FinExpert.e15.cz

Vyplatí se rekonstrukce nemovitosti? (II.část)

Minule jsme vám ukázali, zda je vhodné o rekonstrukci uvažovat. Dnes se dozvíte, s čím musíte počítat při rekonstrukci bytu a čemu se rozhodně nevyhnete. Dozvíte se také, co vás čeká při výstavbě půdního bytu.
Vyplatí se rekonstrukce nemovitosti? (II.část)

Nové dveře, nová okna

Mezi první věci, které přijdou při rekonstrukci na řadu patří i výměna dveří a oken. Vlastníte-li klasický byt  2+1 s koupelnou a WC, bude nezbytné vyměnit jedny dveře vchodové a pět interiérových dveří. Nejdříve je třeba vybourat (nebo zrekonstruovat) staré kovové zárubně a nahradit novými – např. dřevěnými. Za demolici zaplatíte okolo 1 000 - 1 500 Kč/ks. Za kompletní výměnu dveří včetně kování si připravte 6 000 – 7 000 Kč. Na vnitřních dveřích se dá ušetřit výběrem a použitím levnějších materiálů,  naopak na vchodových dveřích nešetřete. Uvědomte si, že se vlastně jedná o bránu do vašeho světa, a proto by měly splňovat co nejpřísnější bezpečnostní a protipožární předpisy. Za opravdu kvalitní dveře vybavené navíc bezpečnostními zámky zaplatíte 16 000 až 22 000 Kč.

Výměnu oken provádí většina firem skoro „na počkání“. Budeme-li se držet výše uvedené velikosti bytu, pořídíte tři běžná okna a balkónové dveře – provedení plast za cenu kolem 80 000 Kč i s veškerou prací.

Pozor na zákony

Nezapomeňte, že rekonstrukce je vlastně změna stavby a podléhá stavebnímu povolení (nepostačí prosté ohlášení stavebnímu úřadu). Ohlašují se jen takové stavební úpravy, kterými se nemění vzhled stavby a nezasahuje se do nosných konstrukcí stavby či se nemění způsob užívání stavby (např. výměna instalací, oprava podlah a omítek).  

Stavební práce v bytě podléhají minimálně ohlašovací povinnosti na stavebním úřadě. Jakmile se ale pustíte do bourání příček a rozsáhlých zásahů v nemovitosti, nevyhnete se stavebnímu povolení na rekonstrukci a tudíž i zpracování projektu. Když tak neučiníte, vystavujete se riziku pokuty, která vám může být udělena. K žádosti o stavební povolení nebo k ohlášení stavebních úprav musí stavebník přiložit stanovisko orgánu státní památkové péče, pokud budou opravy prováděny na stavbě, která je kulturní památkou.


Tip: Často se stává, že při výběru obkládaček, dlaždic, vany, nebo baterií je materiál různých výrobců podobný či dokonce stejný. Můžete výrazně ušetřit, pokud nedáte přednost světové značce, ale spokojíte se se  stejným materiálem od méně známé firmy.

Vzhůru na půdu

Nedostatek klasických bytů a stoupající cena obytných ploch vede k tomu, že jsou v oblibě tzv. půdní byty. Bydlení pod střechou má bezesporu své kouzlo. Většinou velká prostorová plocha, krásný výhled a žádní sousedé nad vámi dělají z půdních bytů téměř dokonalou romantiku. K idylce však mnohdy vede dlouhá cesta propletená mnohými úskalími.

Výstavba podkrovního bytu

Přemýšlíte-li o tom, že bydlení v půdních prostorách je pro vás to pravé, vězte, že se pouštíte do jedné z finančně nejnákladnějších akcí související s výstavbou nebo rekonstrukcí bytu. Jste-li výlučným vlastníkem nemovitosti, kde chcete uskutečnit výstavbu půdního bytu, máte mnohem jednodušší pozici než v domě s několika vlastníky. U více vlastníku nemovitosti nezbývá, než získat jejich souhlas k zamýšlené  výstavbě, což není vůbec jednoduchá záležitost.

Pokud jste úspěšní, můžete začít připravovat podklady ke stavebnímu řízení. Teprve teď mnozí zjistí, jak náročné bude proměnit sen v realitu. Veškeré úpravy musejí odpovídat zákonným normám, a to bývá u starších nemovitostí problém. Například není možné napojit nový rozvod elektřiny do stávajícího rozvodu v hliníku, a tak nezbývá než přivést zcela nové vedení z přízemí domu. Další potíže obvykle nastávají u podlahových konstrukcí a při izolačních pracích pod střechou. Životnost podkrovních bytů je asi poloviční oproti klasice. Zapříčiňují to zejména povětrností podmínky, při kterých dochází k většímu namáhání materiálu.
V souhrnu vychází, že výstavba půdního bytu je zhruba o 20% nákladnější než při koupi hotové bytu.

Kolik stojí rekonstrukce bytu (materiál + práce)

 • Demontáž bytového jádra: 8 000 - 10 000 Kč
 • Nové elektrické rozvody: 7 000 Kč
 • Instalatérské práce: 7 000 – 9 000 Kč
 • Podlaha: 500 – 700 Kč/m2
 • Obklady: 350 – 600 Kč/m2
 • Dlažba: 600 - 800 Kč/m2
 • Baterie do vany, umyvadla: 2 000 – 5 000 Kč
 • Vana: 3 000 Kč - 10 000 Kč
 • Umyvadlo: 1 500 až 2 500 Kč
 • WC: 3000 Kč - 8 000 Kč

* v ceně je zahrnutý materiál i práce a platí pro střední cenovou hladinu

Rekonstrukce bytu od A do Z

 1. Vyberte dodavatele
 2. Při výběru firmy dbejte na reference, doporučení či délku působnosti ve stavebnictví
 3. Zjistěte si projektovou dokumentaci
 4. Zpracovaný projet by měl odpovídat vašim potřebám a představám.
 5. Materiál - Materiál a zařizovací předměty si vybírejte sami nebo na doporučení
 6. Uzavřete smlouvu - Před zahájením prací podepište smlouva a dojednejte termín splátek za provedené a vámi převzaté práce
 7. Stavební povolení - Zajistěte si ohlášení prací, popř. stavební povolení na stavebním úřadě.
Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená