I když Čína zpomaluje, hodlá stimulovat domácí poptávku. To bude znamenat vyšší import, z čehož bude profitovat Německo a severské státy Evropy.
Spojené státy zatím odolávají, rizika ale sílí
Americká ekonomikabyla schopná odolat současným úsporám v rozpočtu (které loni celkově dosáhly 2,1 procenta), ale také vyšším cenám ropy a recesi v eurozóně. Jenže zatímco začátek tohoto roku přinesl solidní výsledky, nátlak na americké spotřebitele - jejichž úspory klesají s rostoucím počtem účtů k zaplacení - je všudypřítomný. A to přestože některé úvěrové ukazatele, jako třeba spotřebitelský dluh, se obrátily k lepšímu. K tomu můžeme přičíst cenu benzinu, což je klíčový výdaj domácností. Ta jen během posledních tří měsíců vzrostl o zhruba 20 procent. Cenová hladina ještě nedosáhla bodu zlomu, při kterém by výdaje spotřebitelů utrpěly zásadní ránu. K tomuto okamžiku jsme ale blíže každým dnem.
Pro tento rok naše předpověď růstu americké ekonomiky i nadále počítá sdvěmi procenty HDP. Mějme ale na paměti, že rizika se přesunula ze spodní strany na stranu horní. Pokroky na trhu práce představují základy odolné ekonomiky, spolu s rostoucím realitním trhem, který možná ukáže, že je tím nejvýznamnějším motorem.
Evropa: růst se vrátí ve druhé polovině roku
I nadále se v letošním roce přikláníme k plochému růstu (konsenzus: -0,4 procenta). A to navzdory faktu, že eurozóna vstoupila na konci loňského roku do recese. Ta bude oficiálně potvrzena v dalším negativním shrnutí prvního kvartálu 2012. Jaké klíčové faktory ale vlastně stojí za naší předpovědí?
Prvním a zásadním bodem je, že úvěrové podmínky se obecně po celém světě zmírnily, i když napříč Evropou nedošlo ke zlepšení ve stejné míře. Zadruhé, oživení ekonomického růstu v USA se nakonec může přelít i do Evropy. A zatřetí, přestože Asie roste o trochu méně než v předchozích letech, pomůže svému růstu skrze import. Z toho bude těžit zejména severní Evropa v čele s Německem. Nicméně ani pozitivní vliv těchto hnacích sil nedokáže zcela vytěsnit negativní vliv úsporných opatření, vzrůstající nezaměstnanost, oddlužování soukromého sektoru a nízký nebo žádný růst mezd. Přesto věříme, že sev druhé polovině roku růst postupně do Evropy vrátí.
Asie: Čínu čeká zpomalení
V dlouhodobém horizontu jsme skeptičtí k udržitelnosti čínské ekonomiky. Exportem a investicemi živená ekonomika potřebuje přejít na ekonomiku více založenou na spotřebitelské poptávce. To se ale nestane přes noc. Během toho se nasčítají ztráty z investic. Tuto eventualitu si už musí Čína uvědomit. A to buď přímo nebo utlumeně skrze vládu. Tak jako tak musí v nějakém bodě dojít k uvědomění si problémů a dluhem poháněný investiční boom skončí.
Avšak to nelze čekat v blízké budoucnosti. Musíme si také uvědomit, že současná slabá data z čínské ekonomiky pochází z propadu ekonomiky eurozóny - mezikvártálně o 0,3 procenta. Předpokládáme ale, že pokud jde o růst eurozóny jako celku, je to nejhorší už za námi. Druhý a následující kvartály budou relativně lepší, i přesto ale docela slabé. Celkově tak letos čekáme zpomalení růstu čínské ekonomiky na 7,5 procenta.
Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank