FinExpert.e15.cz

Vyplatí se sbírat body na benzinkách?

Ceny pohonných hmot se na jednotlivých čerpacích stanicích příliš neliší. A tak se alespoň ty velké společnosti snaží přilákat zákazníky různými věrnostními programy. Který je nejvýhodnější? Kterou čerpací stanici si příště vybrat?
Vyplatí se sbírat body na benzinkách?

Už na začátku je vhodné předeslat, že v případě těchto akcí by bylo chybou očekávat za svou věrnost nějaké horentní zisky. V podstatě jde jen o to, že pokud je řidič ochotný soustředit se při potřebě natankovat benzín na výběr konkrétní stanice a schraňovat ve svém voze různé věrnostní kartičky, může být za tuto ochotu odměněni drobným, v porovnání s množstvím utracených peněz opravdu drobným dárkem.

Jednoduchý systém

Princip věrnostních akcí spočívá ve sbírání bodů na zákaznické konto a jejich vybírání, když chce být člověk obdarován. Body se samozřejmě sbírají utrácením peněz na té které čerpací stanici. Nejjednodušeji jsou peníze přepočítávány na stanicích Aral, kde dostanete jeden bod za každých 25 utracených korun. Jeden bod za 25 utracených korun dostanete také na stanicích Shell a Agip, avšak tam se příjem bodů nevztahuje na nákup pohonných hmot, kdy jsou obodovány jednotlivé načerpané litry paliva. Na stanicích EuroOil dostávají zákazníci body pouze za nákup pohonných hmot, Esso rozdává body ještě za umytí auta v myčce a nákup olejů Mobil.

Technika spočívá buď v udělení čipové karty, na kterou se body načítají (např. Agip), nebo v nalepování známek na kartu (Esso). U Aralu zákazník využívající věrnostní program získává body třemi způsoby: po každém nákupu může odeslat SMS zprávu ve speciálním tvaru, registrovat účtenku na webové stránce Aralkonta, případně zaregistrovat nákup pomocí tzv. PINPadu u pokladny čerpací stanice.

Poměr utraceých peněz k získaným v podobě odměn
Značka Agip Aral Esso EuroOil Shell
Hodnota nákupu na 1 bod v programu 110 - 130 Kč 70 - 75 Kč 13,5 - 40 Kč 87 Kč 110 - 120 Kč
Druh odměn Spotřební zboží Telefoní kupony a slevy Devět vybraných dárků Slevy na nákup pohoných hmot Spotřební zboží

Pozn.: Uvedené částky byly vypočteny za použití ceny 1 litru pohonných hmot 26 Kč
Zdroj: Osobní finance

Esso trochu jinak

Jak je vidět v tabulce, výhodnost věrnostních akcí je u všech společností podobná, jedinou výjimkou je akce na čerpacích stanicích Esso. Její mimořádná výnosnost je ale dána zásadní podmínkou, a to omezenou dobou trvání akce do konce kalendářního roku. Ovšem ten, kdo je schopen do konce roku projezdit 1500 litrů pohonných hmot, může počítat s velice hodnotnou odměnou. Jednoduchým výpočtem zjistíme, že 1500 litrů např. běžného benzínu za cca. 26 Kč stojí dohromady 39 000 Kč, za což dostane zákazník 100 známek do karty a za ně má nárok na mikro Hi-Fi soustavu značky Philips prodávanou na internetu za 4000 Kč, ovšem pozor, zákazník na ní musí ještě 1099 Kč doplatit. I přesto je zisk 2900 Kč za utracení 39 000 Kč, a to dává poměr 13,5 utracených korun na jednu korunu získanou.

Jelikož je tato akce založena na principu utratit co nejvíce a co nejrychleji, je samozřejmé že výhodnost dárků klesá s jejich cenou, za 40 známek (tedy cca. 15 600 Kč) má zákazník nárok na plážovou osušku s Myšákem Mickey a to už takové terno není.

Aral: Prémie od května do října

Časově limitovanou akci zahájí také síť benzinek značky Aral. Od května do konce října zde poběží akce "K Aralu pro originální prémie". Princip je následující: Za každých 10 litrů pohonných hmot načerpaných do vozidla o celkové hmotnosti do 3,5 tuny nebo za 40 litrů pohonných 3,5 tuny získává zákazník jednu známku, kterou nalepí do Zákaznické karty. Tuto kartu získá na každé čerpací stanici Aral. Vyplněnou kartu s 20 známkami odevzdá zákazník obsluze čerpací stanice a může si odebrat svoji prémii. Známky za čerpání pohonných hmot do vozidel s nižší a vyšší hmotností lze na jedné kartě libovolně kombinovat.

Do nabídky jsou zařazeny produkty pro letní dovolenou, sport a cestování určené pro celou rodinu, např. objemná sportovní taška, trekingový batoh, batoh do školy nebo na výlety, měkká osuška, láhev na nápoje nebo medvídek pro nejmenší pasažéry. Vedle této speciální akce bude současně probíhat běžné získávání bodů do věrnostního programu Aralkonto.

Pár tipů a výhod

Podobným způsobem byly vypočítány všechny údaje v tabulce, ovšem v pravidlech těchto akcí se vyskytuje pár zajímavých momentů, které trochu vyčnívají mezi ostatní nabídkou. Je jím například zvýhodnění na stanicích Agip, kde je litr benzínu natural oceňován dvojnásobně na rozdíl od ostatních paliv.

Něco podobného je na stanicích Shell, kde je dvěma body oceňován benzín V-Power, benzín V-Power Racing dokonce body třemi. Také nákup oleje je na stanicích Shell a Esso alespoň z pohledu získávání dárků výhodné. Na pumpách Shell dostanete známku za utracení už 5 Kč při nákupu oleje, na stanicích Esso například zakoupením čtyřlitrového balení oleje za cca 700 Kč dostanete hned pět známek, což je více než třikrát výhodnější, než při nákupu benzínu.

Dárky a odměny

Výběr dárků je na každé stanici odlišný. Zatímco na pumpách EuroOil dostanete za svoje body pouze slevy při nákupu pohonných hmot, sítě stanic Shell nebo Agip mají rozsáhlé katalogy dárků od potravin až po elektroniku. Výhodnost dárků na stanicích Esso je zmírněna poměrně úzkým výběrem z devíti cenově odstupňovaných darů.

Důležité je, že na všech stanicích mimo Esso není akce časově omezená, výsledkem čehož je úplně jedno, zda svoje body proměníte za slané tyčinky nebo za autorádio, poměr se bude vždy pohybovat kolem 100 utracených korun za 1 korunu získanou. Např. na stanicích Agip získáte za 2499 bodů (cca. 65 000 Kč) Oskartu za 500 Kč, z toho vyplývá poměr 130:1. Na Aralu dostanete 500 korunovou Oskartu již za 1400 bodů (35 000 Kč), to značí poměr 70:1.

Akce nejsou všude

Většina čerpacích stanic už svou věrnostní akci má, nově se od 1.4. 2005 připojila i síť stanic EuroOil, ovšem ne všechny řetězce se vydaly touto cestou. Na pumpách Jet je vyhlašováno heslo "Nízké ceny místo dárků", v síti OMV je momentálně zvýhodněno pouze mytí v automyčkách a na stanicích Benzina se konají tzv. happy hour. Na každý měsíc je zveřejněn seznam dvaceti stanic, kde můžete v určitou hodinu dostat např. zdarma pití.

Další článek


 

Související články


celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Esso
dan
10. 5. 2005, 15:19
Esso
Fido
28. 4. 2005, 15:20
Re: špatně
-mk
27. 4. 2005, 18:38
špatně
bdx
27. 4. 2005, 10:19

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená