FinExpert.e15.cz

Vývoj akciových trhů v SRN v uplynulém roce a výhled pro rok 2005

V prvním díle volného seriálu s hodnocením uplynulého roku na akciových trzích navštívíme Německo a zdejší elektronický trh Xetra. Součástí článku je prognóza vývoje v letošním roce.
Vývoj akciových trhů v SRN v uplynulém roce a výhled pro rok 2005

Zhodnocení vývoje DAXu

Měřeno výkonností indexu DAX, který zahrnuje 30 nejvýznamnějších německých společností, přinesl rok 2004 titulům v SRN zhodnocení 7,34 %, když za rok 2003 to bylo 37%. Mezi jednotlivými společnostmi indexu pak nejvíce meziročně zpevnily společnosti Adidas Salomon (27 %), Continental (48 %, titul těžil také ze zařazení do indexu v uplynulém roce), a především energetické tituly E.ON (33 %) a RWE (39 %). Naopak mezi tituly s nejhorším meziročním vývojem můžeme zařadit Volkswagen (-14 %), Lufthansu (-28 %), Bayer (-22 %), Infineon (-32 %) a Allianz (-11 %).
Tento vývoj pak odrážel celkovou tendenci akciových trhů vyspělých zemí. Při pokračujícím globálním ekonomickém růstu se trhy musely potýkat s řadou faktorů, které brzdily výraznější růst indexů. Byly to především obavy z udržení úrovní růstů zisků společností v dalších obdobích, dramatický růst cen ropy, pokračující posilování EUR vůči americkému dolaru, které postihuje především vývozně orientované evropské společnosti, kterých je v SRN významná část.

Ekonomické prostředí

Na rozdíl od ekonomického vývoje ve Spojených státech se vyspělé země EU potýkají spíše se stagnací růstu, když další rozvoj v této fázi  brzdí zejména nižší konkurenceschopnost ve vztahu k ostatním oblastem rozvoje (USA, asijský region). Mezi evropskými státy je SRN však v tomto směru relativně progresivním státem, který v posledních letech podniká reformní kroky, zaměřené na pružnost pracovní síly nebo penzijní pojištění. Tyto kroky postupně povedou ke zvyšování mezinárodní konkurenceschopnosti. Mezi předními státy z hlediska tohoto ukazatele patří právě USA, v Evropě pak např. Finsko.

Srovnání klíčových údajů USA, SRN

Klepněte pro větší obrázek

* očekávaný údaj

Zdroj: Fio

Xetra jako elektronický systém

Elektronický systém Xetra byl vyvinut v rámci skupiny Deutsche Boerse (mimo jiné člen indexu DAX30) a poskytuje uživatelům elektronické obchodování s různými druhy finančních aktiv. K nejvýznamnějším segmentům tohoto trhu patří obchodování s akciemi, mimo německé společnosti lze obchodovat s akciemi nejvýznamnějších společnosti světa. Například v rámci segmentu XETRA stars se nacházejí přední holandské, francouzské, belgické a finské tituly, ale také tituly z indexů Dow Jones 30, Global Titans 50, Nasdaq 100 a S&P 100.
V rámci systému Xetra lze tedy obchodovat nejvýznamnější emise nenominované v EUR. Další předností je možnost uplatňování inteligentních pokynů, které usnadňují investorům techniku obchodování. V neposlední řadě pak z hlediska středoevropských klientů je příznivé nastavení obchodních hodin, kdy trhy zahajují obchodování v 9:00 a uzavírají v 17:30 našeho času. Xetra je vstřícná k zájmům investorů z nových členských zemí EU. Vedle několika maďarských brokerů se jejím prvním členem z České republiky stala v roce 2004 Fio, burzovní společnost.
Určitým specifikem německého trhu je relativně větší propojení bankovní a firemní sféry s politickou mocí. Výsledkem této skutečnosti je fakt, že v případě ekonomických potíží významných společností, které by především v podmínkách USA směřovaly ke konkurzu, v SRN často dojde ke kompromisnímu řešení s ozdravnými procesy často za účasti regionálních vlád. V roce 2004 se podobný proces odehrál u titulu Karstadt Quelle (KAR), v letech 2002 a 2003 u společnosti MobilCom (MOB). Takový vývoj je u akcií těchto společností charakteristický propadem ohodnocení s následným zhodnocením v řádu desítek, někdy až stovek %.

Výhled pro rok 2005

Pro rok 2005 lze očekávat podobný vývoj roku 2004, kdy celkový meziroční růst zřejmě jen obtížně dosáhne dvouciferných hodnot. V případě pozitivního efektu reformních kroků může docházet k akceleraci ekonomického růstu s příznivými vlivy na spotřebitelskou poptávku spolu s potenciálem v relativně velkém počtu neuplatněné pracovní síly. Tyto vlivy však můžeme označit spíše za střednědobé až dlouhodobé, krátkodobě bude dění na trzích pod vlivem měnových dopadů (EUR/USD), vývoje úrokových sazeb (v USA i Eurozóně), případně vývoje cen globálních komodit (ropa). Celkový trend může odrážet sezónní výkyvy v podobě mírně klesajícího trendu vrcholícího po skončení letního období a následným růstem ve druhé polovině roku, tedy podobný trend z uplynulého roku.


Ing. Jan Korb je vedoucím oddělení dealingu Fio, burzovní společnosti.


Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená