FinExpert.e15.cz

Vývoj ceny ropy – poptávku doplní rozvíjející se trhy

Většina prognóz nepočítá s překročením hranice 100 USD za barel v příštích dvou letech.

Poptávku po ropě budou stimulovat země mimo OECD.

Dolarová cena ropy se v uplynulých dvou a půl letech pohybovala jako na houpačce. Po korekci v druhém pololetí 2006 začala od ledna 2007 prudce růst. Z úrovní slabě nad 50 USD za barel se v prosinci 2007 dostala až na 95 USD za barel, tj. téměř na dvojnásobek. Tehdy byla světová ekonomika i přes vzniklé problémy se splácením hypoték nízkobonitními klienty v USA ještě naladěna na růstovou notu. Poptávku po ropě zajišťovaly především expandující rozvíjející se ekonomiky. Raketový ropný vzestup proto pokračoval až do poloviny minulého roku, kdy se cena ropy Brent přiblížila hranici 150 USD za barel. Poté se však její silný vzestup obrátil v ještě prudší propad. Jen za druhé pololetí 2008 spadla ropa Brent pod úroveň 40 USD za barel, což představovalo 70% propad z pololetních maxim! Mohly za to především negativní zprávy o pravděpodobném rozšíření recese z USA do celé světové ekonomiky. V prvním pololetí letošního roku, kdy se akciové trhy v rámci finanční krize stabilizovaly a ukázaly i určitý optimismus ohledně očekávání konce globální recese, začala cena ropy výrazněji růst. Úrovní kolem 70 USD za barel dosáhla v červnu. Nicméně v posledním měsíci ochladila náladu investorů zejména nepříznivá červnová data o nezaměstnanosti v USA. Cena ropy pod tíhou obav, že globální recese bude ještě nějakou dobu trvat, se vydala na sestupný trend.

Ropa se odpoutala od akcií i jiných komodit

Ačkoliv ropa reaguje na pozitivní či negativní zprávy o vývoji světové ekonomiky podobným směrem jako akcie, ve skutečnosti není s jejich výkonností příliš svázána. Je to vidět v grafu 1, kde cena ropy kolísala od roku 2007 mnohem více než akcie z vyspělých i rozvíjejících se trhů. Jedná se totiž o komoditu, jejíž světové zásoby jsou omezené. Asi 75 % kontroluje kartel zemí OPEC, který pravidelně stanovuje kvóty pro produkci ropy (na světové produkci se země OPEC podílejí pouze třetinou). Schopnost produkovat ropu dále závisí na technickém stavu vrtů, rafinérií a dalších zařízení nebo politické stabilitě v regionech, kde se ropa těží. Její nabízené množství na světových trzích se tedy může během krátké doby výrazně změnit a nemusí nutně záviset na průběhu ekonomického cyklu. Vezmeme-li v úvahu cenově nepružnou poptávku po ropných produktech, které lze jen obtížně nahrazovat jinými energetickými surovinami, nejsou skokové změny ceny ropy během krátké doby nikterak překvapivé. Investor by pak měl „černé zlato“ vnímat jako velmi rizikovou investici, na níž se dá vydělat nebo prodělat mnohem více než např. na akciích. Vysoká kolísavost ceny ropy platí i ve vztahu k jiným neenergetickým komoditám, např. drahým nebo průmyslovým kovům (graf 1), nemluvě o zemědělských produktech.

Klepněte pro větší obrázek

Korunová cena kolísala méně než dolarová

Kolísavost ceny ropy závisí i na měně, v níž je vyjádřena. V grafu 2 srovnáváme indexovaný vývoj ceny ropy v USD, EUR a CZK na pozadí vývoje měnových kurzů CZK/USD a CZK/EUR. Vidíme, že korunová cena ropy celkově zaznamenala mnohem menší výkyvy než dolarová. Do poloviny roku 2008, kdy koruna proti dolaru i euru posilovala, vzrostla korunová cena ropy o necelých 80 %, zatímco dolarová cena stoupla o více než 140 %. V druhém pololetí 2008 se situace obrátila: Ropa začala na světových trzích prudce propadat a dolar se vydal cestou posilování. Výsledkem bylo, že propad korunové ceny ropy nebyl tak výrazný jako propad dolarové ceny. Podobný závěr lze učinit i pro cenu ropy vyjádřenou v euru.

Důvodem převážně protikladného vývoje hodnoty dolaru a ceny ropy může být jejich opačná reakce na změny globální averze investorů k riziku. Zatímco ropa bývá na vzestupu při hospodářské konjunktuře zejména v rozvíjejících se zemích, dolar obvykle nabírá na síle při výrazném zhoršování výhledu světové ekonomiky a útěku investorů od rizikových aktiv. Dalším vysvětlením je, že oslabující (posilující) dolar sám o sobě zlevňuje (zdražuje) ropu nedolarovým zemím a posiluje (oslabuje) tak celosvětovou poptávku po ropě. Tím tlačí cenu ropy za jinak neměnných podmínek nahoru (dolů).

Klepněte pro větší obrázek

Stovka v dohledné době atakována nebude

V současnosti není jasné, zdali již hospodářská recese dosáhla ve většině světových ekonomik dna nebo se dále prohloubí. Většina analytiků při utlumené globální poptávce neočekává, že se cena ropy vyšplhá v nadcházejících dvou letech nad 100 USD za barel, jako tomu bylo v prvním pololetí 2008. V dlouhodobém horizontu ale dosažení nových ropných rekordů nevylučují. Banka Morgan Stanley očekává, že v roce 2011 vzroste cena americké lehké ropy na 85 USD za barel díky vládním opatřením na stimulaci ekonomiky. Prognóza Barclays Capital počítá s průměrnou cenou ropy ve čtvrtém čtvrtletí 2009 na úrovni 76 USD za barel a v příštím roce na úrovni 85 USD za barel. Výhled Barclays Capital vychází z pomalu rostoucí světové poptávky po ropě při výraznějším omezení její světové nabídky. Cenovou úroveň kolem 80 USD za barel předpokládá v nejbližších letech také banka Goldman Sachs.

Častým argumentem analytiků, kteří odhadují budoucí vývoj ceny ropy střízlivě, je negativní vliv drahé ropy na výkonnost světové ekonomiky a tedy i následnou poptávku po ropě. Upozorňuje na to mj. týdeník The Economist ve svém článku „Vyšší ceny komodit nemusí být dobrou zprávou“ (Higher commodity prices may not be good news, 4.6.2009). Zde se tvrdí, že rekordní ceny ropy nad 140 USD za barel mohly v loňském červenci vyslat falešné signály centrálním bankám ve prospěch zpřísnění nebo upuštění od uvolnění měnové politiky. Hlavní světové ekonomiky již zpomalovaly, ale centrální banky očekávaly nárůst inflace. David Ranson ze společnosti Wainwright Economics tvrdí, že velmi drahá ropa se loni v létě projevila v nárůstu inflačních indexů a pravděpodobně také přesvědčila ECB zvýšit základní úrokovou sazbu ještě koncem července 2008.

Jiní analytici přesto očekávají, že cena ropy prudce vystřelí nahoru, jakmile se v globální ekonomice potvrdí oživení. Květnová studie institutu McKinsey Global předpokládá prostor pro prudké zdražování ropy někdy v letech 2010 až 2013. Jeho načasování a intenzita bude podle studie záviset na délce světové recese. Cena ropy je totiž citlivá na vývoj světového HDP a produkce sektorů, které ropu nejvíc poptávají (námořní, nákladní a letecká doprava nebo petrochemie), vykazuje velkou cykličnost – roste nebo klesá rychleji než celkový HDP. Na nabídkové straně by navíc měla působit úvěrová restrikce, která vede v současném nejistém prostředí k odkládání nákladných investicí do rekonstrukce ropných zařízení na pozdější dobu. Nepříjemným faktorem je v tomto směru i vysoká volatilita ceny ropy komplikující ropným společnostem plánování dlouhodobých investic. Z výše uvedených důvodů nemusí být v případě ekonomického oživení zajištěna dostatečná nabídka ropy, upozorňuje studie.

Klepněte pro větší obrázek

V zemích mimo OPEC propad poptávky nenastal

Celosvětové oslabení poptávky po ropě, které nastalo v loňském a letošním roce, se projevilo velmi rozdílně u převážně vyspělých zemí OECD a rozvíjejících se zemí mimo OCED. Zatímco země OECD své odběry ropy pod tíhou finanční krize omezily a Mezinárodní energetická agentura (IEA) u nich v následujících letech předpokládá stagnaci poptávky, u nečlenských zemí OECD se letos poptávka snížila jen nepatrně a IEA má za to, že tento výpadek bude jen dočasný (graf 3). Velké rozvíjející se země jako Čína, Indie nebo Brazílie totiž pomalu nabírají dech a jako energeticky náročné ekonomiky budou generovat poptávku po ropě na nové vyšší úrovně. IEA očekává, že světová poptávka po ropě v následujících letech vzroste a v roce 2015 se na ní budou podílet nečlenské země OECD již z poloviny. To při omezené globální nabídce bude znamenat, že cena ropy se dlouhodobě může udržet na vyšších úrovních, než jaké prognózuje většina finančních institucí pro příští dva roky.

V souvislosti s trvající globální recesí zaznívají i obavy, že opětovný nárůst ceny ropy by mohl vést ke stagflaci světové ekonomiky (nástupu inflačních tlaků při poklesu HDP) podobě jako v 70. letech. Takový vývoj je ale dnes nepravděpodobný pro existující deflační tlaky v mnoha ekonomikách a menší váhu ropy v cenových indexech. Dá se proto očekávat, že vývoj ceny ropy bude v následujících letech více záviset na vývoji světové ekonomiky (hlavně rozvíjejících se zemí) než v 70. letech.

Článek vyšel v časopisu FOND SHOP.

Klepněte pro větší obrázek

Další články z časopisu FOND SHOP 14/2009:

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená