FinExpert.e15.cz

Výrobci léků mají atraktivní ceny akcií

Sektor faracie generuje tři čtvrtiny zisků v USA. V současné době hrozí politické snahy snížit farmaceutickým firmám marže.

Farmaceutický sektor je však ziskový, vyplácí vysoké dividendy a akcie se obchodují na nízkých hodnotách P/E. Dokonce i sektor biotechnologií by měl být brzy ziskový, soudí odborníci.

Sektor zdravotnictví se podle metodiky MSCI skládá ze čtyř sub-sektorů: farmacie, biotechnologie, zdravotnické služby a zdravotnická zařízení (tabulka 1). Co se světové tržní kapitalizace týká, největší podíl v sektoru zabírají farmaceutické firmy, celkem 57 % (tabulka 2). Z toho 51 % tvoří „klasičtí“ výrobci léků, kteří investují velkou část tržeb do výzkumu a vývoje, a 6 %  výrobci tzv. generik, tedy ti, kteří čekají, až určitým lékům projde licence a začnou vyrábět jeho kvalitní napodobeninu se stejným účinkem, ale mnohem levněji, neboť nemusí financovat náklady na výzkum a vývoj. Do sub-sektoru zdravotnická zařízení spadají výrobci zdravotnické techniky, nástrojů, pomůcek, vybavení nemocnic, atd. V sektoru zdravotnické služby jsou zejména provozovatelé soukromých klinik a domů s odbornou zdravotní péčí. Regionálně spadá většina z nich do USA, evropské státy nejsou privatizaci zdravotní péče nakloněny. Nejmenším sub-sektorem (měřeno tržní kapitalizací) jsou biotechnologické firmy. Analytici kapitálových trhů je formálně řadí do sektoru zdravotnictví, ovšem výsledky výzkumu biotechnologických firem mají široké využití i mimo zdravotnictví, například v průmyslu a zemědělství.

Z krátkého popisu čtyř zdravotnických sub-sektorů je patrné, že se od sebe výrazně liší. Různé ekonomické a společenské vlivy se u nich projevují odlišně. Dokladem je například ziskovost jednotlivých sub-sektorů za rok 2005 (tabulka 2). Biotechnologické firmy ve své většině zatím nevydělávají. Mají vysoké náklady a nízké tržby. Investoři však věří, že jejich velký okamžik teprve přijde, až projekty, jež vyvíjejí, „dozrají“ ke komerčnímu využití. Opačným příkladem jsou výrobci generik. V současné době jsou v sektoru nejziskovější. Přestože zabírají pouze 6 % tržní kapitalizace, v loňském roce vytvořily třetinu zisku v sektoru.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Odlišný vývoj

Nepřekvapí, že indexy popisující výkonnost akcií jednotlivých sub-sektorů mají velmi odlišný průběh. Nejlépe to jde vidět v grafu 1. Na přelomu roku 1999 a 2000 vrcholila nejen internetová bublina, ale také biotechnologická bublina. Během druhého pololetí roku 1999 „vylétla“ cena akcií biotechnologických firem na trojnásobek a během následujících tří let  padala na téměř původní hodnotu. Poté, co „biotechnologická horečka“ opadla, začaly  ceny akcií více respektovat fundamentální faktory a realistické odhady budoucích tržeb.

Graf 1 také ukazuje, že vývoj cen akcií farmaceutických firem byl ve zmíněném období mnohem méně dramatický. Dokonce dosáhl nižší volatility než celotržní index. O akcích firem ze zdravotnického sektoru lze říci, že jejich vývoj je méně korelovaný s ekonomickým cyklem než většina ostatních sektorů. Na růst a pokles působí i vlivy, které nemají s ekonomickým cyklem mnoho společného.

Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázek

Hrozba snížení zisků v USA

Jaký je výhled na vývoj sektoru nyní? Co bude ovlivňovat ceny akcií a jakým směrem? Nejostřeji sledovaným tématem poslední doby byly parlamentní volby v USA. Pro farmaceutický sektor nedopadly dobře. Představitelé vítězné Demokratické strany mají v agendě na jednom z předních míst regulatorní snížení marže za léky dodávané do systému Medicare (péče o seniory hrazená z národního pojištění).

Rychle rostoucí ceny zdravotních služeb, léků a zdravotního pojištění v posledních letech způsobily, že zdravotní péče je pro část běžných Američanů (dokonce i zestřední třídy) nedostupná, nebo musí šetřit jinde, aby na ni měli (podle serveru Market-Watch například v investicích na stáří). Za jednoho z viníků je demokraty považována tzv. Big Pharma – největší farmaceutické firmy, jimž se údajně díky lobování u republikánských poslanců podařilo „vyšachovat“ vládu z vyjednávání o ceně léků. Očekává se, že demokraté se pokusí po získání většiny v obou komorách znovu vrátit vyjednávací sílu vlády do hry a tlačit na snižování cen léků v USA. Tím pádem klesnou zisky farmaceutickým firmám. Ty se brání tvrzením, že vysoké marže jsou nutné pro financování výzkumu a vývoje. Analytici předpokládají, že demokratičtí poslanci pravděpodobně dosáhnou dílčích úspěchů, léky v USA zlevní a farmaceutickým firmám klesnou zisky. Podle Wall Street Journal ovšem nedojde k zásadním změnám systému, mimo jiné i proto, že prezident má právo veta.

Politické riziko označil za největší nebezpečí pro investory do akcií farmaceutických firem i Joel Mesznik, portfolio manažer  úspěšného fondu Pharma/wHealth (distribuovaného v ČR bankou Sal. Oppenheim). Tři čtvrtiny zisků v sektoru pochází z USA, řekl v rozhovoru pro FOND SHOP. Přiznal, že nižší marže za léky v Evropské unii jsou způsobeny vyšším tlakem evropských vlád na farmaceutické firmy. Na druhou stranu je pravda, že drtivá většina výzkumu a vývoje nových léků probíhá v USA, uvedl pan Mesznik.
Mimo neutuchající snahy části politiků snížit zisky farmaceutických firem na největším světovém odbytišti byl pan Mesznik na pražské přednášce na konci října letošního roku ohledně vývoje sektoru optimistický.     

Pozitivní očekávání

Ukazatel P/E se u farmaceutických firem nachází na hodnotě 14, což je hluboko pod dlouhodobým průměrem 20 i pod současnou hodnotou pro S&P 500 (17). Na základě tohoto ukazatele se akcie výrobců léků obchodují s diskontem, jsou levné. Podle některých komentátorů  však nízký ukazatel P/E pouze reflektuje nebezpečí, že časem přejde velká část tržeb na výrobce generik a klasickým farmaceutickým firmám budou klesat tržby. Zda takový vývoj skutečně nastane, resp. kdy, dnes nikdo neví. Pravdou zůstává, že farmaceutické firmy se dnes chlubí vysokým dividendovým výnosem 3,7 % ročně, snižováním nákladů na distribuci, vysokými výdaji na vývoj nových produktů a zásobou nových léků krátce před uvedením na trh.

Biotechnologické firmy mají pro investory také dobré zprávy. Přestože jen málo z nich je již ziskových, většině z nich rostou tržby a blíží se bod, v němž překonají náklady.  

Klepněte pro větší obrázek

Záplava fondů

V ČR je k distribuci registrováno 15 fondů ze sektoru zdravotnictví (tabulka 3). Obzvláště velká nabídka je u fondů zaměřených na biotechnologie. Vidíme, že ve výkonnosti za poslední 3 a 5 let jsou mezi nimi podstatné rozdíly. Velmi dobře si v porovnání s ostatními vedly v posledních letech Espa Stock Biotec a ING Biotech. Vzhledem k tomu, že drtivá většina biotechnologických firem působí v USA, dopadlo negativně na tuzemské investory posilování koruny vůči dolaru (tab. 3).

Nabídka fondů investujících převážně do akcií farmaceutických firem je v porovnání s biotechnologiemi menší. Dobrou výkonností v porovnání s konkurencí se může pochlubit Espa Stock Pharma. Rozdíly mezi farmaceutickými fondy nejsou tak dramatické.

Existují fondy zaměřené na farmacii i biotechnologii, případně na celý sektor zdravotnictví (tabulka 3). Z nich nejvíc vydělal ČP Invest Farmacie a biotechnologie. Zkušenější investoři tuší, že klíčem k úspěchu bylo u tohoto fondu zajišťování měnových rizik. Část nadvýkonnosti oproti ostatním přidala (zajištěná) posilující koruna.     

Klepněte pro větší obrázek

Záplava ETF

Na výkonnosti akcií zdravotnického sektoru se mohou tuzemští investoři podílet také pomocí exchange traded funds (ETF). Přehled existujících je v tabulce 4. Při výběru konkrétního ETF je nutné přečíst prospekt a zjistit, jaký konkrétní index dané ETF replikuje. Mezi uvedenými jsou podstatné rozdíly. O všech lze ale říci (stejně jako o podílových fondech v tab. 3), že by v portfoliu investora měly mít jen doplňkovou funkci.

Článek vyšel v časopisu FOND SHOP 23/2006 dne 17. listopadu 2006.

Klepněte pro větší obrázek

Další články z FOND SHOPu 23/2006:

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená