Výkonnost trhů je silná
Silná výkonnost bude podpořená kontinuálním růstem - v nových členských zemích zůstala v roce 2005 výkonnost trhů silná. Přímé zahraniční investice zůstaly zdravé, zatímco stabilní ekonomický růst a vysoká likvidita podpořily ceny akcií v regionu. Celkově však tyto trhy zaostávaly za trhy jako je Turecko a Rusko, což je důsledkem významného snížení prémie za riziko, které již v regionu nastalo a vysokých cen komodit, ze kterých mělo prospěch hlavně Rusko.
Zisky investorů byly výrazně nižší
Ocenění již nejsou zřetelně nízká: Z pohledu investora zůstává klíčovou otázkou, zda budou vyšší ocenění podpořena stálým zrychlováním růstu výnosů. Zisky investorů byly také negativně ovlivněny zpomalením zhodnocení měn vůči euru. V minulosti bylo zhodnocení měny dobrým zdrojem výkonnosti. Nicméně růst hodnoty místních měn v roce 2005 zpomalilo díky očekáváním, že politická vůle po reformách, které by zajistily datum přijetí eura, bude umírněná. Politici již spotřebovali mnoho tolerance veřejnosti na strukturálních reformách, které měly pomoci ke vstupu do Evropské unie, a mnozí již vyjádřili neochotu k podpoře dalšího posilování jejich lokálních měn. Zatímco takové zpomalení ve zhodnocení lokálních měn může být přínosem pro exportéry, omezilo zisky investorů.
Během roku byl zaznamenán růst zisků vykázaných velkými společnostmi. Nicméně společnosti s malou kapitalizací měly se zvyšováním zisků problémy. Znamená to obrácení trendu z minulých let.
Trhy v tomto roce opět porostou
Očekává se, že v roce 2006 bude pokračovat pozitivní trend. Silný ekonomický růst, konvergence eura a pokračující ekonomické reformy, zadržovaná poptávka, vysoké ceny komodit a investice do infrastruktury – to všechno jsou faktory podporující region východní Evropy.
Rovněž je předpoklad, že v Rusku bude sektor energetiky těžit z pokračující silné ceny ropy a ze snah o zlepšení regulačního prostředí pro olejářské firmy. Lze tak dobře těžit z robustních cen komodit a v důsledku toho také cen komoditních akcií, jako jsou akcie rafinerií a těžebních společností. V oblasti střední a východní Evropy bude nárůst hypotečních půjček, z čehož by měly mít prospěch banky. V Turecku budou pokračovat politické a strukturální reformy v nastaveném tempu. Inflace a úrokové sazby by měly dále klesat, což je pozitivní pro ekonomiku jako celek stejně tak jako pro banky a cenné papíry založené na spotřebě. V regionu jako takovém budou domácí akcie bank a obchodních společností profitovat z rostoucí spotřeby.
Největší šanci pro investory dává Polsko
Polsko je nejatraktivnější trh, protože je to největší trh z hlediska kapitalizace a nabízí nejvíce investičních příležitostí z hlediska bottom up metody výběru cenných papírů. Tento trh je také podpořen růstem domácího průmyslu fondů.
Východoevropské fondy euro neohrozí
Pokud jde o existující východoevropskými fondy poté, co deset nových členů EU přijme euro (stanou se součástí domácích trhů pro investory z eurozóny), tak to nebude mít žádný bezprostřední dopad na existující východoevropské fondy a jejich tradiční investiční prostor. Tyto trhy jsou stále považovány za nově vznikající a přechod z nově vznikajících na vyvinuté trhy nastane v delším časovém období. Mezitím se definice východní Evropy rozšiřuje tak, aby mohla pojmout země jako je Ukrajina nebo Turecko.
Nicméně v okamžiku, kdy noví členové přijmou euro, bude omezeno měnové riziko. Navíc ještě zvýšená likvidita může fungovat jako podnět ke zvýšení akciové výkonnosti na těchto trzích poté, co se nové členské státy stanou přístupné pro evropské fondy a fondy eurozóny hlavního proudu.
Rusko vede v exportu energií
Růst ve spotřební poptávce bude pokračovat. Jednou z hnacích sil ruské ekonomiky byl v nedávné minulosti silný růst soukromé spotřeby pramenící zčásti z nahromaděné poptávky z období několika desetiletí centrálního plánování. Tento trend bude pokračovat, zčásti jako výsledek zvýšených výdajů ze státního rozpočtu umožněných silným přílivem financí do takzvaného Stabilizačního fondu. Rusko se stalo vedoucím vývozcem energií a Stabilizační fond byl založen v roce 2004 s cílem přečerpávat výnosy z ropných zisků do sociálních projektů. Například ve finančním rozpočtu vlády na rok 2006 vidíme strmý vzestup ve výdajích na takové položky jako je zdravotnictví a školství. Rozpočtové odhady Stabilizačního fondu ukazují strmý růst kapitálu v tomto fondu pro období několika dalších let, a to věstí budoucí ekonomický růst a výdajovou sílu.
Likvidita akcií ve střední Evropě není riziková
Někteří manažeři fondů posilují váhu ve prospěch menších společností s akciemi s nižší likviditou, likvidita však nepředstavuje pro investory investující ve střední a východní Evropě významné riziko. Tyto akciové trhy rostou, přitahují více investorů a více společností. Výsledkem je, že likvidita roste a portfolio manažeři mají šanci diverzifikovat svá portfolia. Investice do akcií malých společností přinášejí samozřejmě specifická rizika. Společnosti s nižší kapitalizací někdy nabízí také větší růstový potenciál v porovnání se společnostmi s velkou kapitalizací, protože ony samy rostou. Takové akcie na likvidním trhu tak mohou nabídnout atraktivní investiční příležitost.
Z hlediska potenciálního investora, je to především otázka provedení důkladné due-diligence. Pro investora je vždy důležité náležitě posoudit investiční proces a strategii fondu, aby porozuměl specifickým rizikům ještě před investováním.
V Rumusku a Bulharsku s investicemi raději nepočítejte
V Bulharsku, Rumunsku a na západním Balkáně je jen málo příležitostí. Bulharsko a Rumunsko jsou velice nelikvidní trhy a na Balkáně je jen velmi málo společností, do kterých by se dalo investovat. Ocenění jsou obtížná a kvůli málu investičních příležitostí jsou tyto trhy všeobecně neatraktivní. Nicméně, některé společnosti na Balkáně, které jsou zapojeny do procesu restrukturalizace, mohou nabídnout potenciální zvýšení hodnoty.
Turecko má šanci
Výhled tureckého trhu je však optimistický. Trend politických a strukturálních reforem v Turecku bude totiž pravděpodobně pokračovat. Inflace a úrokové sazby by měly dále klesat, což je pozitivní pro ekonomiku jako celek stejně tak jako pro trh. Můžeme se dočkat měnové volatility zvláště pokud se v Evropě zintenzívní debata o vstupu Turecka do EU, zatímco nejistota ohledně daní z kapitálových zisků může mít dopad na náladu investorů.
Zpracováni podle informací Pioneer Investments