávku. To bude znamenat vyšší import, z čehož bude profitovat Německo a severské státy Evropy.

Spojené státy zatím odolávají, rizika ale sílí

Americká ekonomikabyla schopná odolat současným úsporám v rozpočtu (které loni celkově dosáhly 2,1 procenta), ale také vyšším cenám ropy a recesi v eurozóně. Jenže zatímco začátek tohoto roku přinesl solidní výsledky, nátlak na americké spotřebitele - jejichž úspory klesají s rostoucím počtem účtů k zaplacení - je všudypřítomný. A to přestože některé úvěrové ukazatele, jako třeba spotřebitelský dluh, se obrátily k lepšímu. K tomu můžeme přičíst cenu benzinu, což je klíčový výdaj domácností. Ta jen během posledních tří měsíců vzrostl o zhruba 20 procent. Cenová hladina ještě nedosáhla bodu zlomu, při kterém by výdaje spotřebitelů utrpěly zásadní ránu. K tomuto okamžiku jsme ale blíže každým dnem.

Pro tento rok naše předpověď růstu americké ekonomiky i nadále počítá sdvěmi procenty HDP. Mějme ale na paměti, že rizika se přesunula ze spodní strany na stranu horní. Pokroky na trhu práce představují základy odolné ekonomiky, spolu s rostoucím realitním trhem, který možná ukáže, že je tím nejvýznamnějším motorem.

Evropa: růst se vrátí ve druhé polovině roku

I nadále se v letošním roce přikláníme k plochému růstu (konsenzus: -0,4 procenta). A to navzdory faktu, že eurozóna vstoupila na konci loňského roku do recese. Ta bude oficiálně potvrzena v dalším negativním shrnutí prvního kvartálu 2012. Jaké klíčové faktory ale vlastně stojí za naší předpovědí?

Prvním a zásadním bodem je, že úvěrové podmínky se obecně po celém světě zmírnily, i když napříč Evropou nedošlo ke zlepšení ve stejné míře. Zadruhé, oživení ekonomického růstu v USA se nakonec může přelít i do Evropy. A zatřetí, přestože Asie roste o trochu méně než v předchozích letech, pomůže svému růstu skrze import. Z toho bude těžit zejména severní Evropa v čele s Německem. Nicméně ani pozitivní vliv těchto hnacích sil nedokáže zcela vytěsnit negativní vliv úsporných opatření, vzrůstající nezaměstnanost, oddlužování soukromého sektoru a nízký nebo žádný růst mezd. Přesto věříme, že sev druhé polovině roku růst postupně do Evropy vrátí.

Asie: Čínu čeká zpomalení

V dlouhodobém horizontu jsme skeptičtí k udržitelnosti čínské ekonomiky. Exportem a investicemi živená ekonomika potřebuje přejít na ekonomiku více založenou na spotřebitelské poptávce. To se ale nestane přes noc. Během toho se nasčítají ztráty z investic. Tuto eventualitu si už musí Čína uvědomit. A to buď přímo nebo utlumeně skrze vládu. Tak jako tak musí v nějakém bodě dojít k uvědomění si problémů a dluhem poháněný investiční boom skončí.

Avšak to nelze čekat v blízké budoucnosti. Musíme si také uvědomit, že současná slabá data z čínské ekonomiky pochází z propadu ekonomiky eurozóny - mezikvártálně o 0,3 procenta. Předpokládáme ale, že pokud jde o růst eurozóny jako celku, je to nejhorší už za námi. Druhý a následující kvartály budou relativně lepší, i přesto ale docela slabé. Celkově tak letos čekáme zpomalení růstu čínské ekonomiky na 7,5 procenta.

Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená