Pokud se rodiče rozhodnou vypovědět smlouvu ze stavebního spoření dítěte, nebudou k tomu již potřebovat souhlas opatrovnického soudu. Novela zákona o stavebním spoření již byla podepsána prezidentem Milošem Zemanem.
„Zvítězil zdravý rozum. Je přece absurdní hnát k opatrovnickým soudům rodiče, kteří poctivě spoří svým dětem, starají se o ně a každý den si lámou hlavu tím, jak udělat pro své dítko to nejlepší,“ říká tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.
Asociace uvádí i tak absurdní případy, kdy rodiče chtěli dětem přepažit jednu místnost, udělat tak každému ze svých dětí vlastní pokoj a využít k tomu peníze ze stavebního spoření vedeného na děti. Soud jim to nedovolil.
Rodiče si stěžovali, že si připadají jako zločinci, když jim orgány moci prověřují a prozkoumávají rodinu, pokud chtějí vypovědět smlouvu dětí.
Jaké změny novela zákona přinese?
- 1. V případě, že budou rodiče chtít vypovědět smlouvu dítěte, musí se na tom shodnout oba. Popřípadě všichni zákonní zástupci.
- 2. Novela však přece jen dítě chrání. Smlouva totiž nebude moci být vypovězena v tzv. vázací lhůtě, většinou je to šest let, a to z toho důvodu, aby dítě nepřišlo o státní příspěvek.
- 3. Pokud nebudou všichni zákonní zástupci dítěte s ukončením stavebního spoření souhlasit, i nadále bude nutné mít souhlas soudu.
Nové podmínky se vztahují i na všechny uzavřené smlouvy. „Pokud má váš potomek smlouvu o stavebním spoření, nemusíte se v souvislosti s jejím ukončením bát, že se na vás automaticky vztáhne dosavadní povinnost jít k opatrovnickému soudu,“ vysvětluje Jiří Šedivý. „Věříme, že změna se pozitivně odrazí v opětném růstu spoření ve prospěch dětí,“ dodává.