FinExpert.e15.cz

Vyrovnaný domácí rozpočet na vlastním počítači

Evidence příjmů a výdajů domácnosti v počítačovém programu má oproti běžným zápisům do různých sešitů řadu výhod. Pracně vytvořené tabulky vám nikdo nepolije kávou a přehledné elektronické výstupy navíc můžete jednoduše graficky vyhodnocovat. V dnešním článku jeden z užitečných programů představujeme.
Vyrovnaný domácí rozpočet na vlastním počítači

Program HomeEko je zaměřen zejména na sledování chodu domácnosti, na jednoduché a přehledné zjištění kam plynou peníze. Instalace programu je snadná a zabere okolo jedné minuty vašeho času. Po prvním spuštění je možné rovnou založit účty nové domácnosti nebo se s funkcemi programu seznámit prostřednictvím demonstračních dat ukázkové domácnosti. Současně lze vést záznamy libovolného počtu domácností a vstup do programu se dá chránit heslem.

Co je možné na PC zaznamenat?

Program umožňuje vedení domácího účetnictví, evidenci spotřeby elektřiny, vody a plynu a také spotřeby, respektive nákladů na provoz automobilu. Můžete doplnit libovolný počet účtů, na kterých lze sledovat tok financí.
Pro každou domácnost je třeba zavést alespoň jeden účet. Máte-li nějaké pravidelné platby, je možné vytvořit trvalé příkazy, na jejichž základě budou tyto platby zanášeny do účetnictví automaticky. Každá částka zanesená na účet musí mít přiřazenou skupinu, do které patří (oblečení, potraviny atd). Všechny údaje lze vyhodnotit a sledovat, která skupina výdajů nebo příjmů se na rodinném rozpočtu nejvíce podílí. Období, za které chcete data vyhodnotit, si můžete nastavit. Pro každou vyhodnocenou položku lze zobrazit detaily. Výsledkem vyhodnocení jsou grafy, přičemž můžete zvolit mezi několika typy (plošný, sloupcový, koláčový, 2D, 3D).

Evidujte

Evidence spotřeb je funkce, kde lze sledovat spotřeby elektřiny (možnost zadávat dvě sazby za odebrané kWh), spotřebu plynu, spotřebu teplé a studené vody, spotřebu benzinu (případně jiného paliva, např. nafta, propan butan). U elektřiny, plynu, vody (volitelně tepla, teplé vody apod.) stačí zadat stav měřidla, vše ostatní se doplní. Program zvládne upozornit, že vzhledem k vyššímu odběru by bylo vhodné upravit výši zálohy. Mezi funkce patří také adresář, HomeEko lze tedy použít i jako manažer kontaktů.

Naše hodnocení

Program byl navržen tak, aby jej bylo možné používat i na starších počítačích. Autoři softwaru v nové verzi vylepšili a přidali další užitečné funkce, ale na obléknutí slušivějšího grafického kabátu zapomněli. HomeEko je zdařilý program s řadou vynikajících funkcí, ale celkový dojem kromě grafického provedení kazí ještě poměrně vysoká cena a amatérské zpracování oficiálních stránek programu.

Příklad vedení účetnictví domácnosti

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Hodnocení
                + funkce
                + jednoduché ovládání
                - grafické zpracování aplikace
                - cena

Název software: HomeEko

Cena: Krabicová verze prodávaná v obchodech obsahuje CD-ROM/DVD a manuál, stojí 499 Kč. Verze kterou si můžete stáhnout z internetu stojí 399 Kč.

Web: www.domaciucetnictvi.cz

 


Časopis Osobní finance ve své rubrice Software pravidelně informuje o užitečných finančních programech. Článek jsme převzali z aktuálních čísla Osobních financí 08/2004.


Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

No já nevím ...
Hlava
27. 8. 2004, 15:43

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená