FinExpert.e15.cz

Vyrážíte za studiem do zahraničí?

Studentský život je možná bezstarostný, ale určitě ne levný.
Vyrážíte za studiem do zahraničí?

Naučit se cizí jazyk, získat zkušenosti, poznat jinou kulturu a nové přátele. A hlavně užít si přitom bezstarostná studentská léta. Možnosti vycestovat za studiem do zahraničí využívá stále více mladých lidí. Ať už jde o středoškoláky, vysokoškoláky nebo zájemce o letní studium, jedna obava bývá společná: Jak to zvládnu finančně?

Studentský život je možná bezstarostný, ale určitě ne levný. O to více to platí pro studenty, kteří se rozhodnou získat zkušenosti v zahraničí. Bez stipendií, grantů či bez podpory rodičů by většina studentů na svou zahraniční misi jednoduše neměla. Nákladné bývá nejen školné a ubytování, ale i běžné životní náklady. Spousta peněz navíc padne na poplatcích, které si banky počítají za výběry z bankomatů nebo za převody peněz mezi českými a zahraničními bankami. A to často zbytečně.

Zaplatit koleje na zahraniční účet nebo si vybrat z bankomatu hotovost může stát i několik set korun měsíčně. Ani výběr hotovosti z bankomatu není zrovna levná záležitost. U většiny českých bank se cena jednoho výběru v zahraničí pohybuje kolem sta korun, některé banky si účtují také procenta z vybrané částky.

Pokud po vás či vašich dětech vyžaduje tamní škola převod plateb na účet, a vy chcete využít převod z vašeho bankovního účtu, počítejte s tím, že to nějakou korunu stát bude. Při platbách v rámci eurozóny to nebude tak zlé, většina českých bank si účtuje poplatek v rozmezí 100 až 200 korun. V případě převodů do jiných měn, například do anglických liber, si však sáhnete do kapsy podstatně hlouběji. Pak je důležité dohodnout se s příjemcem peněz na rozdělení platby. Například u Komerční banky zaplatíte 0,9 procent z převedené částky, minimálně 250, maximálně 1500 korun. Pokud půjdou poplatky pouze na váš vrub, přičtěte si dalších 800 korun jako poplatek korespondenční bance plus poplatek za platbu v cizí měně bance, u které má účet příjemce peněz. A to už se může pořádně prodražit.

Jak poplatky přelstít

Nezoufejte, jsou možnosti, jak otřesům vaší rodinné kasy zabránit. Pokuste se s tamní školou dohodnout na platbě kartou. Je to v podstatě nejjednodušší způsob, jak poslat z Česka peníze na zahraniční účet. Platba kartou je zdarma, maximálně si může banka účtovat poplatek za převod kurzu.

Pokud neuspějete, pošlete peníze přes nějaký mezinárodní platební systém. Při převodech do jiných zemí také výrazně ušetříte.

Takto můžete posílat peníze nejenom na bankovní účty škol či platit za služby v zahraničí, ale i průběžně posílat peníze svým dětem, které si je jednoduše vyzvednou v tamní pobočce. Renomované platební systémy jich mají po světě několik set tisíc. Vaše děti se tak vyhnou drahým poplatkům za výběr z bankomatů. Vy můžete peníze poslat přes internet nebo z místní pobočky platebního systému. A co je hlavní, ten, komu peníze posíláte, si je může vybrat za 15 minut po jejich odeslání, a to v kterékoliv části světa.

Samostatnou kapitolou jsou platební karty. Ať chceme nebo ne, občasným výběrům z bankomatů se prostě nevyhneme. Jedete-li studovat cizí jazyk do exotických zemí, může se vám také stát, že výběry z bankomatu budou limitované, například stem dolarů na den. Pak už vám nic jiného, než vybírat a vybírat stejně nezbude. Pokud však cestujete po Evropě, dívejte se po bankomatech mateřské skupiny vaší banky. Například klienti České spořitelny mají zvýhodněné výběry z bankomatů Erste Group v Chorvatsku, Slovensku, Rakousku atd. Ty stojí pouze šest korun, výběr z bankomatu jiné banky v zahraničí pak 125 korun.

Ideálním řešením, se kterým je vhodné vyrazit za studiem do zahraničí, je kombinace služeb bankovních i nebankovních institucí. Pro zasílání plateb mezi českými účty se samozřejmě vyplatí standardní bankovní převody. Pokud máte jistotu, že s kartou budete moci platit vždy a ve všech koutech světa, a nebojíte se krádeže nebo podvodů, můžete se při placení u obchodníka spolehnout i na standardní platební kartu od české banky. V opačném případě se vyplatí pořídit si kartu cestovní. Ta je výrazně výhodnější také při výběrech z bankomatu. Pokud potřebujete hotovost a nechcete platit poplatky za výběr z bankomatu, využijte některý systém mezinárodních peněžních převodů.

Platby kartou

  • Aby vás po návratu z dovolené nebraly mdloby při pohledu na výpis z účtu, je nutné si předem zjistit poplatek za výběr z bankomatu a zda si banka strhává procenta z vybrané částky. Pokud ano, pak v jaké výši. Podstatné je také, jakou kartou platíte. V zahraničí se totiž vyplatí platit debetní kartou. U výběru z kreditních karet je poplatek znatelně vyšší.
  • Před cestou do zahraničí si ověřte, jaký typ platební karty vlastníte. Především u bankovních karet typu Elektron se vám totiž může stát, že s nimi v zahraničí nezaplatíte.
  • Pozor na platby kartou v Německu. To historicky používá platební terminály, které v některých samoobsluhách či obchodech neakceptují karty vydané v České republice. Zaplatíte zde pouze kartou německé banky nebo v hotovosti.
  • Také nedoporučujeme platit kartou tam, kde není platební terminál, ale pouze imprinter. To je mechanické zařízení, jehož prostřednictvím dojde k otisku údajů embosované karty a údajů na štítku obchodníka na speciální chemický papír. Využívá se buď v místech, kde z různých důvodů nelze mít platební terminál, nebo se využívá jako nouzová záloha při poruše platebního terminálu.
  • Co však potěší, je platba kartou u obchodníka. Za tu vám české banky neúčtují žádný poplatek.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená