FinExpert.e15.cz

Využíváte jako zaměstnanec veškeré slevy na dani?

Počet a výše daňových slev je v Česku poměrně rozsáhlá.
Využíváte jako zaměstnanec veškeré slevy na dani?

V jakých situacích nemusíte platit jako zaměstnanec na dani vůbec nic? V Česku je zavedena rovná 15% sazba daně. Vlivem slev na dani však do určitého příjmu, v závislosti na rodinné a životní situaci, neodvádí občané žádnou daň. Když vychováváte dítě, máte dokonce nárok na daňový bonus. Slevy na dani jsou upraveny v zákoně o dani z příjmu.

Kdy uplatnit jednotlivé slevy na dani?

Osoba samostatně výdělečně činná uplatní všechny slevy v daňovém přiznání za příslušný rok. Zaměstnanec uplatní většinu slev již během roku. Například slevu na manželku však uplatní v ročním zúčtování daně, pokud daňové přiznání zpracovává jeho zaměstnavatel. Případně v daňovém přiznání, když si daňové přiznání podává sám zaměstnanec. Výpočet daňové povinnosti se u OSVČ a zaměstnance odlišuje. U OSVČ se daňová povinnost vypočítává ze zisku, u zaměstnance ze superhrubé mzdy. Podívejme se na konkrétní případy, kdy zaměstnanci neplatí, vzhledem k uplatnění slev, žádnou daň.

Svobodný, bezdětný

Pokud nemáte žádné závazky, máte nárok na uplatnění pouze základní slevy na dani na poplatníka. Měsíční sleva na poplatníka činí 2 070 Kč.Jestliže zaměstnanec pracuje pro dva zaměstnavatele na základě pracovní smlouvy, tak může slevu na dani uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele. Při hrubé měsíční mzdě 10 290 Kč máte povinnost odvést na dani částku 2 070 Kč. Přesně tak je vysoká základní sleva na poplatníka, takže občané pobírající měsíční hrubou mzdu 10 290 Kč a nižší neodvedou na dani nic.

Když máte tři děti

Pokud jste například ženatý muž a máte tři děti ve věku 6, 8 a 10 let, tak při splnění zákonných podmínek uplatňujete daňové zvýhodnění 967 Kč měsíčně. Přestože manželka taky pracuje, tak daňové zvýhodnění uplatňuje pouze otec dětí. Když vyživuje děti více daňových poplatníků, tak může daňové zvýhodnění uplatnit pouze jeden z nich.

V našem příkladu otec tří dětí neodvede při měsíčním příjmu do 24 750 Kč nic. Úplně přesně 9 Kč, ale lépe horní limit pro stanovení „nulové daně“ nevychází. V případě, že je vaše měsíční hrubá mzda nižší než 24 750 Kč, máte dokonce nárok na daňový bonus.

Jak by to bylo v případě, že otec žije v jedné domácnosti a vyživuje jedno nebo dvě děti?
Otec dvou dětí neodvede do měsíčního příjmu 19 900 Kč nic, resp. 1 Kč. V případě, že je jeho měsíční hrubá mzda nižší než 19 900 Kč, tak má otec dětí dokonce nárok na daňový bonus.
Jestli vyživujete jedno dítě neodvedete nic do měsíčního příjmu 15 140 Kč, úplně přesně 8 kč. V případě, že je vaše měsíční hrubá mzda nižší než 15 140 Kč, máte opět nárok na daňový bonus.

Výše daňového bonusu při příjmu 14 000 Kč

Jestliže je daňové zvýhodnění vyšší než daňová povinnost, je vzniklý rozdíl mezi daňovým zvýhodněním a daňovou povinnosti daňovým bonusem. V tomto případě neodvedete nic na dani z příjmu a ještě máte nárok na daňový bonus. Daňový bonus lze uplatnit, pokud jeho výše činí alespoň 100 Kč, maximálně do částky 52 200 Kč ročně. Jak vysoký je daňový bonus zaměstnanec s hrubou mzdou 14 tisíc Kč s jedním, dvěma a třemi dětmi? Otec jednoho dítěte obdrží daňový bonus 217 Kč. Otec dvou dětí 1 184 Kč. A pokud máte tři potomky, váš daňový bonus je 2 151 Kč.

Manželka bez příjmu

Další zajímavá situace může nastat, když například vaše manželka neměla vlastní příjmy za rok vyšší než 68 tisíc Kč. Můžete pak za rok uplatnit slevu na manželku ve výši 24 840 Kč. Tuto slevu uplatníte u svého zaměstnavatele při ročním zúčtování nebo v daňovém přiznání, když jej podáte sami. V obou případech stačí tuto skutečnost doložit čestným prohlášením. V našem příkladě má zaměstnanec jedno dítě ve věku 2 let, po celý rok 2009 pobírala jeho manželka pouze rodičovský příspěvek. Může tedy uplatnit slevu na manželku.

Po provedení ročního zúčtování bude jeho čistá mzda vyšší vlivem vratky na dani. Zjednodušeně řečeno, máte-li manželku s vlastními příjmy do 68 tisíc Kč, a vyživujete jedno dítě, tak nezaplatíte na dani nic do měsíčního příjmu 25 400 Kč. Pokud má zaměstnanec během roku hrubou mzdu 25 400 Kč, tak v praxi odvede každý měsíc na dani 2 078 Kč. Po provedení ročního zúčtování za rok 2009 mu pak finanční úřade vyplatí 24 840 Kč.

Pracující student

Když student během studia pracuje, tak jeho zaměstnavatel uplatní při výpočtu čisté mzdy slevu na studenta, která činí 335 Kč měsíčně. V praxi to znamená, že bezdětný student neodvádí na dani z příjmu nic až do hrubé měsíční mzdy 11 940 Kč. Za studenta se považuje občan mladší 26 let, který studuje v prezenční formě studia, v doktorandském programu až do 28 let.

Držitel průkazu ZTP/P

Jestliže jste držitelem průkazu ZTP/P, máte nárok na měsíční slevu ve výši 1 345 Kč. Bezdětný zaměstnanec a zároveň držitel průkazu ZTP/P tak nezaplatí nic na dani z příjmu až do 16 990 Kč. V praxi tedy může tuto slevu uplatnit i občan držitel průkazu ZTP/P, který nepobírá invalidní důchod.

Pracující invalidní důchodce

Když chcete uplatnit slevu jako invalidního důchodce, musíte samozřejmě pobírat invalidní důchod. Invalidní důchody jsou I., II. a III. stupně. Přičemž sleva na invaliditu I. a II. stupně je stejná a činí 210 Kč měsíčně. Na invaliditu III. stupně sleva na dani činí 420 Kč. Držitel průkazu ZTP/P, který současně pobírá invalidní důchod, uplatní obě slevy na dani. Invalidní důchodce I. stupně a současně držitel průkazu ZTP/P tak neplatí na dani nic až do hrubé mzdy 18 000 Kč.
 

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, přítel je zaměstna...
Jana
18. 3. 2016, 07:52
Dobrý den mám dotaz. Kdy je možné uplatňovat slevu n...
Kaňa Leoš
10. 11. 2011, 17:37
A jaké daňové možnosti mám já? Žijeme jako druh - d...
Adam
20. 9. 2010, 08:52
na družku se sleva nevztahuje
DK
16. 9. 2010, 15:28
Místo manželky je možné taky použít družku?
D...
16. 9. 2010, 10:50

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená