FinExpert.e15.cz

Vyúčtování elektřiny: Za co platíme?

Projděte si s námi fakturu a zjistěte, proč je cena tak vysoká.
Vyúčtování elektřiny: Za co platíme?

Přišlo vám roční vyúčtování elektřiny? Nevěřícně koukáte na nedoplatek a snažíte se marně porozumět tomu, za co vše vlastně platíte? Projděte s námi fakturu za elektřinu krok za krokem a zjistěte, proč je cena distribuce tak vysoká a kolik přispíváte na obnovitelné zdroje energie.

To, že je vyúčtování za elektřinu složité, přiznala před několika týdny v pořadu Otázky Václava Moravce i předsedkyně Energetické regulačního úřadu Alena Vitásková. Nedozvíte se v něm třeba to, kolik platíte za kWh, tedy údaj, který zajímá většinu odběratelů.

Ceny plynu: Aktuální žebříček po zlevnění RWE

Ceny plynu: Aktuální žebříček po zlevnění RWE

Po skončení topné sezóny se Češi dočkali zlevnění plynu.

„Již několik let si dělám evidenci, jak se pohybuje cena elektřiny. Protože na faktuře cenu kilowatthodiny prostě nenajdu, vždy vydělím celkovou částku za energii spotřebou za zúčtovací období,“ řekl redakci pan Opata z Plzeňska. Domácnost pana Opaty elektřinu používá na ohřev vody a od února 2012 do února 2013 spotřebovala 3 860 kWh za 15 413 korun. „Za kilowatthodinu jsme tak v průměru platili 3,99 korun,“ vypočítal muž.

Tip: Spočítejte si čistou mzdu pro rok 2013

Co na faktuře za elektřinu nepřehlédnout?

Zpravidla hned na první straně ročního vyúčtování za elektřinu najdete ortel – buď máte u dodavatele přeplatek, což je příjemné, nebo naopak nedoplatek a v takovém případě připojí složenku nebo vás informuje o jiném způsobu zaplacení dluhu.

Klíčovými údaji na přední straně faktury za elektřinu jsou

 • Údaj o celkové spotřebě – uváděný v MWh
 • Rekapitulace přijatých plateb – tedy to, kolik jste dodavateli zaplatili na zálohách
 • Rekapitulace spotřeby elektřiny a služeb – celková částka, kterou jste měli zaplatit za zúčtovací období (může se lišit od celkové sumy zaplacených záloh a v takovém případě máte buď přeplatek, nebo nedoplatek).
 • Platební údaje/složenka v případě nedoplatku

Slovníček: Fakturační/
zúčtovací období

Jde o roční vyúčtování elektřiny. Konkrétní datum je pohyblivé a záleží na tom, kdy je u vás prováděn odečet distribuční společností.

Detailní rozpis vyúčtování elektřiny

A nyní to začíná být adrenalinové, zejména pokud máte tzv. dvoutarifní sazbu, kde se počítá se spotřebou v nízkém tarifu (levnější elektřina) a vysokém tarifu (běžná cena). Na detailním rozpisu vyúčtování najdete celou řadu čísel, údajů v MWh i korunách.

Regulované platby za elektřinu

Jde o regulovanou složku ceny elektřiny, kterou každý rok stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ) a jež jde na účet distribučních společností (ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce, PRE Distribuce). Změnou dodavatele tedy tuto platbu neovlivníte, protože distributora změnit nelze. Regulované platby tvoří cca 50 % celkové ceny za elektřinu.

Konkrétně jde o:

 • Stálý měsíční plat za příkon (jistič) – čím větší jistič doma máte, tím více platíte. Běžná velikost jističe je u domácností 3 x 25 A, za který zaplatíte v průměru kolem 90 korun.
 • Spotřeba elektřiny VT (vysoký tarif), v případě, že máte dvoutarifní sazbu také spotřeba elektřiny NT (nízký tarif). Jde o platbu za přenos energie a celková částka závisí na spotřebovaném objemu.
 • Cena za systémové služby – jde na účet společnosti ČEPS, která provozuje českou přenosovou soustavu.
 • Příspěvek na obnovitelné zdroje – v každé odebrané MWh přispíváme na elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů. V roce 2012 to bylo 419 korun bez DPH. Letos je cena již 583 korun. Domácnost, která spotřebuje cca 3 MWh elektřiny ročně tak na OZE přispěje v roce 2013 kolem 1 750 korun bez DPH.
 • Poplatek Operátorovi trhu s elektřinou (OTE) – pro rok 2012 byl stanoven na 8,10 korun včetně DPH a je u všech tarifů i distributorů stejný.

Platby za silovou elektřinu

Tato platba jde na účet dodavateli (obchodníkovi s elektřinou). Těch v současné době působí na trhu kolem čtyřiceti. Právě platbu za silovou elektřinu si vhodným výběrem dodavatele můžeme zlevnit. Konkrétně je platba za silovou elektřinu složena z:

 • Pevná cena za měsíc – je stanovena v ceníku dodavatelů a u jednotlivých společností se liší. V průměru se pohybuje kolem 55 korun.
 • Spotřeba elektřiny ve vysokém tarifu (VT), popřípadě i spotřeba elektřiny v nízkém tarifu (NT) – celková cena se odvíjí od vaší spotřeby a cenové nabídky vašeho dodavatele. Na vyúčtování je vždy uvedeno, kolik platíte za jednotku (MWh) korun. Pokud je vaše cena elektřiny ve vysokém tarifu například 1 809 Kč za MWh a spotřeba elektřiny byla 1,5 MWh, bude cena za tuto spotřebu 2 713,5 Kč.

Daně

 • Daň z elektřiny – je stanovena na 28,30 korun za každou odebranou megawatthodinu (např. průměrná domácnost v bytě spotřebuje kolem 3 MWh elektřiny ročně a zaplatí tak necelým 85 Kč na dani z elektřiny)
 • DPH – v roce 2012 bylo DPH na elektřinu 20 %, od ledna letošního roku se zvedlo na 21 %

Na co si dát pozor?

 • Kontrola spotřeby – na faktuře za elektřinu máte uvedenou historii spotřeby, může vám to pomoci odhalit větší výkyvy. Pokud máte podezření, že máte větší spotřebu, než je reálné, můžete podat reklamaci
 • Uhrazení nedoplatku – pokud máte nedoplatek, ohlídejte si jeho včasné zaplacení
 • Přeplatek – dodavatel není povinen vracet vám ho na účet. Může ho použít na uhrazení záloh pro další měsíc. Někteří dodavatelé vracejí přeplatky až od určité výše. Máte ale právo si o vrácení přeplatku zažádat a většina dodavatelů vám vyjde vstříc

Autorka pracuje jako energetická poradkyně v iniciativě EnergetickaPoradna.cz.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená