FinExpert.e15.cz

Vyplatí se úsporné žárovky?

Vyplatí se úsporné žárovky?

Opakované rozsvěcení úsporných zářivek spotřebovává více elektrické energie než stálé svícení. Koupě „úsporek“ se nevyplatí, protože při jejich výrobě se spotřebuje více energie, než jakou ušetří. Na tyto a podobné mýty se soustředil test úsporných žárovek a zářivek časopisu dTest.

Šíření informací o tom, že úsporné žárovky a zářivky ve skutečnosti úsporu nepřinášejí, přispívá k nedůvěřivosti zákazníků k úsporným zdrojům světla. „V testu jsme se proto mimo jiné na mýty týkající se úsporek zaměřili. Prokázalo se například, že množství energie spotřebované při náročnější výrobě úsporných zdrojů světla je úsporou při svícení s přehledem vykompenzováno,“ uvádí manažer testování časopisu dTest Václav Beneš a dodává: „Také jejich cena se zákazníkovi vrátí zpět v podobě nižších účtů za elektřinu.

Výsledky testu úsporných zdrojů světla, který byl proveden za podpory Státního fondu životního prostředí ČR a Ministerstva životního prostředí ČR, si zdarma můžete stáhnout na www.dtest.cz/usporky.

Kolik ušetřím? Záleží, kde svítím

„Podporovat úspory i v této oblasti je bez diskuze správná cesta, diskutabilní může být jen prostředek. Průměrná domácnost spotřebuje na svícení zhruba 4 % z celkové své spotřeby elektřiny. Jde tedy o oblast, která se na spotřebě elektřiny projevuje relativně málo a i efekty úspor tomu budou odpovídat,“ upozorňuje manažer mediálního útvaru Skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Aby byla úspora energie i rodinného rozpočtu pro spotřebitele skutečně efektivní, je potřeba instalovat do bytů i exteriérů různé druhy světelných zdrojů, a to v závislosti na jejich účelu. Při výběru bychom měli posuzovat, jak moc chceme světlo v dané místnosti využívat. Pro úsporu energetickou i finanční se vyplatí využít osvětlení s co nejnižší spotřebou tam, kde se svítí hodně, tedy v obytných částech domu. Na druhou stranu tam, kde svítíme velice málo, například ve sklepě či kůlně, se úspora elektřiny nikdy finančně nevrátí, protože úsporné žárovky jsou oproti klasickým finančně náročnější.

„Do takových míst proto postačí to nejlacinější, co v obchodních regálech najdeme, chceme-li být ekonomičtí. Pokud chceme ušetřit, ať to stojí, co to stojí, nainstalujeme si do takových míst nejúspornější výrobek na trhu,“ nabádá k zamyšlení nad využitím osvětlení v různých částech obydlí Ladislav Kříž.

Čím se řídit při nákupu?

Jakmile si ujasníte, kam chcete zdroj světla umístit, bude se vám lépe nakupovat konkrétní produkt. Odborníci se přitom shodují na několika faktorech, kterým byste měli výběr přizpůsobit.

Zákazníci jsou při výběru úsporných žárovek a zářivek často zmateni. „Starý způsob výběru šedesátiwattovky či stowattovky v dnešní době selhává,“ říká Václav Beneš a radí: „Zapomeňte na watty, jsou tu lumeny.“ Šedesátiwattové žárovce odpovídá světelný výkon 500 až 800 lumenů, nezáleží přitom, jaký příkon daný zdroj světla má. Uvádění světelného výkonu, tedy svítivosti, je povinný údaj a spolu s barvou světla je při výběru světelného zdroje klíčovým údajem.

Významným ukazatelem jsou také energetické štítky (EEA) na obalech jednotlivých produktů. Informace na energetickém štítku ukazuje spotřebu žárovek. Z tohoto hlediska je vhodné pořídit si takové, které jsou v kategorii A, kam patří například LED žárovky a některé kompaktní zářivky. Nicméně energetické štítky nejsou jediným ukazatelem, podle kterého úsporné osvětlení vybírat.

Důležitým údajem je také životnost světelného zdroje. Sáhnout bychom měli po osvětlení s životností 12 až 15 tisíc hodin, pro srovnání, klasická žárovka má životnost jen asi tisíc hodin. Pozor si dejte také na počet cyklů zapnout/vypnout. Ovšem nejen úspora energie a životnost je rozhodující. Ne vždy a všude je dobré pořizovat výhradně úsporné zdroje. Například na chodbě, WC nebo v místech, kde se často rozsvěcuje, by měl spotřebitel volit například halogenový zdroj, neboť jeho start je rychlejší oproti úspornému, u kterého trvá déle, než takzvaně naběhne.

„Z hlediska orientace zákazníka mezi jednotlivými světelnými zdroji je situace poněkud složitější. Na trhu je dnes například spousta velmi levných světelných zdrojů LED, pocházejících většinou z Číny, které jsou zároveň velmi nekvalitní. Většina produktů z této oblasti zdaleka nedosahuje deklarovaných vlastností. První a základní orientace v světelných systémech LED je tedy země původu,“ dodává obchodní zástupce společnosti NEWTON–LED Technology Pavel Valeš.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

LED svítidla z Číny používám přes dva roky, v domě j...
Ivan
27. 7. 2012, 10:53
"Například na chodbě, WC nebo v místech, kde se čast...
J.
25. 7. 2012, 12:54

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená