FinExpert.e15.cz

Vyplatí se i dnes změnit dodavatele energie? (Příklady)

Dodavatelé nepřestávají lákat na slevy. Jaké jsou úspory?

Šetří se, kde se dá. I přes úsporná opatření a snižování cen energií vydávají české domácnosti pořád významné částky za elektřinu i zemní plyn. Dodavatelé přitom nepřestávají lákat na slevy. Vyplatí se změnit energetickou společnost? A kolik lze ve skutečnosti ušetřit? 

Minulý rok změnilo podle statistik Operátora trhu s elektřinou (OTE) dodavatele elektřiny přes 250 tisíc českých domácností. K nové společnosti dodávající zemní plyn přešlo přes 198 tisíc domácností. V porovnání s několika posledními roky zaznamenaly převody k novým dodavatelům výrazný pokles. 

Kterým OSVČ se vyplatí paušál i v roce 2015?

Kterým OSVČ se vyplatí paušál i v roce 2015?

Desetitisíce OSVČ stanovují své výdaje paušálem.

Ztrácejí domácnosti o změnu dodavatele zájem?

Na první pohled by se mohlo zdát, že domácnosti už o změnu dodavatele nestojí. Skutečnost ale může být složitější. Lidé, kteří o přechod k jiné energetické společnosti stáli, ji už pravděpodobně provedli. A pokud jsou spokojeni, dodavatele už měnit nechtějí.

Dalším důvodem poklesu počtu přechodů k jiné dodavatelské firmě jsou pravděpodobně smlouvy na dobu určitou. Ty se totiž v posledních třech letech staly trendem nejen u alternativních, ale i u velkých energetických společností. Podstata smlouvy na dobu určitou je jednoduchá. Zákazník během doby, na níž byla uzavřena (většinou dva roky), nemůže od dodavatele odejít – tedy změnit ho.

5 důvodů pro změnu dodavatele

Energetický trh se neustále proměňuje. Aktuálně na něm aktivně působí asi na šest desítek dodavatelů, kteří nabízejí odlišné ceny i rozdílnou úroveň služeb. Důvody pro změnu dodavatele jsou individuální. Mezi nejčastější patří ty následující.

  • Úspora financí. Změna dodavatele by v ideálním případě měla přinést nižší cenu za megawatthodinu i nižší měsíční poplatek. 
  • Typ smlouvy. Motivem pro změnu dodavatele může být i změna typu smlouvy. Někteří dodavatelé poskytují pouze smlouvu na dobu určitou, jiní dávají zákazníkům na výběr podle jejich preferencí a umožňují i smlouvu na dobu neurčitou.
  • Výhodnější obchodní podmínky. Krátké, jasné a vstřícné obchodní podmínky jsou dalším argumentem, který může odběratele motivovat ke změně dodavatele. Některé energetické společnosti obchodní podmínky zkrátily na přijatelnou jednu stránku. 
  • Bonusy a slevy. Úspora může být ještě zajímavější, pokud dodavatel přidá smysluplné slevy nebo bonusy. Jedná se třeba o slevu při společném odběru elektřiny nebo plynu. Speciální tarif pro seniory apod.
  • Komunikace. Nepříjemná zkušenost s některými alternativními dodavateli, kteří nereagují na telefonáty nebo e-maily, může mnohé zákazníky od změny dodavatele odradit. Nebo je naopak motivovat, aby co nejrychleji přešli k jiné společnosti. Třeba k takové, která je nejen přítomná ve svém zákaznickém centru, ale provozuje i zákaznickou linku zdarma. 

Kolik změnou dodavatele ušetří domácnosti?

Je to různé. Domácnosti, které mají větší spotřebu energie (ohřev, vytápění), mohou ušetřit výraznou částku. Rodiny, které obývají běžný panelákový byt a elektřinou jen svítí, se významné úspory nedočkají. Podívejme se na příklady. 

Domácnost elektřinou svítí, spotřeba 1,5 MWh

Rodina Urbanových obývá panelový byt v Plzni. Ročně spotřebuje 1 500 kWh elektřiny a využívá jednotarifní distribuční sazbu D02d. 

Klepněte pro větší obrázek

Pozn.: Srovnání je orientační a vychází z aktuálních ceníků dodavatelů. Počítáno je s výší jističe 3 x 25 A. Výpočet: EnergetickaPoradna.cz

Domácnost elektřinou ohřívá vodu, spotřeba 4,9 MWh

Rodina Soukupových bydlí na okraji Prahy a elektřinou ohřívá vodu. Ročně spotřebuje kolem 4 900 kWh elektřiny a využívá dvoutarifní sazbu D25d.

Klepněte pro větší obrázek

Pozn.: Srovnání je orientační a vychází z aktuálních ceníků dodavatelů. Počítáno je s výší jističe 3 x 25 A. Výpočet: EnergetickaPoradna.cz

Domácnost elektřinou vytápí, spotřeba 18,6 MWh

Rodina Opatrných žije v Českém Krumlově a rodinný dům vytápí elektřinou. Ročně spotřebuje kolem 18 600 kWh a využívá dvoutarifní sazbu D45d.

Klepněte pro větší obrázek

Pozn.: Srovnání je orientační a vychází z aktuálních ceníků dodavatelů. Počítáno je s výší jističe 3 x 25 A. Výpočet: EnergetickaPoradna.cz

Domácnost vytápí plynem, spotřeba 28,9 MWh

Rodina Hrubých žije nedaleko Olomouce a rodinný dům vytápí plynem. Spotřeba ročně dosáhne kolem 28 900 kWh. 

Klepněte pro větší obrázek

Pozn.: Srovnání je orientační a vychází z aktuálních ceníků dodavatelů. Výpočet: EnergetickaPoradna.cz

Co ovlivňuje úsporu při změně dodavatele

Výše uvedená srovnání ukazují, že čím vyšší je spotřeba domácnosti, tím vyšší jsou šance, že změnou dodavatele ušetří. Spotřeba ovšem není jediným rozhodujícím faktorem. Důležité jsou ceny, které má domácnost sjednané, resp. jaké jí nový dodavatel nabídne. Většina energetických společností má několik různých tarifů, které se cenově liší. Důležitou roli v celkové roční ceně hrají i regulované poplatky, které ale změnou dodavatele ovlivnit nelze. Je třeba podotknout, že alternativní dodavatel nemusí být vždy levnější. Některé menší společnosti mohou mít naopak vyšší ceny než velké energetické firmy.

Co sledovat při změně dodavatele 

  • Cenu silové energie (cenu MWh i měsíční poplatek)
  • Obchodní podmínky (zejména ustanovení o možných sankcích, poplatcích, výpovědi smlouvy apod.)
  • Typ smlouvy (smlouva na dobu neurčitou umožňuje zákazníkovi kdykoli odejít, smlouva na dobu určitou je vázaná ke konkrétnímu datu)
  • Bonusy a slevy (měly by být jasně formulované a smysluplné)
  • Zákaznický servis (fungující zákaznická linka)
Další článek


 

celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

U mě úspory ovlivnil hlavně přechod k Bohemia Energy...
Karel
21. 10. 2015, 12:29
Změna dodavatele se rozhodně vyplatí, protože nového...
Klerik
21. 9. 2015, 21:56
Přesně tak, kdyby alternivců nebylo tak by nebylo s ...
Honzin
16. 9. 2015, 11:39
Dobré srovnání, ale jak dlouho alternativec udrží ce...
Milan
21. 7. 2015, 20:46
Díky alternativcům je tu tlak na cenu a né jako když...
Dominix
28. 6. 2015, 12:13

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená