FinExpert.e15.cz

Vyplatí se vám odpovědnostní pojištění nemovitosti?

Lehký úraz, který chodec utrpí na zledovatělém chodníku nebo i spadlá střecha nemovitosti může vlastníka přijít draho. Koupit pojistku, nebo se vyplatí raději spekulovat na náhodu?
Vyplatí se vám odpovědnostní pojištění nemovitosti?

Pojistka chodník neposype

Pojišťovácké historky o tom, jak na někoho spadla střecha, zlomil si nohu, padající led mu rozbil auto, ale „dopadlo strašně dobře, protože měl pojištění", vzbudí pousmání u každého. Do smíchu ale není tomu, kdo měl zabezpečit, aby se tak nestalo. Smyslem pojištění odpovědnosti není zaplatit pojistku a o nic se nestarat, pojistka neumí zpevnit konstrukci ani neposype chodník. Pokud však majitel udělá vše pro prevenci a přesto dojde k nehodě či neštěstí, pak nastupuje význam pojištění.

Může se to stát každému

Vznik problému je velmi jednoduchý. Stačí např., když si na neposypaném chodníku starší paní zlomí nohu v kotníku. Po složité operaci je tři měsíce v pracovní neschopnosti. Vnuci ji poradí a postižená bude soudně vymáhá bolestné a ušlý zisk, převyšující 200 tisíc korun.

Občanský zákoník má v tom jasno

Vůči vlastníkovi nemovitosti lze uplatnit nárok na náhradu škody, utrpí-li poškozený škodu na zdraví či na majetku v důsledku pádu sněhu či ledu ze střechy vlastníkovy nemovitosti. A dokonce bez ohledu na to, zda ke škodě došlo na přilehlém chodníku nebo o kousek vedle. Podle občanského zákoníku je každý povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí. Zároveň každý odpovídá za škodu, kterou způsobil porušením právní povinnosti.
Pokud vám tedy hrouda zmrzlého sněhu ze sousedovy střechy způsobí otřes mozku či zničí střechu vašeho parkujícího vozu, máte velkou šanci domoci se vůči sousedovi náhrady takto vzniklé škody.

Jak se vyvarovat soudů a tahanic?

Před zaplacením podobných zimních škod z vlastní kapsy může majitele nemovitostí nejlépe ochránit pojištění odpovědnosti za škodu vlastníka nemovitosti. Tímto pojištěním jsou kryty škody vyplývající z vlastnictví nemovitosti uvedené v pojistné smlouvě. Jde o případy, kdy  sesouvající se sníh nebo rampouch ze střechy poškodí vůz zaparkovaný před budovou, nebo kdy chodec uklouzne a zraní se na chodníku přiléhajícímu k nemovitosti.

Pojištění odpovědnosti  může sjednat nejen majitel, ale i nájemce, držitel či správce nemovitosti a vztahuje se i na odpovědnost osob, které pojištěný pověřil čištěním a údržbou chodníků, schodišť, chodeb a prostranství patřících k nemovitosti. Pojištění odpovědnosti se pro vlastníky, správce nebo nájemce nemovitostí většinou sjednává jako doplňkové k pojištění odpovědnosti za škodu občana z běžného občanského života nebo k pojištění staveb. 

Odpovědnost není drahá

Cena za toto odpovědnostní pojištění je ve srovnání s pojistným krytím, které poskytuje (např. 2 miliony korun u škod na zdraví; 1 milion korun na věci a 500 tisíc korun u finančních škod ), zanedbatelná. Odpovědnostní pojištění stojí u pojišťoven zpravidla jen několik stokorun u běžného rodinného domu. Ovšem ani u velkých výrobních hal není drahou záležitostí. Jeho cena přímo úměrně stoupá s výší částky, kterou pojištěného kryje.

Nemyslete jen na sebe

Pojištěním vlastního majetku máte postaráno o své vybavení domácnosti i o nemovitost, ale prohraná soudní pře s poškozeným může vaším majetkem pořádně zahýbat. Odpovědnostní pojištění není tak drahá záležitost a investice do něj se může vrátit jedinou pojistnou událostí. Majitelé nemovitostí by s jeho pořízením rozhodně váhat neměli, pokud ho již nemají.

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

PR článek
VlK
16. 2. 2006, 08:45

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená