FinExpert.e15.cz

Vývoj koruny ovlivní očekávaná data v podobě průmyslové výroby a ukazatelů exportu

Praha, 6. května 2013

Uplynulý týden na devizových trzích sebou přinesl řadu klíčových událostí, z nichž nejzajímavější bylo zcela jistě měnové zasedání ECB a FOMC. Americký dolar celkově oslabil poté, co měnový výbor Fedu ponechal současné nastavení úrokových sazeb beze změny, ale zároveň naznačil další navýšení současného programu kvantitativního uvolňování.

Americká měna však v závěru týdne své ztráty korigovala po zveřejnění lepších než očekávaných výsledků z trhu práce. ECB poskytla euru podporu, když centrální banka přistoupila ke snížení úrokových sazeb na rekordní minimum a ponechala prostor pro další podpůrná opatření. Ve vztahu k britské libře ale jednotná měna oslabila na 3-měsíční minimum poté, co byla z britské ekonomiky zveřejněna další pozitivní data ze sektoru služeb. Naopak slabší ukazatele z čínské ekonomiky do určité míry snížily investiční sentiment investorů navzdory pokračujícímu růstu na akciových trzích, které profitovaly z očekávání dalších podpůrných opatření ze strany centrálních bank.

Koruna tento týden profitovala z rozhodnutí ECB snížit úrokové sazby, čímž částečně oslabil investiční appeal eura. Toho ve svůj prospěch využily měny středoevropského regionu. Domácí měna tak na konci týdne uzavírala na 7- týdenním maximu vůči dolaru a na a 6-týdenním maximu ve vztahu k euru. Ve čtvrtek proběhlo měnové zasedání ČNB, které skončilo zachováním současného nastavení úrokových sazeb beze změny. Centrální banka na tiskové konferenci uvedla, že nedávné oslabení koruny prozatím oddálilo další kroky ČNB, nicméně pokud by česká ekonomika dále čelila deflačním tlakům, je připravena použít proti koruně devizové intervence.

Hlavní události tohoto týdne

Pro korunu by mohl být nadcházející týden zkrácený o středeční státní svátek náročný. Hlavním důvodem jsou očekávaná data v podobě průmyslové výroby a ukazatelů exportu, které by znovu mohly ukázat na nepříznivý stav českého hospodářství. Nadcházející seance by také mohly být pro korunu obtížné, pokud nejnovější údaje z Číny vyjdou pod odhady trhu, čímž by se zhoršil výhled globální ekonomiky, který by negativně ovlivnil měny rozvíjejících se trhů.
 

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená