FinExpert.e15.cz

Vyplatí se ještě změnit dodavatele?

Změnit dodavatele energie není nic složitého. Otázkou ale je, zda se to pořád ještě vyplatí.
Vyplatí se ještě změnit dodavatele?

Statistiky mluví jasně. Počty změn dodavatelů za poslední tři roky klesají. Například v roce 2012 přešlo k novému dodavateli podle údajů Operátora trhu s elektřinou přes 382 tisíc domácností. Loni už to bylo jen 250 tisíc domácností a podle zatím dostupných čísel se tento trend nezmění ani letos. Co to znamená pro spotřebitele? Že boj o každého zákazníka přitvrzuje a že dodavatelé jsou často ochotni nabídnout i individuální cenu. Byla by škoda toho nevyužít.

Cena elektřiny i plynu klesá

Je to právě nižší cena, která je hlavním motivem pro změnu dodavatele. Ačkoli to už nikdo nečekal, cena elektřiny ještě klesla. Například na pražské energetické burze PXE dosáhla svého minima za posledních několik let, když spadla pod hranici 30 euro za MWh. Podobné je to nyní i se zemním plynem, který na energetických burzách také zlevňuje.

To, že půjdou dodavatelé s cenami obou komodit od nového roku pravděpodobně dolů, ukazují první vlaštovky v podobě různých akčních nabídek, které někteří obchodníci rozesílají svým zákazníkům. Pochopitelně je to vždy něco za něco – většinou taková rychlá sleva znamená závazek v podobě smlouvy na několik let.

A proč měnit dodavatele, když ceny půjdou dolů? Protože jak ukazují zkušenosti z minulých let, když se zlevňuje, zlevňují všichni. To znamená, že rozdíly mezi nabídkami dodavatelů zůstávají zachovány. Byla by proto škoda nepodívat se po nejvýhodnějším tarifu. Třeba i proto, že někteří dodavatelé nabízejí zvýhodněné produkty pro nové odběratele.

Jsme jen chudí příbuzní Západu

Jsme jen chudí příbuzní Západu

Naše kupní síla je 53,6 % průměru Evropy. Místo opony nás dělí výplatní pásky.

Stručné obchodní podmínky

Samozřejmě, obchodní vztah není jen o ceně. Spotřebitelé, kteří třeba pod nátlakem podomního prodejce podepsali na první pohled skvělou nabídku, mnohdy zaplatili vysokou daň v podobě nevýhodné smlouvy. Obchodní podmínky na několik stránek, ve kterých se snadno schovají různé chytáky, nikdo číst nechce. Vstřícní dodavatelé je proto zjednodušují a zestručňují, takže se pohodlně vejdou na jednu stránku.

Většinou vám také dají na výběr, zda se chcete vázat (a třeba si fixovat cenu na období jednoho či dvou let), nebo preferujete smlouvu na dobu neurčitou bez závazku. Solidní dodavatel vás prostě nebude do ničeho tlačit. A i to může být zásadní důvod ke změně obchodníka.

Péče, servis, bonusy

Náš zákazník, náš pán. Tohle – snad trochu prvorepublikové – heslo alespoň někteří dodavatelé na českém energetickém trhu uznávají. A proto zlepšují své služby. Tak třeba tím, že otevírají co nejvíce kanálů, kde je může zákazník kontaktovat. Vedle kamenných poboček provozují i bezplatnou telefonní linku (například E.ON, MND, Europe Easy Energy, Amper Market), online zákaznický portál a reagují také na e-maily.

To, že vám nový dodavatel popřeje k narozeninám, vám možná zpříjemní den. Nicméně někteří z nich připravují i jiné bonusy. Třeba příspěvky na nový kotel nebo zateplení domu (například E.ON). To se vám může hodit, pokud se kotel chystáte zrovna měnit. Jenže když bydlíte v bytě, pravděpodobně tento bonus neužijete a bude se vám lépe hodit levnější tarif při současném odběru elektřiny nebo plynu (například Europe Easy Energy nebo Armex Energy). Co tím chceme říct? Vždy nad bonusy uvažujte z praktického hlediska – opravdu jsou pro vás? Využijete je?

Kolik můžete ušetřit?

Klíčová otázka zatím zůstala nezodpovězena. Kolik můžete změnou dodavatele ušetřit, záleží hlavně na objemu odebrané energie a výši aktuálních cen. Vždy se zajímejte především o cenu silové elektřiny (nebo obchodní složky plynu) a měsíční plat. Asi nikoho nepřekvapí, že čím vyšší spotřeba, tím vyšší úspora. Současně platí, že největší rozdíly v cenách najdou spotřebitelé, kteří zatím neměnili dodavatele ani produktovou řadu.

Například modelová domácnost, která vytápí menší rodinný domek plynem, spotřebuje kolem 18 MWh energie ročně. U dodavatele RWE má sjednaný tarif Standard (obchodní složka – 994,01 Kč/MWh a 106,2 Kč/měsíční plat) a ročně zaplatí 29 301 Kč. Pokud by si vybrala levnějšího dodavatele energie, například společnost Europe Easy Energy, která by jí poskytla smlouvu na dobu neurčitou, zaplatila by 24 376 Kč (obchodní složka – 822 Kč/MWh a 25 Kč/měsíční plat). Ročně by tak ušetřila 4 925 Kč.

Co sledovat při změně dodavatele:

  • Cenu obchodní složky (cena megawatthodiny a měsíčního platu)
  • Obchodní podmínky (jednoduché, přehledné, jasné)
  • Typ smlouvy (na dobu neurčitou bez závazku, na dobu určitou se závazkem)
  • Bonusy a služby (kamenná pobočka, online účet, bezplatná telefonní linka, zvýhodněné tarify nebo různé příspěvky)
  • Reference a srovnání dodavatelů (články, studie, reference, doporučení)
Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Já myslím, že joo. V půlce ledna jsme si sami převed...
Jan Strýček
26. 2. 2016, 13:51

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená