FinExpert.e15.cz

Vyřazení z evidence úřadu práce se prodraží

Evidence na úřadu práce je důležitá i když již nedostáváte podporu.
Vyřazení z evidence úřadu práce se prodraží

Podpora v nezaměstnanosti se pobírá omezenou dobu, v závislosti na věku 5 až 11 měsíců. Pokud přestanete pobírat podporu v nezaměstnanosti a již si neplníte své povinnosti, budete sankčně vyřazeni. Evidence na úřadu práce je však důležitá i v případě, že již skončila podpůrčí doba a nedostáváme tedy od úřadu práce podporu v nezaměstnanosti. Je tedy důležité plnit si své zákonné povinnosti vůči úřadu práce i po skončení podpory v nezaměstnanosti. Sankční vyřazení z evidence úřadu práce se totiž prodraží.

Je potřeba platit zdravotní pojištění

Za občany v evidenci úřadu práce platí zdravotní pojištění stát. Platba zdravotního pojištění je pro všechny občany povinná. Při vyřazení z evidence úřadu práce si tak musí zdravotní pojištění platit občan sám. V tomto případě je totiž občan v registru své zdravotní pojišťovny veden jako OBZP osoba bez zdanitelných příjmů  a má povinnost platit zdravotní pojištění ve výši 13,5 % z minimální mzdy. Za každý měsíc tak musí být příslušné zdravotní pojišťovně zaplaceno 1 080 Kč. Zdravotní pojištění musí být zaplaceno do 8. dne následujícího měsíce.

  • V praxi sankčně vyřazení občané nemají většinou finanční prostředky na úhradu zdravotního pojištění. Několik nezaplacených měsíců se však postupem času ještě více prodraží, neboť dlužné penále činí 0,05 % denně z dlužného pojistného za každý den prodlení. Zdravotní pojišťovny si své pohledávky hlídají a nedoplatky vymáhají exekučně. Několik nezaplacených měsíců může v konečném důsledku znamenat exekuci na tisícové částky. Dlužník musí samozřejmě uhradit nejenom dlužné pojistné, ale i penále a vysoké exekuční náklady.

Sankční vyřazení – nové registrace za 6 měsíců

Při vyřazení z evidence úřadu práce může být občan znovu zařazen mezi uchazeče o zaměstnání po uplynutí doby 6 měsíců. Přitom je zapotřebí sepsat novou žádost o zprostředkování zaměstnání.

Častými důvody pro vyřazení z evidence úřadu práce jsou zejména odmítnutí nastoupit do vhodného zaměstnání, výkon nelegální práce, odmítnutí veřejné služby, odmítnutí nastoupit na dohodnutou rekvalifikaci či maření součinnosti s úřadem práce.

  • Z důvodu nutnosti placení zdravotního pojištění se však vyplatí s úřadem práce spolupracovat, i když již nepobíráte podporu v nezaměstnanosti.
  • Druhým důvodem, proč být registrován na úřadu práce, i když se nepobírá podpora v nezaměstnanosti, je započítání této doby v omezeném rozsahu pro výpočet důchodu. Vyřazení z evidence tedy znamená i nižší důchod. Doba, kdy občan již nepobírá podporu v nezaměstnanosti a je registrován na úřadu práce, se do doby pojištění, která ovlivňuje výši důchodu, započítává maximálně v rozsahu 3 let. Před dosažením 55 let přitom nejvýše v rozsahu jednoho roku.

U invalidních důchodců je to jinak

Často jsou v evidenci úřadu práce vedeni i invalidní důchodi. Ti však nemusí mít obavy, že by si v případě vyřazení z evidence úřadu práce museli platit zdravotní pojištění sami. Za ně platí zdravotní pojištění vždy stát. Evidence na úřadu práce je pro ně výhodná z toho důvodu, že při získání doby pojištění v délce 12 měsíců v posledních dvou letech mají důchodci, kteří pobírají invalidní důchod prvního nebo druhého stupně nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Při souběhu invalidního důchodu prvního nebo druhého stupně a podpory v nezaměstnanosti nejsou žádná krácení. Podporu v nezaměstnanosti však nemohou pobírat občané pobírající invalidní důchod třetího stupně. V některých případech se invalidním důchodcům vyplatí evidence na úřadu práce i s ohledem na získanou dobu pojištění pro výpočet následného starobního důchodu.

Další článek


 

celkem 12 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobry den, chci se optat zda me muze pracovni urad v...
Martin Rauch
19. 11. 2015, 14:22
pěkně jsi ji to dal(a) :-) :-));-)
lolisek
7. 9. 2015, 18:39
dobrý den, chci se zeptat.zrovna jsem byla vyřazena ...
kristýna
30. 10. 2014, 11:13
Tak nárok nemáš na nic, ale zkus někoho poprosit ať ...
23. 4. 2014, 10:30
dobry den ktela jsemse zeptat kdyš mne vyžadili s uř...
adela
14. 4. 2014, 18:29

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená