FinExpert.e15.cz

Výsledky domácích statistik – to horší nás teprve čeká

Výsledky domácích statistik – to horší nás teprve čeká

Není nikdy tak zle, aby nemohlo být ještě hůře. Série negativních zpráv z eurozóny pokračovala i v průběhu minulého týdne a společná evropská měna se propadala na nová minima. Důvody klesajícího eura zůstávají stále stejné – zhoršující se stav evropské ekonomiky, nedůvěra investorů v projekt společné evropské měny a neochota či neschopnost politiků a klíčových evropských institucí radikálně řešit aktuální kritickou situaci.

Současný napjatý stav není již dlouhodobě neudržitelný. Je totiž neudržitelný i krátkodobě. Jihoevropské země se potýkají se stále výraznějšími hospodářskými problémy a sociální napětí v tamní společnosti se neustále zhoršuje. Už i optimisticky ladění jižané propadají stále větší skepsi a není se čemu divit. Nové zvyšování daní, nové škrty a nové úspory a to vše za situace, kdy nezaměstnanost roste na mnohaletá maxima a sociální výdobytky se vypařují jako pára nad hrncem. Kdyby tak mohli země jako Španělsko, Itálie či Portugalsko mít svoji vlastní měnu a devalvovat ji tak jak to činily po celou druhou polovinu 20. století. To však nejde, když jsou svázáni pavučinou eura. Rozpad eurozóny v současné podobě nebo Spojené státy evropské. Momentálně není jiné řešení. Čím dříve jedna z těchto dvou možností nastane, tím lépe.

Problematický vývoj v eurozóně dopadá i na bedra České republiky, o čemž svědčí i čerstvá makroekonomická data. Slábnoucí poptávka ze zahraničí se stále zřetelněji začíná projevovat ve statistice zahraničního obchodu. Objem vývozu v květnu meziročně vzrostl již jen o 2,8 %, v případě importu došlo k poklesu o 1,1 %, prvnímu od roku 2009. Sezónně očištěná data sice ukazují na trochu lepší výsledky, avšak i zde jsou patrné tendence ke zpomalení. Situace je o to závažnější, že zahraniční obchod, respektive vývoz, je v současnosti jediným tahounem české ekonomiky. Zpomalení dynamiky vývozu se již začíná plně odrážet v průmyslu. V květnu průmyslová výroba meziročně poklesla a ani budoucí měsíce neslibují v tomto ohledu výraznější zlepšení.

Míra nezaměstnanosti se sice v červnu snížila na 8,1 %, avšak pokles lze plně připsat na vrub sezónním faktorům. Efekt sezónnosti v létě vyprchá a na podzim se plně projeví znovu, avšak v nárůstu počtu nezaměstnaných. O tom, že situace na pracovním trhu není ideální, svědčí i úbytek volných pracovních míst. Na jednoho volné pracovní místo aktuálně připadá více než 11 osob a s přílivem absolventů na úřady práce tento poměr ještě rapidně vzroste. Co vzroste rovněž, to jsou spotřebitelské ceny. Jejich tempo růstu se sice v posledních měsících stabilizovalo, avšak od příštího roku nás čeká další zvýšení daně z přidané hodnoty.

A jak na výsledky zveřejněných statistik reagovala koruna? Tak jak jej jejím zvykem, nijak. V krátkodobém a v podstatě i ve střednědobém horizontu je reakce české měny na domácí dění minimální a ovlivňuje ji téměř výhradně vývoj na zahraničních trzích.

Autor je analytikem společnosti Akcenta.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Česko nemá euro a úspěšně se propadá den za dnem. Pr...
Ing. Lucian PAPAZIAN
16. 7. 2012, 15:42
S názory autora nesouhlasím, devalvace problém neřeš...
Ing. Lucian PAPAZIAN
16. 7. 2012, 15:41

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená