FinExpert.e15.cz

Výnosové „držáky“? Akcie potravinářských gigantů!

Praha, 10. září 2012

Velké potravinářské, nápojové a tabákové firmy mají jedno společné. I v době krize mají vysoké zisky a podnikají v necyklickém odvětví spotřebního zboží. Lidé se bez ohledu na svoji finanční situaci bez jejich produktů zkrátka neobejdou. A právě téměř konstantní poptávka je pozitivním atributem, na který investoři v době nejistoty a ekonomické krize slyší.

„Světový trh potravin je takovou malou globální vesnicí. Od Petrohradu, přes New York  až  po Mombassu si lidé oblíbili stejná jídla a pijí stejné nápoje. Díky zajištěnému fondu Optimum Fund ČSOB Potravin a nápojů 1 na tom mohou vydělat i čeští investoři,“ říká Jan Barta, člen představenstva ČSOB Asset Management, a dodává: „V akciovém koši je umístěno 30 značek výrazně se podílejících na  světovém trhu potravin a nápojů. Jejich cenné papíry někteří investoři dokonce považují za rodinné stříbro portfolií. Mnozí se totiž již stačili přesvědčit, že jsou to výnosové „držáky“. Např. pivo ve fondu ČSOB Světových pivovarů 1* se od uvedení fondu v roce 2008 k dubnu 2012 zhodnotilo o více než 23 %.“

Velcí světoví giganti jako je Nestlé, Unilever a další se stávají větší a mocnější. „Jelikož tito giganti vlastní desítky i stovky různých značek a produktů, je jejich portfolio dostatečně diverzifikováno, což zajišťuje stabilní tržby a ziskovost,“ upřesňuje Aleš Prandstetter, investiční stratég ČSOB AM. „Ziskovost firem je skutečně impozantní. Podle agentury Bloomberg dosahují hrubé marže firem, zahrnutých v sektorovém indexu S&P Food & Beverage, kolem 50 %, výnosnost aktiv pak velmi slušných 12 %. Ziskové polštáře, a tedy i bezpečnost pro investora, jsou tedy více než dostatečné i pro špatné časy,“ doplňuje Aleš Prandstetter.
 
Jedním z důvodů dobré stability potravinářských gigantů je jejich technologický náskok. „S jejich náklady na výzkum a rozvoj mohou mnohé státy jen těžko soupeřit. Další výhodou je i kvalita jejich strategického managementu. Zvládají vyrábět a prodávat stejné výrobky po celém světě,“ prozrazuje Jan Barta. Proto se název Coca Cola dostal do všech jazyků světa, whiskey je srozumitelné slovo i pro Číňany a firma Nestlé se proslavila jako značka dětské výživy i v Africe.

Minulé výnosy fondů nezaručují skutečnou výkonnost obdobných fondů v budoucnu. Hodnota investice a příjem z ní mohou v čase kolísat. Vyplacená částka muže být v případě výběru před koncem doby trvání fondu vyšší nebo nižší než původně investovaná. Zajištění hodnoty vložené investice a výnosu se váže ke dni splatnosti (den odkoupení podílů od investorů) fondu s tím, že pokud nedojde ke splnění závazků protistran a vydavatelů (emitentů) dluhopisů držených v portfoliu fondu, vyplacená částka může být nižší než hodnota vložené investice.
 

Další článek



Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená