FinExpert.e15.cz

Výhody pojištění na hory

(Inzerce) Lyžování v zahraničních střediscích láká každý rok tisíce Čechů. Mnozí však stále opomíjejí důležitost cestovního pojištění. Modrý zdravotní průkaz EU vás neochrání.
Výhody pojištění na hory

S rostoucí popularitou zimních sportů stoupá i počet lyžařů a snowboardistů zraněných na sjezdovkách. Cestovní pojištění, které kryje léčebné výlohy a odpovědnost za způsobenou škodu, by tak mělo být součástí výbavy každého sportovce. V opačném případě vás mohou stotisícové náklady na lékařskou péči v alpských zemích snadno zruinovat.

Zlomenina, ukradené lyže nebo zavinění škody jiné osobě – to jsou problémy, které si před dovolenou nikdo nechce připustit. Když však skutečně nastanou, jejich řešení vyžaduje nemalé finanční prostředky, umění organizace a schopnost domluvit se v cizím jazyce. Kvalitní cestovní pojištění může v takových chvílích ušetřit nejenom stotisícové výlohy, ale díky asistenční službě i nemálo stresu. Mnozí Češi přesto riskují, a to především na kratších několikadenních zájezdech. Jistota a klid v podobě cestovního pojištění by je přitom přišly na pár korun.

Modrá kartička nestačí

Častým omylem je spoléhat na kartu zdravotního pojištění platnou po celé Evropské unii. Modrý průkaz není plnohodnotným ekvivalentem cestovního pojištění! Zajišťuje sice nezbytnou lékařskou péči ve veřejných zdravotnických zařízeních, ovšem často s významnou finanční spoluúčastí pacienta. Za standardní ošetření, podané léky, ortézu, hospitalizaci, ale i výjezd horské služby a převoz do nemocnice se běžně doplácí až desetitisíce korun. S ještě vyššími náklady je pak třeba počítat na soukromých klinikách, běžně dostupných v turistických střediscích, kde modrá karta neplatí vůbec. Stejně tak se evropský zdravotní průkaz nevztahuje na převoz zraněné osoby zpět do ČR.

Pojištění ke kreditce ověřte

Spousta lidí se také domnívá, že si vystačí s pojištěním, které získali společně s platební kartou. V rámci bankovních nabídek se však většinou jedná o velmi omezené cestovní pojištění, služby a limity, které nedostačují potřebám lyžaře nebo snowboardisty. Proto odborníci radí bedlivě si prostudovat pojistné podmínky spojené s platební kartou ještě před dovolenou. „Zaměřte se na výluky z pojištění. Ujistěte se, zda se pojištění vztahuje i na provozování zimních sportů, případně v jaké míře,“ doporučil manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.

Co zahrnuje pojištění?

Do základu cestovního pojištění spadá pojištění léčebných výloh a pojištění odpovědnosti za škodu. Pokrývá náklady spojené s vlastním zraněním i případnou újmou způsobenou jiné osobě. Některé pojišťovny už rovnou nabízejí kompaktní balíček služeb určený přímo lyžařům a snowboardistům. „Z dalších služeb, pokud nejsou obsaženy v balíčku pojištění na hory, se na zimní dovolenou vyplatí pojištění zavazadel, kam spadají lyže a snowboardy, a úrazové pojištění. V případě odcizení sportovní výbavy z uzamčené lyžárny nebo úrazu na sjezdovce pak mají poškození nárok na finanční kompenzaci,“ doplnil Vlastimil Divoký.

Nonstop asistence

Asistenční služba je v zahraničí neocenitelná součást cestovního pojištění. Pokud nastane pojistná událost, poskytne člověku okamžitou podporu v rodném jazyce, poradí, co přesně v dané chvíli dělat a jak dále postupovat. „Asistenční služba přináší klientům v cizí zemi velkou úlevu. Je ale nezbytné, aby pojišťovna provozovala asistenci nepřetržitě. Ideálně by měla disponovat sítí evropských center, skrze které je schopna klientovi pomoci v nouzi téměř okamžitě přímo na místě,“ popsal Vlastimil Divoký.

Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená