FinExpert.e15.cz

Vyplatí se koupit investiční byt na pronájem? Trh realit ovlivní i ČNB


PetrK  |  16. 01. 2017 08:17

K cemu je hruba vynosnost, kdyz neobsahuje dane a naklady na udrzbu? :) navic byt neni pronajaty porad, a je s tim plno starosti, ktere vezmou spoustu casu. Pak je to prakticky vynosnost nula a musi se spolehat jen na rust cen nemovitosti

 | 
Rolfin  |  16. 01. 2017 16:49

Výnos 7-10% z bytu na pronájem je ale jen to, co dostanete, pokud budete mít byt pronajatý celoročně a nic v něm nebudete muset opravovat nebo rekonstruovat. Jakmile něco z toho nastane, výnos klesá na reálných 3-5%. Po celou tu dobu musíte platit hypotéku nebo jste nemovitost museli koupit hotově. To je nemalá investice. Minimálně stejný nebo lepší výnos máte při investici do otevřeného podílového fondu s celosvětovou působností a investujícího jen do velkých korporací, to znamená s nízkou kolísavostí kurzu. Peníze, které tam pošlete, si můžete kdykoli vyzvědnout, nemusíte si shánět ani hypotéku ani platit velkou částku hotově, prostě je to jednodušší. Ale jak si vybrat, do čeho investovat? Zkuste projekt jakbytbohaty.cz, třeba najdete inspiraci.

 | 
Milan  |  16. 01. 2017 18:49

pronajimat se jiz nevyplaci. Ceny najmu nereflektovaly rust cen nemovitosti. Najmy jednoduse za poslednich 5 let o tech 30% nerostly. Dale zapominate na obdobi, kdy vam najemnik skonci a hledate jineho. Najmy se dnes toci po roce. Pokud mate platiciho najemnika na delsi dobu jak jeden rok, mate stesti. Ja mam obsazenost cca 9 mesicu z 12, pritom platite energie, zejmena vytapeni, i kdyz je topeni vypnute a byt neni obyvan ( dle nove vyhlasky totiz musite zaplatit 80% prumerne spotreby sousedum) Nekdy najemnik taky zmizi a soudite se. Ja se soudim s kazdym patym najemnikem, po kterem zustane dluh. Soudni vydaje vam sazby neuhradi. Kazdym dalsim jednanim prodelavate vice a vice. Prehypotekovanost v CR zpusobila, ze mezi zajemci o najemni bydleni zustaly vicemene jen rizikovi jedinci.

 | 
Pavel  |  16. 01. 2017 22:40

Milan to shrnul přesně. Najemni byt nevlastnim. O investicich v tomto radu vsak uvazuji a presne totez mi reklo nekolik dobrych pratel, jez byty vlastni pres 15 let. Standard 9 mesicu z 12 a vysledny cisty vynos cca 3-3,5% u dobrych bytu v dobrych lokalitach. Jen neplatice meli zatim lepsi - rozhodne 1:5 to neni, byt setkani s problemy jiz priznali vsichni. Jeden kolega ma rovnou cely bytovy dum a rika ze nejcenejsi je jeho tel. seznam jez zahrnuje skoro 200 polozek s uvodem "nebat..." u lidi jez vyhodnotil jako podezrele a na to jiz ma svoji vyzkousenou metodiku.... Vse mnou uvedene se vztahuje k bytum v Brne

 | 

Ale ty roční smlouvy jsou typicky z vůle pronajímatelů aby nemuseli řešit jak se lidí zbavit. Tohle a další šikana ze stran pronajímatelů jako zakazování trvalého bydliště vedly k tomu, že každý kdo jen trochu může chce bydlet ve svém, čímž se potenciální nájemníci rekrutují z těch nejchudších vrstev a tam těch problémových lidí je prostě větší podíl.

A než mít třetinu doby neobsazeno neuvažoval si zlevnit, měl bys větší obsazenost a mohl by sis ze zájemců více vybírat.

 | 
xf  |  18. 01. 2017 15:50

Souhlasím. My jsme jeden byt v rodině pronajímali od 09/1989 do 2015. A skutečně se nevyplácelo tlačit cenu až na krev, pokud to člověk nedělal, obsazenost (odhadem) 98%, a k tomu lepší výběr z nájemníků (menší riziko problémových). Zároveň jsme také jinde bydleli po nájmech, a slušného majitele těžko hledat. Dnes jsme vše prodali, nic nepronajímáme, a sami bydlíme ve vlastním. Nikdy to nebyla touha, ale časem poznaná nutnost. Jak říkal kolega, když kupoval vlastní byt "Nejlepší reklama na vlastní bydlení je bydlet několik let po nájmech." Za 5 let vystřídal 6 nájmů...

 | 
xf  |  18. 01. 2017 15:42

Souhlasím. Jen k té poslední větě bych dodal, že prvotním důvodem je chování většiny majitelů vůči nájemníkům. Lehce dostupné hypotéky útěk do vlastního solidním nájemníkům pouze umožnily. Ono je nutno si uvědomit, že v Německu, Rakousku atd. mají také lehce dostupné hypotéky, ale lidé tam přesto v pohodě a masově bydlí v nájmech. V každém případě, závěr že na trhu zůstali víceméně jen rizikoví nájemníci, je pravdivý.

 | 
Jano  |  20. 02. 2017 21:41

Se vsim co tady dikutujici psali se dá souhlasit ale samozrejme vzdy mame svuj uhel pohledu. Ja pronajimam v prumerne lokalite a docilim hrubeho vynosu cca 4,5% s tim ze se obcas spozdi platba. Vynos si ale kazdy rok "prepocitavam" na aktualni cenu bytu coz je po 10 letech uz 2 nasobek porizovaci takze investici vidim spis v tomto narustu. Pochopitelne bych nyni byt jako investici neporizoval protoze ceny uz jsou na vrcholu a spis by bylo vyhodnejsi prodat a presunout kapital jinam, jenomze na to jsem zase prilis konzervativni. Co se tyka najemniku tak jsou mezi nema jeste treba starsi lidi nebo samozivitelky apod. kteri si svoje bydleni neporidi.

 | 
petr  |  15. 02. 2017 19:13

Nesmyslné ceny bytů, za to postavím dům. Pěkná bublina.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená