FinExpert.e15.cz

Vytlučou dnes poslanci dluh dluhem?


Jan Lenoch  |  16. 08. 2005 11:06

A je to tady. Vláda této země jakožto vrcholný exekutivní orgán státu dává takovýmto jednáním najevo, že je se svým vnímáním odpovědnosti asi na takové úrovni, na jaké se nachází typická východoslovenská romská rodina, která dá svůj jediný příjem okamžitě lichváři, aby si od něj na druhý den šla znovu půjčit - aby bylo za co nakoupit tatínkovi cigarety a alkohol.

Moc rád bych, kdyby se trend obracel takovým směrem, že by státu nakonec zůstala výlučnost pouze v nejcitlivějších záležitostech (národní bezpečnost, veřejný pořádek apod.), ve věcech jako sociální politika by si musel stát reálně konkurovat se soukromoprávními institucemi (pojišťovny), a zásahy typu "státní záruka bankovního sektoru" by byla veřejností konečně chápána jako nepřípustná činnost "ultra vires", kterou si prostě nesmí stát dovolit.

Každý, kdo se trochu vyzná v pravidlech hospodářské soutěže, ví, že monopolní postavení sice nutně nemusí vést, ale přesto naprosto vždy vede k jeho zneužití. Dokud bude společnost uznávat monopolní postavení státu v zajišťování skupinových potřeb obyvatelstva a neustálé rozšiřování okruhu těchto potřeb, budeme u vlády svědky takového zvěrstva, jako je toto vytloukání dluhu dluhem.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená