FinExpert.e15.cz

Vyplatí se pronajímat chatu?

Pronájem chaty cizím, po rekreaci toužícím osobám může být dobrým přivýdělkem, ale i starostí.
Vyplatí se pronajímat chatu?
Skoro každý vlastník nějakého rekreačního objektu čas od času s touto myšlenkou koketuje. Vede ho k tomu vidina získání finančních prostředků do rodinného rozpočtu či jejich případná investice do oprav a vylepšení samotného rekreačního objektu.

Proč pronajímat

Mezi hlavní důvody, proč vlastníci rekreačních objektů uvažují o jejich pronájmu cizím osobám, je skutečnost, že trávit víkendy a dovolené stále na jednom místě již tolik neláká. Navíc každá chata či chalupa potřebuje pravidelnou údržbu a další související investice, a to je spojené s vynakládáním nemalých finančních prostředků. Tyto prostředky lze pronajímáním chaty celkem rychle získat.

Na druhou stranu o chatu s dlouhou rodinnou tradicí nikdo nechce přijít a ani si ji nechat poškodit neohleduplným užíváním. Zdá se proto, že pronajímání rekreační chaty neznámým osobám je poměrně veliké dilema s ohledem na zachovávání a zároveň zhodnocování vlastního majetku.

Na vlastní triko nebo s agenturou

Být pronajímatelem vlastního rekreačního objektu není až tak složitá záležitost. Obecně existují dvě možnosti. Ať už se rozhodnete pro kteroukoli variantu, je zapotřebí před jeho pronajímáním navštívit pojišťovnou a nemovitost si nechat pojistit.

První varianta možnosti pronájmu předpokládá vlastní iniciativu vlastníka chaty či chalupy při hledání rekreace-chtivých lidí, ponejvíce přes pomoc  známých a kamarádů, či za pomoci inzerce. Berete ale na sebe veliké břímě. Při tomto postupu budou pouze na vás ležet veškeré úkony a starosti. Na druhou stranu budou tyto mínusy vykompenzovány vyšším příjmem oproti druhé variantě.

Druhá, pohodlnější možnost, je uzavření zprostředkovatelské smlouvy s cestovní agenturou, která bude váš objekt nabízet v katalozích či na internetu. Před tím, než bude nabídka zveřejněna, vyplní majitel dotazník, ve kterém bude rekreační  nemovitost dopodrobna popsána s tím, že pověřený pracovník ještě zhotoví fotodokumentaci předmětu pronájmu, aby případní zájemci měli na první pohled zcela konkrétní představu. S agenturou si pak dohodněte podmínky pronájmu. Zprostředkovatelská provize agentur se pohybuje okolo 30% z vámi určené ceny.

Mezi prioritní podmínky pro uzavření smlouvy mezi agenturou a majitelem chaty je samotná provozuschopnost objektu. Není podmínkou, aby byl objekt napojen na elektřinu či tekoucí vodu. Jsou totiž lidé, kteří takové objekty dokonce vyhledávají. Nicméně většina zájemců hledá k rekreaci takové objekty, které jsou vybaveny teplou a studenou vodou, koupenou a kuchyňkou se základním vybavením s možností vaření a skladováním potravin. 

Na smlouvě si dejte záležet

Rozhodnete-li se pro první jmenovanou variantu, musíte se soustředit na správnou formulaci nájemní smlouvy, na kterou budete svůj rekreační objekt pronajímat. Pokud nedisponujete dostatečným vzděláním v této problematice, raději zajděte na radu k odborníkovi či právníkovi. V nájemní smlouvě musí být zakotveny základní povinnosti nájemce i pronajímatele, zejména takové, které budou řešit všemožné nepříjemné situaci, jež dříve nebo později mohou nastat.

Rovněž vezměte v úvahu, zda jste ochotni cizím lidem pronajímat i zařizovací předměty chaty (elektrospotřebiče, nádobí, ložní prádlo apod.) a počítejte s jejich opotřebením, a tím zkrácenou životností. Lidé, kteří svoji rekreační nemovitost pronajímají, doporučují do smlouvy uvést řešení záležitostí jako je úhrada nákladů za spotřebovanou elektřinu, vodu, palivo aj.

Jak určit cenu

Pouze vlastník nemovitosti má právo, aby si určil cenu, za kterou je ochoten nemovitost pronajmout. Na druhou stranu si uvědomte, že akceptace nabízené ceny by měla vycházet z aktuální situace na trhu s rekreačními nemovitostmi.

Od zprostředkovatelské kanceláře se dozvíte, že konkrétní cena pronájmu záleží na poloze a vybavení objektu, ale i době pronájmu. Cena nasazená příliš vysoko bude mít za následek, že objekt se podaří pronajmout jen výjimečně, správně určená cena vám naopak může zajistit příliv zájemců po celý rok.
 
Cenu za pronájem chaty dále ovlivňuje kvalita vybavení, počet lůžek i atraktivita okolí s možnostmi rekreačního vyžití. Pokud je k danému místu přístup po zpevněné komunikaci s možností garážování vozidla, může se nabízená cena k pronájmu zvýšit až o několik desítek procent.

Nadstandardní vybavení chaty je pro jeho majitele další výhoda, která může mnoho zájemců přilákat. Možnost koupání, saunování, blízkost lyžařského vleku či sportovních hracích ploch jistě přiláká i zahraniční zájemce a majitel tak může zinkasovat až o sto procent více, než když by danou nemovitost pronajímal domácím klientům.

Zapomeňte na soukromí

Ten, kdo se rozhodne chatu či chalupu pronajímat, musí počítat se ztrátou soukromí. Nájemci se mění skoro každý týden, a proto je zapotřebí stanovit určitá pravidla, Praxí se osvědčilo, že ideální nástupní den je obvykle sobota nebo neděle. Předchozí nájemníci musí do určité hodiny objekt opustit, noví nastoupit v dohodnutém časovém intervalu. Při přebírání objektu je třeba zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Případné škody na nemovitosti či vybavenosti by měly být hrazeny z kauce přijaté před zahájením pobytu, popř. při předání objektu zpět majiteli škodu zaplatí nájemník v hotovosti.

O jaké lokality je největší zájem


Léto

 • Krkonoše
 • Šumava
 • Jižní Čechy
 • Jižní Morava
 • Český ráj
 • přehrady na Vltavě
 • Slovensko

Zima

 • Krkonoše
 • Jeseníky
 • Vysoké a Nízké Tatry
 • Beskydy
 • Šumava
 • Orlické hory
Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Ja uz chatu prenajimam roky a urcite sa to vyplati. ...
majo
12. 1. 2013, 15:15
Agentura je zlo, podmínky ve smlouvě většinou výhodn...
František Chmelař
2. 2. 2011, 15:03
Já například používám k pronájmu chaty web kamnachat...
Tomáš
2. 2. 2011, 14:54

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená