FinExpert.e15.cz

Výše DPH v Jižní Americe

Daň z přidané hodnoty mají zavedeny všechny jihoamerické státy. Pro státní rozpočty jednotlivých zemí je naprosto nepostradatelná, ve všech zemích tohoto kontinentu tvoří nejvyšší příjmovou položku.
Výše DPH v Jižní Americe

Dlouhodobým problémem zemí v Jižní Americe je nízká platební morálka daňových poplatníků a kvetoucí šedá ekonomika. Přístup soukromých podniků k placení daní je velmi laxní. Nejhorší situace je u malých podniků. Žádné vládě se doposud nepodařilo zpřísnit systém kontroly placení daní, veškeré prováděné změny jsou velice opatrné, problém omezené výše příjmů státního rozpočtu z daní byl zatím řešen jen částečně. Daň z přidané hodnoty je z tohoto pohledu zatížena krácením daní nejméně a je proto pro státní pokladnu nesmírně důležitá. Jaká je výše DPH v jednotlivých zemích Jižní Ameriky?

Daň odvádí všichni

Daň z přidané hodnoty je všeobecná daň ze spotřeby, kterou se zatěžuje přidaná hodnota zboží a služeb. Daň se vybere v každém článku výroby, distribuce a při dodání zboží a služeb, na které se vztahuje. V konečném důsledku tuto daň zaplatí poslední spotřebitel. Daň z přidané hodnoty je stanovena procentem z ceny a skutečné daňové zatížení je zřejmé z každého článku výroby a distribuce. Plátci daně mohou snížit svou daňovou povinnost o částku, kterou zaplatili oni sami ostatním plátcům DPH při koupi zboží nebo materiálu pro své obchodní aktivity. Tento systém zajišťuje, že daň je neutrální pro plátce DPH a zároveň se DPH fakticky přesouvá výrobním a distribučním řetězcem a nezáleží na tom, kolika články projde. Ve všech zemí v Jižní Americe jsou ovšem od daně z přidané hodnoty osvobozeny některé činnosti (např. není vybírána při prodeji nemovitosti, dovozu investičního zařízení určeného pro exportní výrobu apod.)

DPH je základní daní v zemích Jižní Ameriky

Daň z přidané hodnoty je základní daní daňových systémů jednotlivých zemí (příjem státních rozpočtů se v jednotlivých zemích pohybuje okolo 40 %). Podnikatelský subjekt se přihlašuje k platbě DPH na kompetentním finančním úřadě podle místa zřízení podnikání a podnikatelské kanceláře. Daň z přidané hodnoty je uvalena na každou prodejní transakci nebo službu, s jistými výjimkami. Daň z přidané hodnoty je vybírána vládou, některé další daně mohou být vybírány provinciemi či místními zastupitelstvími.

Nejnižší sazba daně je v Paraguay

Paraguay má spolu s Ekvádorem ze všech zemí Jižní Ameriky nejnižší sazbu daně z přidané hodnoty (10%). Paraguay má však ze všech zemí Jižní Ameriky nejnižší daňové zatížení při zohlednění všech vybíraných daní v zemi (pouze 11% k HDP). Pro orientaci uvádíme, že v zemích Evropské unie je to okolo 42 % a v USA či Japonsku těsně pod 30%. Země Jižní Ameriky poskytují svým občanům s porovnáním s evropskými zeměmi velmi nízké sociální dávky. Tento systém nutí občany se o sebe postarat sám. Naopak nejvyšší sazba DPH je v Uruguay – 23 %. Záměrem uruguayské vlády je však její snížení v co nejkratší možné době.


Výše DPH v zemích Jižní Ameriky

Klepněte pro větší obrázek
Nižší sazby daně jsou v Kolumbii a Uruguay uplatněny na vybrané potraviny (např. cukr, mouka, olej…), pohonné hmoty a dopravu.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená