FinExpert.e15.cz

Výše DPH ve světě: někde žádná, ale většinou nižší než v Česku

Daň z přidané hodnoty je důležitým zdrojem státního rozpočtu nejenom ve všech evropských zemích. Nejdůležitější na dani z přidané hodnoty je, že konečným plátce této daně je spotřebitel – tedy občané každého státu. V Evropské unii je DPH zavedena ve všech zemích a my máme pro vás její přehled.
Výše DPH ve světě: někde žádná, ale většinou nižší než v Česku

Daň z přidané hodnoty  je v podstatě všeobecná daň ze spotřeby, kterou se zatěžuje přidaná hodnota  poskytovaného zboží a služeb. Daň se vybírá v každém článku výroby, distribuce a dodávky a je stanovena procentem z ceny. Plátci daně mohou snížit svou daňovou povinnost o částku, kterou zaplatili oni sami ostatním plátcům DPH při koupi zboží.

Základní sazba DPH se v Evropské unii  pohybuje od 15% (Lucembursko a Kypr) do 25% v Dánsku a Švédsku. V mimoevropských zemích je však daň z přídané hodnoty podstatně nižší a někde není zavedena vůbec. Z nejvyspělejších a nejvýznamnějších  zemí světa není daň z přidané hodnoty stanovena celkem v těchto zemích:  Egypt, Hong-Kong, Indie a USA. Absence daně z přidané hodnoty v těchto zemích řadí tyto země k zemím s nejnižším daňovým zatížením na světě.

Důležitost DPH

Samotná výše sazby daně z přidané hodnoty byla a je v jednotlivých zemích světa velmi rozdílná (viz. tabulka), neboť každý stát sleduje jinou sociální politiku a má tedy jinou představu o příjmech a výdajích ze státního rozpočtu a tedy i o výši sazby daně z přidané hodnoty. Jedno však mají všechny země společné: daň z přidané hodnoty je jedním z rozhodujících zdrojů státního rozpočtu.

Nejvyšší příjmové položky státního rozpočtu ve všech členských zemích Evropské unie jsou příspěvky na sociální pojištění, přímé daně (daně z příjmů, z majetku…),  nepřímé daně (DPH, spotřební daně…).  Příjmy ze sociálního pojištění se pohybbují  na celkové výši státních příjmů  od 5% (Dánsko) po 41% (Německo). Nepřímé daně  se pohybují  od 27% (Finsko) po 42% (Kypr). Přímé daně se pohybují  od 20% (Irsko) po 52% (Dánsko).

Evropská unie

Jednoznačně můžeme říci, že daň z přidané hodnoty je ve světě  nejvyšší v členských zemích Evropské unie, kde na základě směrnice Rady z roku 1992 nesmí být DPH nižší nežli 15%. Členské země Evropské unie mohou v současné době  uplatnit jednu nebo dvě zvýhodněné sazby na vybrané zboží či služby. Přestože legislativa zřizující DPH je stanovena na národní úrovni, jsou jednotlivé zákony členských zemí závislé na určitých parametrech, které jsou pevně dány ve směrnicích Evropské unie.

Jižní Amerika

Daň z přidané hodnoty mají zavedeny všechny státy v Jižní Americe. Pro státní rozpočty jednotlivých zemí je naprosto nepostradatelná, neboť tvoří nejvyšší příjmovou položku ve všech zemích v Jižní Americe. Dlouhodobým problémem zemí v Jižní Americe  je nízká platební morálka daňových poplatníků.  Přístup soukromých podniků při placení daní je velmi  laxní.  Daň z přidané hodnoty je zatížena krácením daní nejméně a je proto pro státní pokladnu nesmírně důležitá.  V zemích Jižní Ameriky je daň z přidané hodnoty poměrně vysoká.

Asie

Pro všechny asijské země jsou charakteristické nízké daně se současně nízkou sociální ochranou občanů (v některých zemích neexistuje žádná). V Japonsku, Taiwanu a Singapuru činí sazba daně z přidané hodnoty 5%, v Thajsku činí 7%, v Jižní Korey, Kambodži, Filipínách a Vietnamu 10%. Nejvyšší základní sazba daně z přidané hodnoty tak je v Číně 17%. Ve všech zemích však existuje celá řada výjimek, kdy není daň z přidané hodnoty placena vůbec.

Ostatní

V Africe funguje systém daně z přidané hodnoty nejlépe v Jihoafrické republice, kde sazba daně činí 14% a v  Maroku (20%). Překvapivě je daň z přidané hodnoty zavedena i v Saudské Arábii (5%). Z dalších světových velmocí si ještě uveďme Kanadu (7%), Austrálii (10%), Izrael (17%) či Mexiko (15%).

Výše DPH ve světě v roce 2006 (v %)

Země Základní sazba DPH v %
Brazílie 25
Dánsko 25
Norsko 24
Finsko 22
Polsko 22
Argentina 21
Belgie 21
Irsko 21
Rakousko 20
Bulharsko 20
Maďarsko 20
Itálie 20
Moroko 20
Slovinsko 20
Francie 19,6
Česko 19
Řecko 19
Nizozemí 19
Portugalsko 19
Rumunsko 19
Slovensko 19
Estonsko 18
Lotyšsko 18
Litva 18
Malta 18
Rusko 18
Turecko 18
Velká Británie 17,5
Čína 17
Izrael 16,5
Německo 16
Španělsko 16
Kypr 15
Luxembursko 15
Mexiko 15
JAR 14
Nový Zéland 12,5
Austrálie 10
Indonésie 10
Filipíny 10
Vietnam 10
Kanada 7
Thajsko 7
Saudská Arábie 5
Japonsko 5
Singapur 5
Taiwan 5
Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: v USA nemají VAT?
Tomáš Marný
18. 2. 2006, 22:12
v USA nemají VAT?
vk
16. 2. 2006, 15:06
Rozpocet
sayza
14. 2. 2006, 21:52

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená