FinExpert.e15.cz

Výměna bytu je na cestě

Poradce Houska sestavil plán na výměnu bytu za větší. Zabere to několik měsíců. Splátky úvěru budou nízké.

Kapitoly článku

Úvod
Houskův nový výpočet

K tomu co jste si vymysleli potřebujete částku 350 000 Kč. Z dlouhodobějšího hlediska by bylo možné na zamýšlený projekt sjednat stavební spoření, dospořit 140 000 Kč a vzít si překlenovací úvěr na zbývajících 210 000 Kč. Protože je zde požadavek na rychlost, je lepší vzít si na tři sta padesát tisíc korun hypotéku. Ručení hypotéky bude zajištěno pořizovanou nemovitostí, čili bytem 4+1 v osobním vlastnictví.

Na první pohled se zdá být záměr jednoduše realizovatelný, ale opak je pravdou. V první řadě je potřeba obrátit se na realitního odborníka, který zamýšlenou výměnu zprostředkuje. Za zprostředkování zaplatíte realitní kanceláři až pět procent z ceny realizované transakce, to je 17 500 Kč. V této ceně jsou zahrnuty služby realitní kanceláře spočívající v sepsání smluv o výměně nemovitosti a jejich zanesení do Katastru nemovitostí. Pro větší bezpečnost celé transakce a zmírnění obav před možností naletět podvodníkovi je vhodné změnu vlastnictví provést notářským zápisem. Poplatek za sepsání smlouvy o převodu nemovitosti v notářské kanceláři se pohybuje okolo deseti tisíc korun.

Souběžně musíte rozjednat buď sami, nebo prostřednictvím finančního poradce hypoteční úvěr. Výdaje spojené s projednáním a uzavřením hypotečního úvěru na částku 350 000 Kč se pohybují okolo 4 800 Kč (0,08 % z půjčené částky za zpracování úvěru + 2 000 Kč za sepsání žádosti). Podání návrhu na zápis zástavního práva do Katastru nemovitostí bude stát pět set korun.

Až dosud šlo o poměrně jednoduché organizační úkony. Větší problém nastane v okamžiku, kdy budeme muset sladit termín zápisu změny majitelů bytů v Katastru nemovitostí s uvolněním peněz z hypotečního úvěru. Potíž je v tom, že banka poskytne 350 000 Kč budoucímu nabyvateli bytu 2+1 až v momentě, kdy na jeho starém bytu 4+1 bude zapsáno zástavní právo ve prospěch banky. V jednom okamžiku bude mít zastaven byt 4+1, v bytě 2+1 ještě nebude zapsán jako majitel a peníze ještě nebudou na jeho bankovním účtu. S touto skutečností musí původní vlastník souhlasit. Teprve poté dojde k zápisu změny vlastnictví a převodu peněz. Peníze budou převedeny až po změně vlastnictví v Katastru nemovitostí.

Až se výměna uskuteční, zaplatí oba účastníci daň z převodu nemovitosti a to společně a nerozdílně z té nemovitosti, jejíž daň je vyšší. Výše daně z převodu nemovitosti bude 88 000 Kč (70 000 Kč + 9 % ze základu přesahujícího jeden milion korun). To je 44 000 Kč na jednoho.

Celkové dodatečné výdaje rodiny budou 17 500 + 10 000 + 4 800 + 500 + 44 000 = 76 800 Kč. Disponibilní částka na bankovních účtech dnes činí 65 tis. Kč. Zbývajících 11 800 musíte ušetřit z příštích několika výplat. Budoucí měsíční splátky hypotečního úvěru nebudou pro rodinný rozpočet problém. Při rozložení splácení do deseti let dělá měsíční splátka asi 3 900 Kč, při rozložení do dvaceti let asi 2 500 Kč měsíčně. Přesná suma závisí na získané úrokové sazbě.

Klepněte pro větší obrázek

Velkou roli z hlediska času hraje práce Katastru nemovitostí. Jak v otázce zápisu zástavního práva, tak v otázce zápisu změny vlastnického práva. Zákonné jednoměsíční lhůty Katastr nemovitostí není schopen dodržet. Připravte se na to, že celá transakce se nějakou dobu potáhne. V žádném případě nedoporučuji stěhovat se před obdržením dokladu o zápisu změny vlastníka z Katastru nemovitostí. Na stejnou situaci se musí připravit také obchodní partner.

Klepněte pro větší obrázek

Spolupracující firma: FiM – Finanční marketing

Předchozí kapitola Další článek
 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená