FinExpert.e15.cz

Výsledková sezóna na pražské burze začíná

Český akciový trh v uplynulém týdnu nevykazoval výraznější pozitivní ani negativní signály. Objemy obchodů byly výrazně podprůměrné, což je typické pro období po velkých propadech, které jsme zaznamenali v průběhu ledna. Investoři zatím nemají odvahu nastupovat hromadně do dlouhých pozic.

Telefónica O2 slibuje dividendu 50 Kč na akcii

Velké očekávání bylo spojeno s vyhlášením výsledků hospodaření Telefónicy O2 za rok 2007, které společnost oznámila ve čtvrtek po uzavření trhu. Obecně se očekávaly výsledky velmi dobré a toto očekávání vyhnalo kurz akcie až k 544 Kč ještě před ohlášením výsledků. Očekávání se stalo skutečností a čísla více než dostatečně naplnila očekávání všech analytiků. Za rok 2007 Telefónica vytvořila čistý zisk 10,4 mld. Kč, což bylo o téměř 30% více než v roce minulém a o 600 mil. Kč než bylo očekávání trhu. Tržby se zvýšily o 2,8% na 63mld. Kč. Pro letošní rok společnost očekává růst výnosů o 2 – 4 %. Firma zároveň oznámila, že za minulý rok navrhne vyplatit dividendu v hodnotě 50 Kč na akcii, tedy stejnou částku jako v roce 2006. Definitivně o dividendě atermínu výplaty rozhodne valná hromada, nicméně v uplynulých dvou letech Telefónica O2 dodržovala zářijové rozhodné dny výplaty dividendy. Vzhledem k aktuálnímu kurzu činí dividendový výnos velmi slušných 9,7 %.

Závěr obchodního dne a týdne byl spojen s velmi silným vybíráním zisků po předešlém růstu a titul výrazně oslabil. Akcie reagovaly na negativní signály ze zahraničí.

Komerční banka překvapila

Dalším titulem, který v týdnu reportoval hospodářské výsledky byla Komerční banka. Pot na čele si mohli všichni investoři setřít, protože obávaný kostlivec ve skříni se ve finančních výkazech nenašel. Toto sice bylo již dříve několikrát avizována, ale jistota je na akciovém trhu v dnešních nervózních dobách k nezaplacení. Čísla byla na všech úrovních nad očekáváním trhu. Konsolidovaný čistý zisk vzrostl o 21,9 % na 11,2 mld. Kč. Na základě toho byla navržena dividenda v úhrnné výši 6,84 mld. Kč, což v přepočtu na jednu akcii činí 180 Kč. V roce 2007 byla vyplacena dividenda 150 Kč a o rok dříve dokonce 250 Kč. Při současném kurzu dosahuje dividendový výnos 4,64 %, tedy přibližně poloviční v porovnání s TO2. Z pohledu ziskovosti vychází zase lépe Komerční banka, její ukazatel P/Eje aktuálně 13,1 (3875/295) a u TO2 16 (520/32,3), ale bankovní sektor dosahuje obvykle nižších čísel P/E.

Akcie Tatry prudce posílily

Velmi prudce v týdnu posílily akcie Tatry. Důvodem je zařazení nákladních vozů kopřivnické automobilky do výzbroje české armády. Po technických problémech se zakázkou je zpráva jistě pro investory velkou úlevou.

Zdroj: RM-SYSTÉM, a.s.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená