FinExpert.e15.cz

„Výpalné“ není minulostí a ještě na něj dostanete fakturu

S rozrůstajícím podnikáním stoupají i případy, kdy je podnikatel nedobrovolně chráněn mafií, která se skrývá pod různými maskami. Popisovaný problém je sice aktuálnější na Slovensku, ale to neznamená, že u nás vůbec neexistuje.
„Výpalné“ není minulostí a ještě na něj dostanete fakturu

Když na Slovensku uvidíte na dveřích např. restaurace malou nálepku, která informuje o tom, že podnik je napojen či chráněn bezpečnostní službou, velmi často to znamená, že tento majitel podniku je na seznamu některé mafiánské skupiny a musí platit výpalné, píše magazín iHned. Podle Violy Kromerové ze Slovenského živnostenského svazu je výpalné pořád aktuální a přetrvávající problém, který trápí malé a střední podnikatele.

Výpalné za hubičku není

Sazby za poskytnutí „ochrany“ jsou různé a pohybují se od pár tisícikorun do několika stotisíců měsíčně, podle lokality podniku. Mafie situaci v podniku sleduje a má přesný přehled o jeho zisku, takže výpalné se tvoří „na míru“. Podnikatel má pak dvě možnosti: pokud výpalníci disponují „svojí“ bezpečnostní službou, vystaví mu řádnou fakturu, kterou si dá do nákladů. Pokud ji nemají a musí výpalné platit přímo ze zisku, nezbývá mu, než vše promítnout do cen.

Vědí o něm všichni a tiše ho trpí

Podle průzkumu se podnikatelé proti výpalnému příliš nebrání a tiše jej trpí. Důvodů proč, je několik. Nejsou neznámé případy, kdy bránícímu se podnikateli „náhodou“ vybuchl či zcela vyhořel podnik, neznámá osoba mu zničila soukromý majetek, byla vážně fyzicky napadena jeho rodina s trvalými následky nebo on sám byl fyzicky zlikvidován.

Obrana neexistuje

Není navíc moc možností, jak se proti výpalnému bránit. Proč se tato organizovaná trestná činnost nepotlačuje a vesele bují je lehce zodpověditelnou otázkou. Živnostnící nemají motivaci ohlašovat připady výpalného. Pokud se totiž tak již stalo, nezřídka se členům gangu toto počínání nepodařilo prokázat a po „procesních chybách“ byli puštění na svobodu. Poté nastala automatická pomsta hlásícímu podnikateli. Pokud by stát dokázal zajistit, že mafie se na svobodu dostane za několik desetiletí, jak je to běžné v případě organizovaného zločinu, byla by situace pravděpodobně jiná. V současné době tak dochází  maximálně k obvinění z hrubého nátlaku, ne však z organizovaného zločinu.

Zamotaný kruh

Stát by tuto trestnou činnost měl intenzivně potlačovat, protože vlivem této situace i on sám přichází o zisky. Když firma musí platit výpalné, promítne ho do cen, které jsou poté vyšší. Tím se oslabuje i kupní síla obyvatelstva, které méně utrácí, obchodníci méně odvádějí do státního rozpočtu a vše se točí dokola. Bude tomu někdy konec?

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená