FinExpert.e15.cz

Vyplatí se olympiáda?

Olympiáda není levnou záležitostí. Po prvotním nadšení z vítězného boje o pořadatelství přichází rozčarování v podobě narůstajícího rozpočtu.
Vyplatí se olympiáda?

Začátkem července 2005 rozhodl Mezinárodní olympijský výbor, že v roce 2012 se budou letní olympijské hry pořádat v Londýně. Britská metropole těsně porazila Paříž poměrem hlasů 54:50. V Londýně se tak po hrách v letech 1908 a 1948 uskuteční olympiáda již potřetí.

Vyděláme!!??

Jedním z častých důvodů uváděných na obhajobu pořadatelství v dané zemi či městě bývá ekonomická výhodnost. Při sestavování rozpočtu vychází vše skvěle – olympiáda jednoznačně vydělá. Realita je však mnohdy jiná – pořadatelé náklady podhodnotí, nebo neuvedou, počítá se s nereálnými výnosy.

Pro příklad nemusíme chodit do dávné historie. „Rozpočet na různé olympijské projekty byl původně pro letošní rok 1,4 miliardy eur (44,5 miliardy Kč), v první revizi jsme jej určili na 2,4 miliardy a nyní jsme na třech miliardách eur,“ řekl pár dní před Olympiádou v Aténách v roce 2004 náměstek řeckého ministra financí Petros Dukos.

„Rozpočtový deficit tak směřuje ke čtyřem procentům, možná trochu výše,“ upřesnil tehdy náměstek telefonicky agentuře Reuters. Již v té době nejskeptičtější odhady uváděly, že by celkové náklady na olympiádu mohly překročit deset miliard eur proti původnímu plánu 4,6 miliardy. Dukos uvedl, že to je přehnané.

Realita překročila deset miliard a předčila tak očekávání i těch největších skeptiků. K současné situaci v Řecku megalomanská akce přispěla. Náklady na olympijské hry v roce 2004 prohloubily deficit státního rozpočtu o dvojnásobek.

Vývoj situace okolo her v Londýně možná naznačuje podobný scénář. Organizátoři vyhráli kandidaturu na pořádání s rozpočtem 2,38 miliardy liber. V současnosti pracují s náklady ve výši 9,3 miliardy liber (asi 292 miliard korun).

„Olympijské hry v Londýně jsou finančním hazardem vskutku olympijských rozměrů. Olympiáda v Aténách stála dvojnásobek, než bylo plánováno. Australané platí každoročně dalších 18 milionu jen na údržbu olympijských sportovišť. Město Montreal stále splácí svůj olympijský stadion z her v roce 1976,“ uvedla pro britské noviny Sunday Times známá novinářka Camilla Cavendish.

Nekonečná čísla

Současné propočty nebudou nejspíše konečné. Náklady na bezpečnost během olympiády budou téměř dvakrát vyšší, než se původně předpokládalo. Za nárůst může navýšení počtu bezpečnostních pracovníků, kterých mělo být původně 10 000. Po detailní analýze pořadatelé přehodnotili počet členů ochranky, a navýšili jej na 23 700. Jen zajištění bezpečnosti zahajovacího a závěrečného ceremoniálu si vyžádá dodatečných 41 milionů liber.

„Britové nedovedou odhadnout náklady na velké akce a veřejné projekty. Málokteré hry generovaly pro pořádající zemi zisky. A kdo zaplatí překročení nákladů? Londýnští daňoví poplatníci?,“ ptá se Camilla Cavendish.

Podle pořadatelů by však náklady na bezpečnost měly jít z rezerv, které se podařilo ušetřit od roku 2007 v jiných oblastech.

V Británii se s neúspěchem nepočítá. Podle odhadů by olympiáda měla Velké Británii přinést 1,9 miliardy liber zisku. Dokonce je už naplánováno, jak se rozdělí: 60 % půjde na rozvoj britského sportu, 20 % na účet MOV a 20 % na účet Britské sportovní asociace.

Další články o olympiádě najdete na webu Londýn 2012

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená