FinExpert.e15.cz

Vyplatí se kreditní karta BAWAG Bank nebo jiné banky?

V polovině dubna BAWAG Bank uvedla na trh svoji první kreditní kartu. Podíváme se kartě „na zoubek“ a ukážeme vám, zda se karta pro vás vyplatí, či nikoliv. Možná budete sami překvapeni.
Vyplatí se kreditní karta BAWAG Bank nebo jiné banky?

Kreditní karta je výhodná pro banku i klienta

Konkurence na trhu kreditních karet se značně přiostřuje, nabídka kreditní karty je velmi dobrým obchodem. Banka může zákazníka motivovat k vyššímu utrácení: k tomu slouží nabídka bezúročného období a případně věrnostní program. Jiní zákazníci naopak slyší na co nejnižší úrokovou měsíční sazbu. Měsíční. Měsíční sazba totiž vypadá pro oko lépe než roční, protože např. 1,69 % měsíčně opticky tolik „nebolí“ jako úrok přes 20 % p.a. Správným používáním kreditní karty však její držitel získá skvělého pomocníka k udržování ideálního cash-flow za co nejmenší poplatky. Jen kreditní karta (příp. charge karta) vám půjčí zadarmo peníze až na dva měsíce. Kreditní a charge karty osobně používám již několik let a velmi mi usnadňují žít zdarma na dluh. Své závazky platím vždy celé a v případě potřeby či nouze použiji konkokorent, nikdy však splátkový režim kreditní karty.

Podmínky srovnání:

Pro následující srovnání jsem se řídil podmínkou alespoň jednoho z těchto parametrů:

  • Karta je zdarma dle obratu
  • Dodatková karta je zdarma
  • V ceně je Sphere karta
  • Dlouhé bezúročné období

Z tohoto důvodü jsem do srovnání nezahrnul kreditní karty ČSOB, Komerční banky, Živnostenské banky, J&T Bank a nabídku ostatních krteditních karet HVB Bank.

Parametry kreditní karty BAWAG Bank

Maximální limit je 150 000 korun, bezúročné období je do 50 dnů a vztahuje se jen na bezhotovostní transakce. Banka láká na nejmenší měsíční splátku, která je 4% z částky, minimálně však 200 korun. Ale tímto parametrem se rozhodně lákat nenechejte, spoléhat jen na nejnižší splátku je zaručená a dlážděná cesta do pekel. V případě čerpání úvěru a dalšího používání karty se roztočený kolotoč zastaví jen stěží a o to většině bank jde. Pro vydání karty potřebujete minimální měšíční příjem 10 000 korun, takže osoby s nižším příjmem mají šanci  pouze u konkurence kromě Citibank.

Klepněte pro větší obrázek

Sleva Sphere: Jak pro koho

Bonbónkem je automatické členství v programu Sphere, který držiteli karty zajistí zajímavé slevy u velkého množství obchodnků. Má to však i jeden háček: někteří obchodníci slevu Sphere poskytují jen při platbě v hotovosti. V praxi se vám tak může přihodit, že buď zaplatíte kartou (bez slevy), anebo kartu BAWAG Banky jen ukážete a zaplatíte hotově (se slevou).

Srovnání podle ročního obratu

Pokud jde o roční obrat kreditní kartou, aby bylo její roční vedení zcela bez poplatku, nejvýhodnější jsou kreditní karty Citibank (36 000) a vybrané co-branded karty HVB Bank (35 000). Karta BAWAG Bank má požadavek vyšší (45 000), v opačném případě je i její cena oproti porovnávané konkurenci nejvyšší (540 Kč). Potřebujete-li jen jednu kartu a platíte okolo požadovaného ročního obratu, volte HVB a Citibank. U HVB Bank však opatrně. Kromě karet Visa Renome (VISA Baťa, VISA Blažek, VISA droxi, VISA FOKUS OPTIK, VISA Klenoty Aurum, VISA Reserved) vám banka naúčtuje zaslání výpisu z účtu, a to přijde na dalších 144 korun ročně.

Srovnání podle dodatkových karet

BAWAG Banka láká na bonbónek v podobě až tří dodatkových kreditních karet, které jsou přitom zdarma. To je moc dobrá nabídka a pokud dodatkové karty potřebujete, nabídku BAWAG Bank zvažte, příp. rovnou zvolte. Ostatní banky dodatkové karty buď vydat neumí, anebo je zpoplatňují. Ovšem i zde jsou výjimky. Dodatkovou kartu zdarma má HVB Bank u Visa Renome (na hlavní kartě ale musí být přiznaný limit min. 20 000 Kč). Perfektní nabídku má ovšem Raiffeisenbank. Za hlavní kartu sice musíte zaplatit 420 Kč ročně (banka si účtuje 35 Kč měsíčně) a od toho poplatku se neosvobodíte, ovšem dodatkové karty jsou zdarma a jejich počet není nijak omezen. Pokud vám stačí tři dodatkové karty, máte na výběr mezi BAWAG Bank a Raiffeisenbank, nad tři karty volte Raiffeisenbank.

Srovnání podle slevy Sphere

Co-brandovaná karta BAWAG Bank / Sphere je na našem trhu jediná, a proto má velkou výhodu v jednoduchosti použití. Máte dvě karty v jedné. Sphere kartu vám však ke každé kreditní kartě (tj. i k dodatkové) dá i Raiffeisenbank, a to zdarma. Nevýhodou je, že musíte nosit dvě karty, kreditní a Sphere. BAWAG Bank má vyšší roční teoretický poplatek, Raiffeisenbank má poplatek nižší, ale naopak ho zaplatit musíte vždy bez ohledu na obrat kartou.

Srovnání podle bezúročného období

Nejdelší bezúročné období má rozhodně Citibank. Za ní je nabídka BAWAG Bank a GE Money Bank,  nakonec je na stejném pořadí nabídka České spořitelny, HVB Bank a Raiffeisenbank. Pokud chcete co nejdelší půjčku, pořiďte si kreditní kartu Citibank.

Srovnání podle nejlepších podmínek pro dlužníky

Zde není co srovnávat, k dlužníkům je nejhodnější BAWAG Bank. Nejnižší splátku na trhu nenajdete a pokud plánujete kreditní kartu pro pravidelné měsíční splátky, tak ji berte. (Já tento způsob ovšem nedoporučuji.)

Celkové srovnání

Z mého pohledu mně cena kreditní karty BAWAG Bank připadá značně nadsazená i přes možnost kartu získat zdarma dle ročního obratu. Osobně bych si cenu představoval okolo 400 Kč ročně při zachování stávajících výhod, které tak mohou být zajímavé a rozhodující při porovnávání konkurence. Ve prospěch karty BAWAG Bank hovoří odpuštění poplatku dle ročního obratu, dodatkové karty zdarma a kooperace se Sphere. Bohužel, minusem je poplatek za blokaci, v případě ztráty karty tak přijdete o 1 000 Kč. Dalším nevýhodou je pracovní doba zákaznického servisu, kde se dozvíte informace o transakcích – ta je v pracovních dnech od 8 do 18 hodin.

Ve srovnání s Raiffeisenbank (RB) její kreditní karta sice „zdarma“ není, ale dodatkové karty zdarma jsou a rovněž jsou jejich součástí karty Sphere. Navíc, blokace této karty v případě ztráty je zdarma a v ceně je dokonce i pojištění proti zneužití. To je sice jen do 10 000 korun, ale kryje držitele karty až 72 hodin před nahlášením. Karta RB je tedy „bezpečnější“, přestože je karta BAWAG Banky čipová (RB čipové karty nevydává). Raiffeisenbank rovněž umí inkasovat 100 % z čerpané částky z jakéhokoliv účtu v bance, BAWAG Bank zatím ne.

Karty České spořitelny lze srovnánat pouze z hlediska ceny, obratu zdarma docílíte jen využitím Bonus programu. GE Money Bank neumí vydat dodatkové karty a má i vyšší limit pro odpuštění ročního poplatku. Pro „fajnšmejkry“ je vážnou konkurencí kreditní karta Citibank, která nabízí maximální komfort při ovládání karty. Kreditní karta Citibank je taková „eBanka“ mezi kreditními kartami a je určena zvláště pro ty, kteří chtějí mít neustálý přehled o transakcích (telefon, internet). To u kreditní karty BAWAG Bank nenajdete a podporu internetu do budoucna banka zatím neplánuje.

Konkurencí jsou i kreditní karty HVB Bank, konkrétně Visa Renome. Není zde sice program Sphere, ovšem každou platbou získáváte body do programu partnerů Renome. HVB Bank rovněž umí inkasovat 100 % čerpané částky  z libovolného účtu. Nevýhodou je však poplatek za blokaci karty 1 500 Kč. Lze ho sice obejít pojištěním, ale to zadarmo není.

Pro koho tedy je?

Kreditní karta BAWAG Bank je vhodná pro nenáročné zákazníky, kteří volí jednoduchost, bezpečí transakcí, slevový program a výhody dodatkových karet pro nejbližší rodinné příslušníky. Vedle ní však běží kreditní karta Raiffeisenbank a mírně ji už předbíhá. Za zády ji dýchá HVB Bank a pokud jde o kvalitu, Citibank je už v cíli. To však vůbec nevadí a je moc dobře, že na českém trhu je další "hráč" kreditních karet.

Banka Typ karty Cena ročně Min. roční obrat Roční úrok Bezúročné období Dodatková karta Cena dodatkové karty
BAWAG Bank MasterCard 540 45 000 18,48% až 50 dnů ano, až 3 0
Citibank MasterCard 500 36 000 26,40% až 55 dnů ano, až 3 500
Česká spořitelna Visa Electron 120 30 000* 19,80% až 45 dnů ne nelze
Česká spořitelna Visa, MasterCard 300 69 000* 19,80% až 45 dnů ne nelze
Česká spořitelna Visa Gold, MC Gold 3 000 666 000* 19,80% až 45 dnů ne nelze
HVB Bank Visa (Generali) 280 35 000 23,40% až 45 dnů ano 140
HVB Bank Visa (Renome) 280 35 000 23,88% až 45 dnů ano 0
HVB Bank Visa (Winterthur) 360 35 000 18,96% až 45 dnů ano 100
GE Money Bank Maestro 299 48 000 19,80% až 50 dnů ne nelze
GE Money Bank MasterCard 399 48 000 19,80% až 50 dnů ne nelze
Raiffeisenbank Visa 420 nelze 22,68% až 45 dnů ano 0

* s využitím Bonus prohramu České spořitelny, přepočteno podle 1 bod = 20 Kč utracených kartou

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Výpočet ročního úroky
Patrik, Patrik
26. 4. 2006, 07:50
Živnobanka
Rychlonožka
25. 4. 2006, 08:51

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená