FinExpert.e15.cz

Vysvědčení: Odměnit penězi nebo pochvalou?

Spousta rodičů nyní přemýšlí, jak děti odměnit za celoroční práci.
Vysvědčení: Odměnit penězi nebo pochvalou?

S blížícím se koncem školního roku děti čekají nejen vytoužené prázdniny, ale především vysvědčení. Proto spousta rodičů začíná přemýšlet nad tím, jak svá dítka odměnit za celoroční práci, zda dát odměnu i za méně zdařilé vysvědčení, jakou by dárek měl mít finanční hodnotu. Zvyklosti v různých rodinách se liší. Některé děti dostávají velerady, jiné třeba vůbec nic.

Odměnit za každé vysvědčení?

Jelikož každý rodič by měl sledovat prospěch svého potomka během celého školního roku, nemělo by pro něj být vysvědčení překvapením. Pokud se dítěti vysvědčení příliš nepovedlo, nemá cenu na něj křičet či vyhrožovat. Rodič by se měl zamyslet nad tím, zda je to opravdu jenom vinou dítěte, které se známkami příliš nezaobírá nebo se ve známce odráží vztah žáka a učitele, či dítě na daný předmět skutečně nemá vlohy.

Rodiče by se také měli popřemýšlet sami nad sebou. Těžko rodič, který na škole sotva prošel do dalšího ročníku, může chtít po svém dítěti vyznamenání. Pokud víme, že se dítě snažilo a přesto známka není úplně výborná, stejně by se mělo dočkat jisté odměny, aby vidělo, že si jeho snahy ceníme. Pokud dítko nedostane odměnu vůbec žádnou, mohlo by jej to příště demotivovat a výsledek by mohl být ještě horší.

Čím odměnit?

A jak odměnit skutečně výborné žáky? Samozřejmě musíme velikost dárku přizpůsobit své finanční situaci. Dítě by mělo mít z dárku především radost a nemusíme za něj utrácet horentní sumy. Dítě by může potěšit oslava či pozvání na večeři. Bude mít pocit, že tento den patří jenom jemu a příjemně přivítá začátek prázdniny.

Rodič zná své dítě nejlépe a ví, co mu udělá největší radost. Koupit můžete například knihu, počítačovou hru, lístky do divadla, na hokejový zápas,… Můžete uspořádat rodinný výlet, který bude příležitostí jak strávit čas jako celá rodina dohromady a váš potomek z něj bude mít zážitky, které už mu nikdo nevezme. Tyto věci nebudou tak velkými položkami na vašem účtu, ale radost určitě udělají.

Není moc výchovné zvykat dítě na dárky velké finanční hodnoty. Tyto děti pak očekávají velké odměny při každé příležitosti, a pokud tomu tak není, mohou být zklamané až nevděčné.

Pokud chcete přece jen do dárku investovat více peněz, použijte to jako motivaci k učení již během školního roku. Jestliže dítěti oznámíte, že za vysvědčení dostane například vysněné kolo, určitě se bude učit a snažit s mnohem větší vervou. Je však nutné daný slib dítěti dodržet. Ale i přesto by si měl váš potomek uvědomovat, že se učí především kvůli sobě a ne proto, aby něco dostal.

Záleží na zájmech

Dobrou odměnou mohou být také letní výukové tábory nebo různá soustředění, na kterých se spojí zážitky s obohacením dovedností vašich dětí. Opět záleží na zájmech jedince.

Pokud si s dárkem nevíte rady, nic nezkazíte penězi. Finanční hotovostí většinou obdarovávají prarodiče. Dítě si za ni může koupit co si přeje. Výkonný manažer Ery a Poštovní spořitelny Libor Svoboda uvádí: „S finančním odměňováním se nebojte začít už od první třídy. Ve věku kolem 6 let jsou již děti schopné pochopit hodnotu peněz a nemyslet si, že nám je bankomat dává kdykoli a v jakémkoliv množství.“

Motivací pro žáka mohou být i akce různých institucí jako jsou banky, pojišťovny, zoologické zahrady, které často nabízejí odměnu za samé jedničky nebo vysvědčení s vyznamenáním. Stačí donést vysvědčení a dítěti bude vyplacena určitá částka, dostane věcný dárek nebo volnou vstupenku do ZOO.

Dárek sice potěší, ale největší radost dětem udělá fakt, že jsou na ně rodiče pyšní. Nezapomeňte proto dítka za dobré vysvědčení především chválit. Pochvala je také nejlepší motivací pro příští školní rok. 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená