FinExpert.e15.cz

Vyplatí se rekonstrukce bytu nebo nemovitosti? (I.část)

První část článku vám pomůže najít nejvhodnější řešení, kterým dojde k uspokojení bytové potřeby rodiny. To totiž nebývá jednoduchou záležitostí. Hlavní roli v otázce pořízení bydlení hrají finanční prostředky, přesněji řečeno spíše jejich nedostatek. Mnoho lidí je následně nuceno hledat východisko z této ošemetné situace koupí staršího domu nebo bytu.
Vyplatí se rekonstrukce bytu nebo nemovitosti? (I.část)

Zjistěte, zda je nemovitost  vhodná pro rekonstrukci

Každému by se jistě líbilo, kdyby se mohl nastěhovat do zcela nového domu nebo bytu. Po hříchu jde většinou jen o sen a ne o reálnou možnost. Pořizovací náklady na koupi starší nemovitosti nejsou zdaleka tak vysoké jako u nákupu novostavby. Tato skutečnost pak objasňuje celkem konstantní poptávku po tomto druhu bydlení. Na druhou stranu si asi každý kupující uvědomuje, že bydlení ve starším domě nebo bytě znamená nutnost postupné nebo okamžité rekonstrukce přinášející další náklady.

Při koupi straší nemovitosti je proto nejdůležitější zhodnotit její stavebně-technický stav a co nejpřesněji odhadnout budoucí náklady na modernizaci. Vždy by se ale mělo brát v úvahu hledisko efektivity tak, aby peníze vynaložené na opravy v souhrnu nepřevýšily částku, za kterou byste si koupili objekt nový.  Pokud v této oblasti nemáte dostatečné odborné znalosti, přizvěte si na prohlídku vytipovaného objektu odborníka. Tím může být statik, soudní znalec nebo stavitel s dlouholetou praxí. Získáte důležité informace o tom, zda je nemovitost vůbec vhodná k dalšímu užívání a bude-li možné dům stavebně upravit podle vašich představ.

Rekonstrukce bytu

Pokud se rozhodnete koupit starší, například panelákový byt, musíte dříve či později uvažovat o jeho rekonstrukci. Vždyť oprýskaná kuchyňská linka, umakartové jádro a zoufalý stav vnitřních rozvodů k tomu doslova vybízí. Do rekonstrukce svého bytu se můžete pustit jednak sami, pokud k tomu máte čas a vrozenou šikovnost, nebo pověřit odbornou firmu. K výběru té nejoptimálnější mohou vést následující kritéria: cena, reference, rozsah nabízené práce, záruka za provedené dílo a podrobný rozpočet.  Výhodnější je najít takovou firmu, která si práci účtuje podle čtverečního nebo běžného metru, nikoliv za odpracovanou hodinu.

Výměna bytového jádra

Nezbytností u většiny starších bytů je výměna jejich jader, které jdou ruku v ruce s rekonstrukcí podlah, kuchyně, koupelny, dveří a oken. Noví vlastníci panelového bytu provedou výměnu umakartového bytového jádra za zděnou koupelnu a WC. Možností úprav těchto prostor je několik, módním trendem je propojení obou místnosti.

Stavebník se musí rozhodnout, zda si nové jádro vyzdí klasickými materiály, nebo využije levnější sádrokartonové desky. Při práci vznikne mnoho odpadu, což nejčastěji vyřešíte kontejnerem přistaveným před domem. Obvykle se za jeho dovoz, použití a odvoz platí 6 – 10 000 Kč. Následují zednické práce: jednotlivé příčky, osazení sanitárního zařízení, rozvod vody, rozvod elektřiny, odpady, izolační práce, obklady, dlažba a mnohé drobnější, ale časově náročné úpravy.

Sprchový kout nebo vanu?

V panelovém bytě není nikdy místa nazbyt a o koupelně to platí obzvláště. Popřemýšlejte, co vše by se mělo do koupelny vejít. Utopií není ani menší rohová vana s umyvadlem a pračkou, vhodný sprchový kout  se vměstná takřka kamkoliv.

Existují i specializované firmy, které jsou schopny provést celkovou rekonstrukci jádra a předložit vám na výběr několik návrhů i v trojrozměrném zobrazení. Před zahájením rekonstrukce uzavřete podrobnou smlouvu s firmou, která ji bude provádět. Smlouva obsahuje soupis materiálu, popis práce za stanovenou dobu, záruční dobu na provedenou práci, cenu, sankce pro firmu v případě nedodržení termínu a podobně. Odborníci tvrdí, že k odvedení kvalitní práce bude potřeba zhruba 8-10 dní. Kratší lhůta je sice možná, ale většinou jde na úkor kvality práce. 

Cena za kompletní rekonstrukci panelákové koupelny a WC se pohybuje ve spodní cenové hladině od 75 000 až k 250 000 - 300 000 Kč v luxusnější variantě.

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Vyplatí se pokud je byt v tak špatném stavu, že nepl...
Vojtěch
25. 10. 2013, 14:00

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená