FinExpert.e15.cz

Vyplatí se delší fixace hypotéky?


Pavel Bratinka  |  25. 05. 2006 11:43

Připadá mi trochu zavádějící porovnávat úrokovou sazbu u hypotéky s jednoletou a 5-ti letou fixací a vypočítávat dokonce roční úsporu na splátkách v případě jednoleté fixace hypotéky.

Sice správně uvádíte, že hypotéky s delší dobou fixace jsou pro banky rizikovější a volí pro ně vyšší úrokové sazby, ale už nezdůrazňujete, že po skončení fixace je úroková sazba často rozdílná od úrokové sazby v prvním období fixace. A právě u hypoték s kratší dobou fixace je to poměrně markantní a běžně se stává, že po skončení prvního období fixace dojde k navýšení úrokové sazby o poměrně významnou hodnotu (0,5 %) i při zachování doby fixace.

Už vůbec se nedá říci, že po skončení doby fixace dostanete na další období fixace stejnou sazbu jaká je nabízená pro nové hypotéky se stejnou dobou fixace. Připadá mi, že se na to dost často zapomíná při kladném hodnocení krátkých období fixací.

Zajímalo by mě jaký mají názor ostatní čtenáři, já mám s hypotékou tyto zkušenosti .

 | 
Patrik Chrz  |  25. 05. 2006 12:23

Bohužel je to tak. Banky se snaží nalákat na nízkou "startovací" sazbu a poté, když už je zákazník "lapen", tak mu to napálí. Úroková sazba po skončení krátkodobé fixace je téměř vždy vyšší, než sazba pro nové klienty. Existuje řešení a to fixace na nějakou jinou sazbu, např. PRIBOR + x %. Banky se do tohoto obvykle moc nehrnou a získat tuto fixaci (a navíc na nějakou výhodnou sazbu (co možná nejmenší "x") má zpravidla šanci jen výrazně bonitní klient.

 | 
Petr  |  31. 05. 2006 08:37

Na druhou stranu - pokud vám banka po skončení doby fixace nabídne úrok, který se Vám nelíbí, tak máte vždy možnost o tom s bankou vyjednávat a popř. přejít k jiné bance, která vám nabídne úrok pro vás výhodnější.

V mém případě je rozdíl mezi jednoletou a pětiletou fixací hypotéky zhruba 40000 Kč ročně, což už považuji za celkem zajímavou úsporu.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená