FinExpert.e15.cz

Výkonnost ekonomiky: Evropa x svět

Nejčastěji se výkonost ekonomiky jednotlivých států poměřuje hrubým domácím produktem přepočteným na jednoho obyvatele. Které světová ekonomika je z tohoto hlediska nejvýkonnější?
Výkonnost ekonomiky: Evropa x svět

Tento ukazatel ukazuje, jak se daří celému národnímu hospodářství, neboť vyjadřuje hodnotu veškerého vyprodukovaného zboží a služeb v domácí ekonomice během jednoho roku. V Evropě je již několik let za sebou na špici Lucembursko, jak si ovšem stojí evropské země při porovnání s nejvyspělejšími mimoevropskými zeměmi?

Vzdělanost a dobré podnikatelské podmínky = ekonomický růst

V přiložené tabulce vidíme, že s velikým náskokem nejlépe „šlape“ lucembuská ekonomika. Na druhém místě jsou Spojené státy americké a na třetím Norsko. Lucembursko skvěle využívá své polohy a otevřenosti. Lucembursko je domovem významných světových kontinentálních společností v oblasti multimedií a komunikace. Finanční sektor se podílí z 60 % na tvorbě HDP. V bankovním sektoru pracuje téměř každý desátý občan tohoto státu, vedle daňových stimulů je lucemburské bankovnictví pro svou klientelu atraktivní také velmi rigorózně uplatňovaným zákonem o bankovním tajemství. Současně jsou v Lucembursku na evropské poměry nízké daně.

Spojené státy americké nabízejí nejvýhodnější podnikatelské prostředí. Nízké daně, jednoduchá administrativa při zakládání firem, akceptace rizika, vrozená podnikavost Američanů, obrovské investice do výzkumu výkonu výzkumu – to jsou nejdůležitější faktory pro ekonomickou vyspělost USA. Američané jsou zvyklí se o sebe sami postarat a na stát se nespoléhat, ten přichází na řadu jenom v těch nejsložitějších životních situacích.

Norská vláda vytváří pro zahraniční investory liberální a rovnocenné podmínky s domácími obchodními společnostmi a podnikateli. V současné době v této zemi působí více než 1300 zahraničních společností. Zahraniční investoři se zajímají zejména o ropný sektor, těžbu a zpracování barevných kovů a o oblast služeb, zejména ve finančním sektoru. Všechny prestižní agentury hodnotí Norsko jako jednu z nejbezpečnějších zemí pro případné investování. Norsko je stabilní hospodářsky rostoucí  země s nízkou inflací, nezaměstnaností a vzdělaným obyvatelstvem. Podnikům, které hodlají trvale podnikat v severních oblastech poskytuje norská vláda dotace a umožňuje platit nižší daně.

Česko  na 25. místě

Mezi vývojem HPD  a produktivitou práce existuje ve všech členských zemích Evropské unie spojitost. Dosahovaná produktivita práce se mezi jednotlivými zeměmi liší. Nejvyšší hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele je v Lucembursku, USA a Norsku - tedy v zemích s vysokou produktivitou práce. Produktivita práce se v jednotlivých členských zemích zjišťuje ve stěžejních sektorech národního hospodářství. V každé zemi jsou samozřejmě odvětví, kde je produktivita vysoká a naopak odvětví, ve kterých zaostává za ostatními evropskými zeměmi. Všeobecně můžeme říci, že vysoká produktivita práce je ve všech zemích v telekomunikacích, pojišťovnictví, peněžnictví a obchodování s realitami. Z členských zemí OECD skončilo Česko lépe než ostatní středoevropské země. Náš hrubý domácí produkt na obyvatele dosáhl za uplynulý rok 64 % průměru všech zemí OECD. Z  členských zemí Evropské unie dopadlo nejhůře Polsko (44 % průměru všech zemí OECD). Nejhorší hospodářské výsledky však vykazuje Mexiko a Turecko (36 a 26 %).

HDP na jednoho obyvatele v členských zemích OECD  (za rok 2003)

Stát HDP na jednoho obyvatele
Lucembursko 196%
USA 145%
Norsko 139%
Irsko 125%
Kanada 119%
Švýcarsko 117%
Dánsko 115%
Island 115%
Rakousko 114%
Nizozemí 112%
Velká Británie 112%
Austrálie 110%
Belgie 109%
Švédsko 108%
Japonsko 108%
Francie 107%
Finsko 105%
Německo 101%
OECD 100%
Itálie 100%
Španělsko 89%
Nový Zéland 88%
Korea 78%
Řecko 75%
Portugalsko 71%
Česko 64%
Maďarsko 56%
Slovensko 50%
Polsko 44%
Mexiko 36%
Turecko 26%

Pramen: OECD, Statistics – OECD inf Figures – 2004 edition

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená