FinExpert.e15.cz

Výhra jménem rozestavěný dům

Pustíte-li se do stavby rodinného domu, v první řadě potřebujete dostatek finančních prostředků na jeho realizaci. Samotná stavba je běh na dlouhou trať, proto si investor musí svoje financování dobře promyslet hned na počátku.
Výhra jménem rozestavěný dům

Zástava nebo ručitelé

Jste-li rozhodnuti splnit si svůj sen a postavit si vlastní rodinný dům, máte několik možností jeho financování. Samozřejmě ideální je, když máte naspořeno tolik peněz, které budou postačovat na celou realizaci stavby. Většina lidí ale nepatří do této prominentní skupiny obyvatel a musí řešit rozpočet stavby jiným způsobem s využitím služeb bankovních ústavů a jejich produktů - zejména hypotéky nebo stavebního spoření. Pokud si vyberete jednu z těchto variant, můžete si být jisti, že poskytovatelé peněz budou chtít garanci v podobě zastavené nemovitosti, popř. ručitelů v závislosti na výši částky, kterou si hodláte půjčit. V případě, že nemáte možnost nabídnout do zástavy nějakou nemovitost nebo se vám nepodaří získat ručitele, může se zdát vaše situace neřešitelná.

Vyjděme z následujícího modelového příkladu. Mladí manželé se rozhodli řešit bydlení stavbou menšího rodinného domku na vesnici. Od svého dědečka získali darem část zahrady, která je dle územního plánu obce určená k zastavění. Sami mají naspořeno asi 500 000 Kč. Rozpočet samotné stavby prováděné svépomocí je 1 500 000 Kč. Při hledání finančního ústavu zjišťují, že u žádné instituce nebudou mít na zbylou částku potřebnou záruku. Banky požadují zastavit nemovitost v jejich prospěch, tu však žadatelé ještě nemají. Rozhodnou se proto řešit vzniklou situaci poněkud netradičním způsobem.

Stavbu zahájí z prostředků, které mají k dispozici z vlastních zdrojů. Mají spočítáno, že pro realizaci hrubé stavby jim budou tyto peníze stačit. Chtějí využít toho, že pro zápis rozestavěné stavby do katastru nemovitostí postačí, aby rozestavěný dům měl již patrné stavebně-technické a funkční uspořádání prvního nadzemního podlaží.

Zápis rozestavěné stavby do katastru nemovitostí

Po realizaci hrubé stavby proto dávají na příslušný katastrální úřad tzv. ohlášení vlastníka k zápisu rozestavěné stavby do katastru nemovitostí. K ohlášení je připojeno čestné prohlášení, že se jedná o rozestavěnou stavbu a že ji doposud nebylo přiděleno číslo popisné ani evidenční. Dále dokládají geometrický plán, kterým je rozestavěná budova zaměřena a stavební povolení s doložkou nabytí právní moci. Samotné prohlášení má ověřené podpisy obou manželů. Na základě těchto skutečností je rozestavěný dům následně zapsán do katastru nemovitostí.

Dostupnější úvěr

Nyní je jejich situace ve vyjednávání o poskytnutí úvěru daleko příznivější, protože mohou do zástavy nabídnout právě rozestavěný dům a tím získat potřebnou garanci za poskytnuté peníze. Hodnotu rozestavěné stavby bude určena znaleckým posudkem a po prostudování jednotlivých nabídek finančních institucí si vyberou produkt, který jim nejlépe zajistí finančně bezproblémové dokončení stavby.

Zápis rozestavěné budovy do katastru nemovitostí a následná možnost tuto stavbu zastavit ve prospěch hypoteční banky, je jednou z možností, jak řešit financování svého bydlení.

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Ideální pár
Radim koutňák
10. 3. 2005, 20:55

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená