Zhodnocení vývoje DAXu
Měřeno výkonností indexu DAX, který zahrnuje 30 nejvýznamnějších německých společností, přinesl rok 2004 titulům v SRN zhodnocení 7,34 %, když za rok 2003 to bylo 37%. Mezi jednotlivými společnostmi indexu pak nejvíce meziročně zpevnily společnosti Adidas Salomon (27 %), Continental (48 %, titul těžil také ze zařazení do indexu v uplynulém roce), a především energetické tituly E.ON (33 %) a RWE (39 %). Naopak mezi tituly s nejhorším meziročním vývojem můžeme zařadit Volkswagen (-14 %), Lufthansu (-28 %), Bayer (-22 %), Infineon (-32 %) a Allianz (-11 %).
Tento vývoj pak odrážel celkovou tendenci akciových trhů vyspělých zemí. Při pokračujícím globálním ekonomickém růstu se trhy musely potýkat s řadou faktorů, které brzdily výraznější růst indexů. Byly to především obavy z udržení úrovní růstů zisků společností v dalších obdobích, dramatický růst cen ropy, pokračující posilování EUR vůči americkému dolaru, které postihuje především vývozně orientované evropské společnosti, kterých je v SRN významná část.
Ekonomické prostředí
Na rozdíl od ekonomického vývoje ve Spojených státech se vyspělé země EU potýkají spíše se stagnací růstu, když další rozvoj v této fázi brzdí zejména nižší konkurenceschopnost ve vztahu k ostatním oblastem rozvoje (USA, asijský region). Mezi evropskými státy je SRN však v tomto směru relativně progresivním státem, který v posledních letech podniká reformní kroky, zaměřené na pružnost pracovní síly nebo penzijní pojištění. Tyto kroky postupně povedou ke zvyšování mezinárodní konkurenceschopnosti. Mezi předními státy z hlediska tohoto ukazatele patří právě USA, v Evropě pak např. Finsko.
Srovnání klíčových údajů USA, SRN

* očekávaný údaj
Zdroj: Fio
Xetra jako elektronický systém
Elektronický systém Xetra byl vyvinut v rámci skupiny Deutsche Boerse (mimo jiné člen indexu DAX30) a poskytuje uživatelům elektronické obchodování s různými druhy finančních aktiv. K nejvýznamnějším segmentům tohoto trhu patří obchodování s akciemi, mimo německé společnosti lze obchodovat s akciemi nejvýznamnějších společnosti světa. Například v rámci segmentu XETRA stars se nacházejí přední holandské, francouzské, belgické a finské tituly, ale také tituly z indexů Dow Jones 30, Global Titans 50, Nasdaq 100 a S&P 100.
V rámci systému Xetra lze tedy obchodovat nejvýznamnější emise nenominované v EUR. Další předností je možnost uplatňování inteligentních pokynů, které usnadňují investorům techniku obchodování. V neposlední řadě pak z hlediska středoevropských klientů je příznivé nastavení obchodních hodin, kdy trhy zahajují obchodování v 9:00 a uzavírají v 17:30 našeho času. Xetra je vstřícná k zájmům investorů z nových členských zemí EU. Vedle několika maďarských brokerů se jejím prvním členem z České republiky stala v roce 2004 Fio, burzovní společnost.
Určitým specifikem německého trhu je relativně větší propojení bankovní a firemní sféry s politickou mocí. Výsledkem této skutečnosti je fakt, že v případě ekonomických potíží významných společností, které by především v podmínkách USA směřovaly ke konkurzu, v SRN často dojde ke kompromisnímu řešení s ozdravnými procesy často za účasti regionálních vlád. V roce 2004 se podobný proces odehrál u titulu Karstadt Quelle (KAR), v letech 2002 a 2003 u společnosti MobilCom (MOB). Takový vývoj je u akcií těchto společností charakteristický propadem ohodnocení s následným zhodnocením v řádu desítek, někdy až stovek %.
Výhled pro rok 2005
Pro rok 2005 lze očekávat podobný vývoj roku 2004, kdy celkový meziroční růst zřejmě jen obtížně dosáhne dvouciferných hodnot. V případě pozitivního efektu reformních kroků může docházet k akceleraci ekonomického růstu s příznivými vlivy na spotřebitelskou poptávku spolu s potenciálem v relativně velkém počtu neuplatněné pracovní síly. Tyto vlivy však můžeme označit spíše za střednědobé až dlouhodobé, krátkodobě bude dění na trzích pod vlivem měnových dopadů (EUR/USD), vývoje úrokových sazeb (v USA i Eurozóně), případně vývoje cen globálních komodit (ropa). Celkový trend může odrážet sezónní výkyvy v podobě mírně klesajícího trendu vrcholícího po skončení letního období a následným růstem ve druhé polovině roku, tedy podobný trend z uplynulého roku.
Ing. Jan Korb je vedoucím oddělení dealingu Fio, burzovní společnosti.