FinExpert.e15.cz

Vyšší kvalifikace = lepší práce a víc peněz

Naše znalosti a dovednosti jsou rozhodujícím faktorem pro možnost získání zajímavé práce s dobrým finančním hodnocením. Schopní vysokoškoláci či zruční řemeslníci nemají nikde v Evropě o práci nouzi.
Vyšší kvalifikace = lepší práce a víc peněz

Nejméně nezaměstnaných je samozřejmě mezi vysokoškoláky a nejvíce mezi občany se základním vzděláním. Ekonomický růst zažívají státy, kde jsou vzdělaní a kvalifikovaní občané. V těchto státech investují společnosti zabývající se výrobou náročnou na znalosti a dovednosti pracovníků. Rozhodující podmínkou konkurenční schopnosti v dnešním propojeném světě je inovace, kvalita a rychlost servisu a především pohotové reakce firem na společenské změny – to vše závisí na „lidském kapitálu“.

Kvalitní vzdělání je cestou k nižší nezaměstnanosti

Nemůže být pochyb, že kvalitní vzdělání a příprava na povolání pomáhají v boji proti nezaměstnanosti. Příprava na povolání je nástrojem aktivní politiky státu ve vztahu k trhu práce, přizpůsobuje pracovní kvalifikaci potřebám trhu a je tudíž klíčovým prvkem zpružňování trhu práce, současně usnadňuje mladým lidem vstup na trh práce a umožňuje znovu zaměstnat dlouhodobě nezaměstnané. Je statisticky podloženo, že existuje závislost mezi stupněm dosaženého vzdělání a schopností uplatnit se na trhu práce. Mezi vysokoškoláky vzdělanými v Evropské unii je nezaměstnanost necelé 3 %, zatímco ve skupině lidí se základním vzděláním přesahuje 23 %. Celoživotní vzdělání je stále důležitější, neboť občané Evropské unie mění během svého ekonomicky aktivního života v průměru čtyřikrát až pětkrát zaměstnání. Ze zvyšování znalostí a dovedností občanů těží celá „ekonomika státu“. Mezi nejdůležitější dovednosti patří zejména základní schopnost osvojovat si nové poznatky a dovednosti – „učit se, jak se učit“ po celý život, vždyť životní dráhy lidí se odvíjejí od neustálého rozšiřování dovedností.

Počet pracujících vysokoškoláků nejvyšší v Lotyšsku

Vysoce kvalifikovaní zaměstnanci (s vysokoškolským diplomem) tvoří téměř polovinu všech pracujících v Lotyšsku. Následuje Finsko (37,2 %), Belgie (35 %). Naopak nejméně vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců je v Portugalsku (11,1 %) a Itálii (13,9 %). Ve všech zemích je pouze mizivé procento vysokoškolsky vzdělaných občanů bez práce registrovaných mezi nezaměstnanými. Platí to především v Lotyšsku či Estonsku, kde vysokoškoláci vykonávají pro ně neodpovídající práce. Konkurence na trhu práce je v těchto zemích veliká a nezaměstnanost v zemi rovněž. Počet vysokoškoláků v populaci je nejvyšší ve Skandinávských zemích a nejnižší v jižních státech Evropské unie.

Počet zaměstnanců s nízkou kvalifikací je nejnižší v Česku a na Slovensku

Občané s nízkou kvalifikací (základní vzdělání či vyučení) hledají práci obtížně. V Česku jich pracuje 7,6 % a na Slovensku 6,2 %. Má to více důvodů: jednak úroveň středoškolského vzdělání je v těchto zemích velmi dobrá (maturitu má mnohem více občanů než v ostatních členských zemích EU) a jednak mnoho středoškoláků vykonává práci, kterou by mohli dělat vyučení, protože volných míst je nedostatek. V Portugalsku má více než 70 % zaměstnaných nízkou kvalifikaci. Jeden ze dvou Portugalců opustí školu po absolvování základní školy. Ve Španělsku nemá více než polovina pracujících maturitu. Především v jižních členských zemích Evropské unie (Španělsko, Portugalsko, Řecko, Itálie, Francie) mohou občané díky příležitostem v cestovním ruchu a zemědělství najít práci i při nižším vzdělání.

Kvalifikace občanů v členských zemích Evropské unie

Klepněte pro větší obrázek
Pramen: Rada Evropské unie, dokument SOC 334/2003

Další článek


 

Související články


celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Výborně, není na reklamu!!
Jana
26. 1. 2005, 10:15
Re: Lež?
Michal
26. 1. 2005, 10:11
Lež?
MiCz
25. 1. 2005, 20:00
Lež?
MiCz
25. 1. 2005, 19:58
titulek
lada
24. 1. 2005, 18:02

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená