FinExpert.e15.cz

Vykradli vás? Pojišťovny nemusí vyplatit celou pojistku

Praha, 22. srpna 2013

Zloději mají každoročně na svědomí miliardové škody v důsledku vloupání. Pojištění domácnosti je praktickým způsobem, jak zmírnit vzniklou majetkovou újmu. Pokud se však chcete vyhnout komplikacím při vyřizování pojistné události, je vhodné zabezpečit dům či byt podle požadavků pojišťoven a dodržet pojistné podmínky. Nejenže tímto krokem snížíte riziko vloupání, ale můžete od pojišťoven dostat i zajímavé výhody.

Jaké zabezpečení domácnosti pojišťovna vyžaduje

Pojišťovny si nárokují při sjednávání pojištění domácnosti předepsanou úroveň zabezpečení, kterou odvozují od hodnoty pojištěného majetku. „Obyčejný zámek na běžných dveřích vám bude obvykle stačit pouze pro vyplacení pojistného plnění ze smluv s nejnižšími pojistnými částkami, které se pohybují kolem 300 tisíc korun. U vyšších pojistných částek mohou být pro pojišťovnu podmínkou certifikované bezpečnostní dveře, elektronický zabezpečovací systém, kamery, mříže a další ochranné prvky,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT. Čím je hodnota domácnosti vyšší, tím přísnější podmínky pojišťoven by mělo zabezpečení vašeho majetku splňovat, abyste vůbec na plnění dosáhli. Co to znamená v praxi?

Kdy pojišťovna výrazně zkrátí pojistné plnění

„Součástí policejního protokolu, ze kterého při likvidaci pojistné události likvidátor čerpá, je totiž i popis nebo fotodokumentace překonaných překážek (poničených dveří, zámků, okenních výplní atd.),“ upozorňuje specialistka neživotního pojištění Marcela Machová z České asociace pojišťoven a vysvětluje: „Pojišťovna má tak k dispozici aktuální stav zabezpečení v době, ve které došlo k pojistné události a ten porovnává s požadovaným zabezpečením. V případě, že nebyla zajištěna ochrana, kterou pojišťovna definovala v pojistných podmínkách při sjednání pojištění, může pojišťovna pojistné plnění výrazně krátit.“ Z toho důvodu je vhodné zabezpečit svůj majetek co nejdříve od počátku pojištění a nečekat na to až škoda nastane.

Nadstandardní zabezpečení. Slevy na pojistném

Je také třeba připomenout, že bez instalace certifikovaných bezpečnostních dveří a dalších ochranných systémů si u některých pojišťoven vůbec neuzavřete pojistku. Pokud naopak splníte vyšší stupeň zabezpečení, než je předepsaný, můžete od pojišťoven dostat až 20 % slevy na pojistném, nižší spoluúčast a další benefity. „Na závěr bych rád podotkl ještě jednu věc. Samotné pojištění možná nahradí škodu na hmotných statcích, ale kvalitní zabezpečení domácnosti ochrání i samotné obyvatele před návštěvou zloděje. Proto by pro volbu, zda se zabezpečit či ne, neměla platit pouze finanční rovnice, ale zejména pocit zodpovědnosti a vlastního bezpečí,“ uzavírá bezpečnostní expert ze společnosti NEXT Ivan Pavlíček.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená