FinExpert.e15.cz

Výhry, které se pěkně prodraží

Falešná loterie vás může obrat o desetitisíce korun a možná se ani nebudete cítit podvedeni.
Výhry, které se pěkně prodraží

O podvodných zahraničních loteriích už slyšeli asi všichni. Lidé dostávali e-maily, že vyhráli v jakési zemi závratnou částku. Aby ji mohli získat, museli předem zaplatit daň či manipulační poplatek v řádu desítek tisíc eur. Pozdněji podvodníci své triky vylepšili a po „výhercích“ už nepožadovali daně a poplatky, ale rovnou osobní údaje a číslo bankovního konta. Údajně, aby jim mohli poslat vyhrané peníze.

Není třeba dodávat, že nikdo nikdy žádnou výhru z takových loterií neviděl. Přesto však neubývá lidí, kteří na podvodné výhry doplácejí. Nedávno na to znovu upozornilo i Sdružení obrany spotřebitelů.

Moje známá to zažila na vlastní kůži. Navštívila veletrh nábytku a vybavení domácnosti. Kdosi jí tam dal vyplnit anketu, kde měla označit, jaké značce domácích spotřebičů dává přednost a kolik by byla ochotna na jejich zakoupení věnovat. Sběratel anketních lístků požádal o adresu a mailový kontakt pro případ, že by právě její anketní lístek vyhrál ve veletržní loterii.

Výrobek si sami koupíte a ještě máte pocit, že jste vyhráli

A světe div se – za dva týdny byla moje známá pozvána a slavnostní vylosování hlavních cen. Prý se dostala mezi několik finalistů. Vrátila se nadšená a přišla mi všechno vylíčit. Akce prý se náramně vydařila.

Byla tam spousta lidí, občerstvení, vtipný moderátor a těch skvělých věcí, které se tam daly výhodně nakoupit. Sama si přivezla robota, který dokáže vyluxovat její byt úplně sám, i když třeba nebude doma. Prý jde o exkluzivní výrobek, který se na českém trhu vůbec neprodává. Ona ho měla možnost získat za polovinu ceny a přišel ji jen na 30 tisíc Kč. Když jsem se jí zeptala, co že to vlastně v té loterii vyhrála, s údivem mi vysvětlila: „No přece možnost koupit ti ten skvělý lux.“

Moje známá se kupodivu vůbec necítila oklamná, přesto že se stala obětí hned několika podvodů. Tím prvním je, že provozování spotřebitelských loterií je zakázáno zákonem, jak nedávno připomněl Tomáš Palla, právník Sdružení obrany spotřebitelů.

Dalším podvodem je, že výherci nezískávají vlastně žádnou výhru, ale jen právo něco si koupit. Dochází často také k vědomému klamání lidí, protože výhry jsou prezentovány jako luxusní či exkluzivní zboží, které v běžné prodejní síti není k mání. Ale opak bývá pravdou. Jde o předražené a méně kvalitní výrobky a majitelé obchodů je nechtějí brát do prodeje, protože by měli problémy s častými reklamacemi.

Zákon se porušuje hned několikrát

Při podobných akcích také často dochází k porušování zákona o ochraně spotřebitele. Organizátor falešné loterie prezentuje koupi výrobku jako výhru a zpravidla nedává výherci potvrzení o koupi a ani ho neinformuje o odpovědnosti za vadu výrobku. Výhry se přece nereklamují.

Kdyby lux mé známé přestal fungovat, nemá možnost v dvouleté reklamační lhůtě uplatnit nárok na opravu, na výměnu neopravitelného výrobku za jiný nebo na vrácení kupní ceny, jak jí na to u běžně zakoupeného zboží dává právo zákon. Nemůže se totiž prokázat paragonem ani potvrzeným reklamačním listem. A k tomu ještě dostala návod jen v němčině, což také porušuje její spotřebitelské právo.

Co si tedy s podobnými výhrami počít?

Mějte se na pozoru před každou výhrou v každé loterii, kterou sami neznáte a do níž jste vědomě a se znalostí pravidel nevstoupili. Vytušíte-li podvod, až když jste vylosování jako výherce, neposkytujete nikdy citlivé osobní údaje – číslo občanského průkazu, číslo bankovního účtu, číslo platební karty a nic nepodepisujte.

Nezapomeňte, že žádnou výhru nemusíte přijímat a nic se vám za to nemůže stát. Někdy totiž podvodníci vyvíjejí na své oběti nátlak. Když nechtějí nakupovat nabízené zboží, nutí je například zaplatit penále nebo požadují i úhradu za občerstvení, které během losování zkonzumovali.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená